LG 42LE8500 prvděpodobně problém s HDMI přepínačem TDA19997

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Wagner
Příspěvky: 32
Registrován: 29 dub 2019, 02:00

LG 42LE8500 prvděpodobně problém s HDMI přepínačem TDA19997

#1 Příspěvek od Wagner »

Na LG 8500 mi přestali jít HDMI porty, k TV mám připojený přes HDMI satelit a při provozu zmizel obraz. Poprvé stačilo odpojit a připojit HDMI kabel. Druhý den opět NO SIGNAL, otestován kabel i zdroj signálu, mezitím obraz opět naskočil, ale za několik hodin opět No signal.
TV správně detekuje v kterém HDMI je kabel připojen, ale už ne signal a to na všech 4 (přiznám se zkoušel jsme jen tří) HDMI.
TV rozebrána, na první pohled vše OK. Podle všeho jsou 4HDMI připojeni k IC8300 tj 4x HDMI switch TDA19997.
Podle všeho je tento IC u LG a asi nejen u nich docela problematický a tato závada celkem běžná.

Než začnu blnout neřešili jste někdo tuto závadu?

Podle průběhu závady si říkám, že by mohlo jít o studeňák na tom IC8300, je to TQFP-100, ale už vidím jak přetavení nepomůže objednám nový IC ,3$ na ali, a až ho vyměním bude to stále stejné, protože se urvala kulička na hlavním BCM3556 :D

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#2 Příspěvek od Ivan_01 »

všetko je možné ale dokiaľ to neskúsiš, tak na diaľku ti nikto nepomôže
Přílohy
hdmi.jpg

Uživatelský avatar
fogovic
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 218
Registrován: 11 dub 2014, 02:00
Bydliště: Pičín
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od fogovic »

Wagner píše: Podle průběhu závady si říkám, že by mohlo jít o studeňák na tom IC8300, je to TQFP-100, ale už vidím jak přetavení nepomůže objednám nový IC ,3$ na ali, a až ho vyměním bude to stále stejné, protože se urvala kulička na hlavním BCM3556 :D
vymena toho chipu ti nepomoze.. je to CPU. sablona na ten broadcom uz je dostupna aj na aliexprese (dal som ju cinanovi vyrobit) myslim ze ju terazky ponuka za necelych 16 eciek, vymenu dokaze potom urobit aj zrucny amater..

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

TQFP prespajkujes s dobrym tavidlom rucne za par minut.

Ked to nepomoze, tak mozes skusit reflow CPU (zase to tavidlo vyuzijes) - ked to pomoze, tak sa mozes pripravovat na reball.

Uživatelský avatar
fogovic
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 218
Registrován: 11 dub 2014, 02:00
Bydliště: Pičín
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od fogovic »

s tym TDA19997 to ma stratu času.. nech ide rovno na rebail..
doska je tenka jak svina a lahko sa prehne, takze je dobre mat pripravok ak uz bga stanica nema dostatocny pocet podpier

Uživatelský avatar
Wagner
Příspěvky: 32
Registrován: 29 dub 2019, 02:00

#6 Příspěvek od Wagner »

fogovic píše:
Wagner píše: vymena toho chipu ti nepomoze.. je to CPU. sablona na ten broadcom uz je dostupna aj na aliexprese (dal som ju cinanovi vyrobit) myslim ze ju terazky ponuka za necelych 16 eciek, vymenu dokaze potom urobit aj zrucny amater..
Mám spodní IR předehřev,ale ze z hora mám jen horkovzduch, u notebooku jsem u pár MB kde se urvávali VGA chipy zkusil za pomocí velmi tekutého tavidla, které pod IC zatékalo i za studena, přetavit původní kuličky úspěšnost tak 50 % tedy po akci fungovalo vše, ale u části se v průběhu času kuličky opět prskly. Na reball jsem si netroufl. Pravda viděl jsme maníky co to dali klasickou horkovzduškou .
:D

Tady maník "opravuje" HDMI přepínač fénem https://www.youtube.com/watch?v=_l5O5KDraz8 tak nejdřív zkusím přepájet tuhle 100 nohovou potvoru a uvidíme.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Tavidlo nemusi byt tekute, aj to huste staci dat na hrany a trochu zohriat - ochotne sa roztecie pod cele BGA.

Uživatelský avatar
Wagner
Příspěvky: 32
Registrován: 29 dub 2019, 02:00

#8 Příspěvek od Wagner »

Vím, mám i klasické RMA-218 od japonského Kingbo na BGA, ale u těch HP notebooku zřejmě HP tušil, že s VGA chipy budou problémy a byly po obvodu lepené červeným lepidlem, byla tam jen mala cca 1mm mezera uprostřed každé strany a tak nebylo moc kudy zátékat. Tak jsme koupil nějak tekuté BGA tavidlo, které se dalo aplikovat i inzulinkou v podstatě tekutina. Ale jak sem říkal pokud se kuličky nevymění tak se ty jednou prasklé už nikdy neslijí tak, aby to drželo jak má, tedy minimálně tam kde jsou problémy s jejich praskáním a působí na ně síly, které je utrhly.

Uživatelský avatar
Jozo1234
Příspěvky: 29
Registrován: 28 zář 2021, 02:00

#9 Příspěvek od Jozo1234 »

- jednou prasklé už nikdy neslijí tak, aby to drželo jak má, tedy minimálně tam kde jsou problémy s jejich praskáním a působí na ně síly, které je utrhly._

Až na to že tie "guličky" nepraskajú, to je nezmysel. Ona sa oddelí od plošného spoja (a navyšše to tam začne oxidovať takže tá plôška je celá čierna, preto tie mnohé reflow sú len na krátku dobu).

ad2 - meniť tú stonohovú potvoru - zbytočná strata času, v tom to neni, ako ti tu už napísali (ale ako chceš, je to tvoj TV:-) ).

Uživatelský avatar
Wagner
Příspěvky: 32
Registrován: 29 dub 2019, 02:00

#10 Příspěvek od Wagner »

Měnit ho nechci jen přepájet viz video které jsme sem dal a našel jsme i další nejen videa , kde byl problém v studeňaku na tomto IC právě u TV LG.
Nic mě to nestojí max 15min práce.

K BGA kuličkám, že se kuličky trhají od PCB je jeden z rozšířených omylu, ne že by k tomu nemohlo dojít dochází, ale pokud výrobce dodrží technologickou kázeň při pájení a problém je způsoben mechanickým namáháním při tepelném namáhání je pravděpodobnější, že se kulička přetrhne než se se utrhne.
Zde máte pár fotek jak to vypadá pod RTG. Zvlště zajimavé foto 2 i když je to trhá u PCB tak se to neutrhne na spoji,ale v těle kuličky, je to dáno vlastnostmi bezolovnatých pájek.
Přílohy
2.jpg
3.jpg
1.jpg
4.jpg

Uživatelský avatar
Jozo1234
Příspěvky: 29
Registrován: 28 zář 2021, 02:00

#11 Příspěvek od Jozo1234 »

Wagner píše: K BGA kuličkám, že se kuličky trhají od PCB je jeden z rozšířených omylu,
Nesúhlas, never všetkému čo sa píše na nete. Sám som toto skúmal (ale nepýtaj sa ako).

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“