Pískání SMPS

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
klapac
Příspěvky: 60
Registrován: 03 zář 2018, 02:00

Pískání SMPS

#1 Příspěvek od klapac »

Mám dva výkonné spínané zdroje pro Class-D zesilovače, +/-70V, 2000W. Oba fungují precizně, dokonce podávají i výrobcem deklarovaný výkon, což se dnes moc nevidí. I při velmi vysokém zatížení oba zdroje drží napětí a nehřejí se.
Oba ale při malé zátěži trochu pískají. Když je zatížím umělou zátěží 15ohm (tj. asi 4,5A), pískání zmizí. Je to slyšitelné pouze v tichém prostředí, takže provoz zesilovače to nijak neomezuje. Jenom nevím jestli to není nějaký potenciální problém.
Je důvod k obavám?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Nejspíš je to OK, při malé zátěži zdroje běží nespojitě a je to trochu slyšet. Pokud ti to nevadí, tak to neřeš. Umějí to dělat i některé standby zdoje ve spotřební elektronice a pokud trvale píská třeba vypnutá televize v ložnici, tak je to notně otravné.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Pokud ti nevadi ten zvuk, tak to neres, zdroj pracuje v jinem rezimu kvuli ucinnosti. U nekterych obvodu se to da za cenu snizeni ucinnosti vypnout, jedou pak natvrdo s pevnou frekvenci, ale to bys musel prozkoumat datasheet.

Ja mam opacny "problem". Kdyz vezmu nejakou velkou sestavu v 3D cadu a zacnu s ni otacet, slysim z graficke karty takovy tichy sum. Pokud prestanu s modelem hybat, okamzite ustane :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

termit256 píše:...
Ja mam opacny "problem". Kdyz vezmu nejakou velkou sestavu v 3D cadu a zacnu s ni otacet, slysim z graficke karty takovy tichy sum. Pokud prestanu s modelem hybat, okamzite ustane :-)
Větrák na grafárně a aktivní řízení jeho otáček - jak GPU začne renderovat, naroste jeho zatížení a fukar se roztočí ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

termit256 píše:Pokud prestanu s modelem hybat, okamzite ustane :-)
To někdy dělá i potahování s myší.
Piezo efekt u filtračních kondů, někdy možná z repro rušením po sběrnici.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

EKKAR píše:
termit256 píše:...
Ja mam opacny "problem". Kdyz vezmu nejakou velkou sestavu v 3D cadu a zacnu s ni otacet, slysim z graficke karty takovy tichy sum. Pokud prestanu s modelem hybat, okamzite ustane :-)
Větrák na grafárně a aktivní řízení jeho otáček - jak GPU začne renderovat, naroste jeho zatížení a fukar se roztočí ...
Ne, tohle neni vetrak, to budou evidentne civky nebo neco podobneho. Ten zvuk zacne i ustane prakticky okamzite kdyz zacnu s modelem otacet. Klidne i v sekundovych intervalech. Proto mne to zaujalo. Jde to z compu, ne z repraku. Profil otacek vetraku mam nastaveny tak, ze pri normalni praci stoji. Jak u grafiky, tak i u CPU a zdroje. Toci se jen pomalobezne kusy ktere foukaji vzduch do a ze skrine a ty nejsou vubec slyset. Nejvetsi (jediny) rachot delaji HDD v ulozisti. Pokud bych mel bezny comp kde rotuji male vetracky vsude mozne, ani bych to nejspis neslysel.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#7 Příspěvek od PCmaniac99 »

Ahoj, s těmi zvuky které vydává elktronika je to dost zajímavé. Mám zřejmě trochu citlivější sluch na některé frekvence. V pátek jsem přinesl domů nový vdsl router asus a po zapnutí je zevnitř slyšet jemný šelest, takové občas jako zašramocení, nikdo z rodiny to neslyší jen já, router nemá větrák ale má 2 jádro a 512mb ram. Napájení je externí 12V 3A - router v sobě nemá zdroj, max nějaké měniče. Podobný šelest jsem už slyšel i ze základové desky ntb. A ne nebyl to větrák ani plotnový disk... Taky slyším některé plašiče kun v autech, jak jede frekvence nahoru a zase dolu, ale málo kdo to taky slyší stejně jako já..

Nabíječky k mobilům některý bez zátěže taky trošku pískaj i jiné zdroje to uměj..

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

To dělají podle mě cívky. Notebook Toshiba Tecra S11-166, kterou doposud používám taky v klidu bez reprodukce zvuku tak všelijak skvčí, cvrliká a co jám vím ještě. Dělalo to hned od nova a tak to neřeším. když jsem měl JVC minisystém, tak ten vydával zvul připomínající únik ostré páry. To zase dělal napájecí zdroj uvnitř

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Habesan »

V angličtině se pro to používá výraz "coil whine".
Ustálený český výraz asi ještě nemáme.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#10 Příspěvek od PCmaniac99 »


Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“