Zapojení s optickým snímačem

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

Zapojení s optickým snímačem

#1 Příspěvek od aldebaran »

Zdravím,

prosím o radu s následujícím problémem.

Přístroj v rozvaděči má 4 LED diody, které signalizují různé provozní stavy.
Já bych potřeboval tyto signály přenést na jiné místo, aby je mohl vidět přítomný personál. Napadlo mě použít nějaký optický snímač. Každá LED by měla svůj a bylo od sebe odděleno, např. nějakými krátkými trubičkami, aby snímač nebyl ovlivněn světlem okolních diod. Toto řešení by nevyžadovalo zásah do konstrukce přístroje (záruka) a navíc by to bylo i galvanicky oddělené.
Potřeboval bych poradit s výběrem vhodných součástek pro takovou aplikaci a se schématem zapojení. Napájení se předpokládá 12V DC , ale není podmínkou.
Pro lepší představu přikládám foto dotyčného přístroje. LED jsou označeny ON, TEMP. MOIST a RELAY.
Děkuji předem za případné odpovědi.
Přílohy
ETR2_1550.jpg
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#2 Příspěvek od bdn »

tme.eu
L-53P3C Fototranzistor; 5mm
LM324N IC: operační zesilovač; 1,2MHz; Kanály: 4; DIP14;
schéma:
URL: https://www.google.com/search?q=op+amp. ... or+circuit

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#3 Příspěvek od aldebaran »

Máto být zapojení "Light sensor" ?
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
ramici
Příspěvky: 143
Registrován: 13 led 2010, 01:00

#4 Příspěvek od ramici »

Přílohy
SvSnimačm.png

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#5 Příspěvek od dobrman »

aldebaran píše:.....Já bych potřeboval tyto signály přenést na jiné místo, aby je mohl vidět přítomný personál......
Jak daleko?
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dívám se, že soudruhy netrápí nějaká hystereze. Na hraně z toho může být pěknej oscilátor.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

ZdenekHQ píše:Dívám se, že soudruhy netrápí nějaká hystereze. Na hraně z toho může být pěknej oscilátor.
Ale ona tam hystereze je, časová a počasová. :D
Jestli to je použitý na řízení odtávání žlabů, tak to má nezávislou vlhkostní a teplotní sondu. Pokud je venku tepleji než nastavená teplota tak to netopí. Pokud je venku míň, tak to zapne přitápění vlhkostní sondy a čeká se, jestli se roztopí sníh či led na vlhkostní sondě. Pokud je holomráz, tak se nic neděje, pokud se zjistí vlhkost, tak se zapne topení ve žlabu. Topení rozpustí led a sníh a pak se čeká na vysušení vlhkostní sondy. Po jejím vysušení to ještě dotápí dobu, co je nastavená pravým čudlem. Pak to teprve vypne topení žlabu a čeká na další sněžení.
Takže oscilátor ano, perioda několik hodin až dnů. :)
Namontoval jsem jich několik ale radši dávám dvouzónový pro orientaci sever jih ETO2-4550 a nebo digitály Eberle EM52489 jednozóna nebo EM52490 dvouzóna.
to aldebaran: Na co potřebuješ ty ostatní stavy, kdyť důležitej je jen stav výstupního relé a ten je na svorkovnici. A vyhřívání čidla vlhkosti je na svorkovnici taky, myslím že 12V.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od aldebaran »

dobrman píše:
aldebaran píše:.....Já bych potřeboval tyto signály přenést na jiné místo, aby je mohl vidět přítomný personál......
Jak daleko?
Dékla kabelu je 20m. Průřez vodičů 1mm2.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#9 Příspěvek od aldebaran »

Celeron píše:
ZdenekHQ píše:Dívám se, že soudruhy netrápí nějaká hystereze. Na hraně z toho může být pěknej oscilátor.
Ale ona tam hystereze je, časová a počasová. :D
Jestli to je použitý na řízení odtávání žlabů, tak to má nezávislou vlhkostní a teplotní sondu. Pokud je venku tepleji než nastavená teplota tak to netopí. Pokud je venku míň, tak to zapne přitápění vlhkostní sondy a čeká se, jestli se roztopí sníh či led na vlhkostní sondě. Pokud je holomráz, tak se nic neděje, pokud se zjistí vlhkost, tak se zapne topení ve žlabu. Topení rozpustí led a sníh a pak se čeká na vysušení vlhkostní sondy. Po jejím vysušení to ještě dotápí dobu, co je nastavená pravým čudlem. Pak to teprve vypne topení žlabu a čeká na další sněžení.

