Zásuvkový W-metr - elektroměr

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#46 Příspěvek od tomasjedno »

AmarokCZ píše:...(2) ukazuje to dvojnásobek jedné půlvlny (v praxi to v drtivé většině případů není problém - při prohození fáze a nuláku je výsledek stejný s výjimkou malých spínaných zdrojů, které mají usměrnění jednou diodou)...
Nesymetrický odběr v obou půlvlnách mají i jiné spotřebiče - výbojky, fény...

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#47 Příspěvek od Otkundes »

tomasjedno:
Abych Vám nezůstal dlužen odpověď, na kterou jste včera tak čekal:
Termín "kvalifikovaný odhad" jsem použil pro případ stanovení účiníku (cos φ), pro další výpočet činného výkonu u malých spotřebičů (s tzv. "pidiodběry").
Vaši UPS-ku neznám, nemohu se tedy k ní, ani k Vašim poznatkům vyjadřovat.
Pokud se však bavíme o spínaných zdrojích a jejich provozu při pohotovostním režimu zařízení, vycházím z obecného poznatku, že spínané zdroje nejsou k síti připojeny přes transformátor, ani přes indukčnosti a kapacity, které by mohly za provozu způsobit znatelný fázový posuv mezi proudem a napětím. Odrušovací členy a PFC, které jsou u některých větších spínaných zdrojů na vstupu instalovány, svými parametry patrně citelný fázový posun mezi proudem a napětím, v režimu minimálního průtoku proudu, odebíraného ze sítě, nezpůsobí. Hned za odrušovacími členy, pak bývá dvoucestné usměrnění a filtrace elektrolytickými kondenzátory, případně jejich baterií. Pak mohu předpokládat, že účiník cos φ, se bude blížit jedné a s touto přbližnou hodnotou, dále ve svém výpočtu pracovat. Mohu se sice dopustit jisté nepřesnosti, ale jistě to nebude tak dramatické.

Jenže, u těchto typů zdrojů, usměrňovač za provozu pracuje do relativně velké kapacity kondenzátoru, který je energetickým zdrojem, pro další obvody spínaného zdroje i napájený spotřebič. To znamená, že diody v můstku, připojeného k síti, se obvykle otevírají těsně pod vrcholem amplitudy sinusového průběhu. Z poměrně tvrdé sítě, přes diody, je pak následně dobíjen kondík s "LOW ESR", ohromnými pulsními proudy. A tady může být ta příčina, proč Vám multimetr ukazuje nesprávnou hodnotu. To ovšem, s fázovým posunem mezi napětím a proudem (cos φ), nemá nic společného!
U velkých spínaných zdrojů takto může docházet dokonce i ke zhoršení kvality síťového napětí, zkreslením tvaru sinusovky, v době spínání diod a rázového dobíjení kondenzátoru. Výrobci výkonnějších spínaných zdrojů, pak tento problém řeší instalací PFC, do přívodu před diody...

PavelFF:
Přečetl jsem si své předchozí příspěvky a omlouvám se Vám. V prvním z nich jsem opravdu napsal pitomost o měření výkonu v režimu stand-by Avometem. Původně jsem měl na mysli něco jiného. Váš podiv měl proto své opodstatnění - což jsem v dalším svém příspěvku nepochopil. Chybu nebudu editovat, aby neutrpěla srozumitelnost Vaší odpovědi.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#48 Příspěvek od tomasjedno »

Otkundes píše:...A tady může být ta příčina, proč Vám multimetr ukazuje nesprávnou hodnotu...
Jen pro pořádek - mně žádný multimetr žádnou nesprávnou hodnotu neukazuje, a nic takového jsem ani nenaznačoval.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#49 Příspěvek od sr71 »

tøeba tohle se mi jako wattmetr líbí
http://www.ebay.com/itm/171539922124?_t ... EBIDX%3AIT
otázkou je pøesnost pøi malých pøíkonech, když to má rozsah 22kw 8O

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#50 Příspěvek od tomasjedno »

sr71 píše:třeba tohle se mi jako wattmetr líbí
...otázkou je přesnost při malých příkonech, když to má rozsah 22kw 8O
Protože ji prodejce neuvádí, bude prachmizerná.
Konkrétně u malých příkonů to bude v nejlepším případě ± (2% z měřené hodnoty + 2W).