Přesně tak.

Namontoval jsem jich několik ale radši dávám dvouzónový pro orientaci sever jih ETO2-4550 a nebo digitály Eberle EM52489 jednozóna nebo EM52490 dvouzóna.
to aldebaran: Na co potřebuješ ty ostatní stavy, kdyť důležitej je jen stav výstupního relé a ten je na svorkovnici. A vyhřívání čidla vlhkosti je na svorkovnici taky, myslím že 12V.

ETO2-4550 se tam vzhledem k rozsahu aplikace nevyplatí. Je to problematické místo, kde se stýkají dvě budovy a střecha je tam ne moc dobře řešena (ale bylo to asi levné :-) ) Vzhledem ke špatnému přístupu je nutné, aby to fungovalo spolehlivě, protože nikdo nebude tak aktivní, aby to aspoň občas zkontroloval. Stačilo by v podstatě přenášet jen přítomnost vlhkosti a nízkou teplotu. Kontrola chodu bude provedena přes externí proudové relé, aby byla jistota, že to opravdu topí. Má to být taková záloha pro případ, že by termostat nesepnul a zároveň to poskytne nějakou představu, co se tam právě děje. Představa je taková, že pokud přijde signál o nízké teplotě a přítomnosti vody, ale proudové relé, dejme tomu do 15 min nepotvrdí, že obvodem opravdu prochází proud, začne houkat siréna. Jako poslední pojistka tam bude ještě čidlo zaplavení, rovněž na sirénu. Pokud budou ignorovat i toto , tak jim nateče do baráku, ale nikdo mi nebude moci spílat, že jsem pro to neudělal dost :-)
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

přenos světla optickým kabelem/světlovodným vláknem by nebyl reálný?

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#11 Příspěvek od aldebaran »

Myslím, že ty stavové LED nebudou svítit zas tak moc jasně, aby to bylo reálné.

Děkuji všem za odpovědi a za inspiraci. Objednám součástky a něco zkusím. Dám pak vědět, jak jsem dopadl.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#12 Příspěvek od jodaps »

A co tohle.
Když TL431 šikovně pozohýbáš, vleze to i do smršť. bužírky (1 sekce), napájet to můžeš "fantomově".
Akorát, jakou barvou svítí ty LED - aby ji fototranz. vnímal.
https://tinyurl.com/y64lot6w

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#13 Příspěvek od aldebaran »

jodaps píše:A co tohle.
Když TL431 šikovně pozohýbáš, vleze to i do smršť. bužírky (1 sekce), napájet to můžeš "fantomově".
Akorát, jakou barvou svítí ty LED - aby ji fototranz. vnímal.
https://tinyurl.com/y64lot6w
Díval jsem se do návodu výrobce. ON zelená, ostatní jsou červené. jak je uvedeno výše , napájení a chod můžu řešit jinak, takže zůstává teplota a vlhkost, čili 2x červená LED.
Ještě se zeptám jakou hodnotu by měly mít ty kondenzátory a co znamená napájet fantomově ?
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#14 Příspěvek od jodaps »

Fant. nap. - např. mikrofon, snímač, čidlo napájeny třeba koaxem ze vzdáleného místa, zde je tím myšleno napájení toho bazmeku po dlouhé 2lince. Ty C_kerka - do 20m vodičů se asi bude indukovat brum, takže ve tmě můžou ty LED mírně prosvítat. Proto se k LED, pokuď to vadí, připojují paralelně "zhášecí" kondíky (100nF ?). Kolik, jaké a kam ty kondíky dát je třeba určit až bude známo jak má vypadat reálné zapojení.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#15 Příspěvek od aldebaran »

Tak, součástky jsou už doma. Hned jak doléčím vykloubené rameno, které jsem si "pořídil" před vánocemi, tak se do to pustím.
Díky všem účastníkům diskuse za odpovědi.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“