Uživatelský avatar
vava
Příspěvky: 56
Registrován: 20 led 2012, 01:00

#51 Příspěvek od vava »

Nejdřív jsem koupil
http://www.tipa.eu/cz/meric-spotreby-el ... r/d-85252/
ale to měří až od 60 mA (od cca 14W), tak jsem ještě koupil (za cca stejný peníze, kolem 300 korunek) EMF1
http://www.elektrobock.cz/cs/meric-spot ... tml?id=211
a ten měří od 10 mA, teda jakože viditelný rozsah proudu na displeji je X.XX A, ale ve skutečnosti to waty ukazuje prakticky od nuly. Takže pro měření stand-by žroutů ideální.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#52 Příspěvek od Otkundes »

Jak tak koukám na ty obrázky z e-bay, ono je to měření proudu snad nepřímé? Pak by pro zvýšení citlivosti stačilo, místo navléknutí cívky (trafa) na vodič, třeba jen pár závitů vodiče tou cívkou. Výsledek měření by se pak dělil konstantou. Sice nepohodlné, ale...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#53 Příspěvek od tomasjedno »

Když ono by to chtělo těch závitů tak 10, to se do té cívky nenacpe.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#54 Příspěvek od Otkundes »

Jo, ale malý proud potřebuje i malý průřez vodiče...

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od badoch »

Zdravím ,pánové co si myslíte o tomto?
http://www.ebay.com/itm/AC-Digital-LED- ... 3380ea5b44

A neříkejte že je to blbost, protože už jsem to zaplatil. :D Chci s tím "monitorovat" klimu v režimu topení.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#56 Příspěvek od _luky_ »

Vytahuji staré vlákno na světlo světa.
Pro "energetický audit" u mě i u rodičů by se mi hodil nějaký rozumný měřič spotřeby do zásuvky. Mohlo by to umět měřit i ne-zcela-odporové zátěže a standby odběry v řádu 1W.
Z výše zmíněných je k mání jen tento: https://www.elektrobock.cz/meric-spotreby-energie/p211

Má někdo dobrou zkušenost s nějakým dalším aktuálním výrobkem? Může to být i nějaký opravdovější měřící přístroj.

Uživatelský avatar
vava
Příspěvky: 56
Registrován: 20 led 2012, 01:00

#57 Příspěvek od vava »

_luky_ píše:Vytahuji staré vlákno na světlo světa.

Má někdo dobrou zkušenost s nějakým dalším aktuálním výrobkem?.
Zrovna včera jsem ten EMF-1 koupil na Alze, dobrá cena. Měl jsem ho už jednou, ale nějak umřel při měření zátěže napájené z APC upeesky. Asi nemá rád nesinusovky. Je fakt citlivej, za ty prachy IMHO nemá konkurenci.
Jinak jsem ještě na Alíku koupil a namontoval víc jednofázovejch elektroměrů (https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 5f32Sy78JM).

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#58 Příspěvek od serviceman »

Pokud to má být "opravdovější měřící přístroj," pak bych doporučil ten, který PRE půjčoval ve svém zákaznickém centru odběratelům. Měl jsem ho kdysi půjčený a trochu se na něj na netu díval a měli ho asi opravdu dobře vybraný. Už jsem o něm někde psal. Jestli to jejich zákaznické centrum ještě existuje, nevím.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#59 Příspěvek od _luky_ »


Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#60 Příspěvek od hajeklubos »

Možná by bylo dobré na tomto místě upozornit na to , že záleží jaké hodnoty chceš znát. Některé wattmetry, které mají citlivost od 0 nerozeznají stav zařízení v klidu a plný výkon, protože různé displeje a elektronické termostaty žerou cca 2w. Neukáže procenta chodu a klidu. Nebo máš údaje, které jsou ti k ničemu. Návody často lžou, nebo ten kdo to překládal neví o čem hovoří. O tom jsem psal na jiném místě EB, jenom připomínám. Lednice cca250l asi 25procent chodu cca 0,27kwh/den. Mrazák 200l má 35 (do40)procent chodu a 0,68kWh/den. Pak jsou agregáty OK. Kolik to má žrát je v parametrech výrobce.
Jinak souhlasím s tím, že nějaké +++++A nemají smysl. Jenom zaplatíš napřed. A srovnávat životnost, dneska????.
Luboš

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“