Školní hospodská kamna

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

Školní hospodská kamna

#1 Příspěvek od BOBOBO »

S : Zdravím na Slovensko . Dají se ještě koupit nová školní-hospodská kamna DVB 20 ? Třeba od náhradního výrobce ... Děkuji za odkaz .

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od petrfilipi »

Starší určitě, jedny jsou na SBazaru - ale v horším stavu (a to ještě není vidět dovnitř). Já jsem je před pár lety kupoval hasičům za 3.000Kč - ale stačilo je trochu vymazat šamotem a byly OK. Myslím, že jsem někde na webu viděl šamotové vložky - někde v okolí Jablonce?

Petr Filipi

Edit - tak jsem našel e-mail z prosince 2012 (prý před pár lety), tady je odpověď firmy Šamo cihelna (ale nevím, zdali ještě existují): Dobrý den.
Vaše rozměry po obvodu kamen by odpovídali vyzdívce, kterou vyrábíme jako sadu velkou za cenu 1.738,- Kč
Výška vyzdívky je ale 69 cm. Děkujeme Vám, Vacková Eva-ŠAMO, s.r.o.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#3 Příspěvek od vicious »

Na Slovensku vyrába Thorma Fiľakovo, ale požadovaný typ už nie.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#4 Příspěvek od elektrosvit »

V roce 2021 těžko někdo bude vyrábět násypná kamna na uhlí, které je přece fuj. :)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Na bazarech jsem hledal , no ale ten šamot .... Plyn jsem už odhlásil , tak snad do mé smrti si zatopím vším povoleným ... Celý život jsem řezal dříví , ale už se mi nechce a bolí mne ruce . Tam dám i dva metrové kuláčky a pojedou ....

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#6 Příspěvek od elektrosvit »

Obávám se, že jiná možnost než bazoš apod. ti nezbývá, pokud taková kamna chceš. Viděl jsem i inzerát, kde byly nabízeny různé typy repasované, teď jej bohužel nemůžu najít.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#7 Příspěvek od dobrman »

BOBOBO píše: .... Plyn jsem už odhlásil , tak snad do mé smrti si zatopím vším povoleným .......
Ten se chystají stejně zakázat :roll: :roll:
Obrázek
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

A nebo nezbyde než si kamna vyrobit, jako se vyrábělo v raných padesátkách všechno, co průmysl pokládal za zbytečnost, někdy ale občan musel mít doloženo, kde vzal materiál (hliník na pračky třeba legálně nesměl vlastnit, musel se nabídnout Sběrným surovinám). To třeba ještě přijde taky.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od petrfilipi »

Copak kamna, ty nějak vyrobíš (koupíš stará a použijeme spodek a vršek), ale co ten šamot?

PF

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

nahradit kamnářskou hlínou.
https://kutilska.poradna.net/questions/ ... rska-hlina
Ovšem poťapaní soudruzi zakazovači v Eurosvazové komisi mezitím nejspíš zakážou člověka, protože není bezemisní. Dýchá CO2 a prdí metan.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

petrfilipi píše:Copak kamna, ty nějak vyrobíš (koupíš stará a použijeme spodek a vršek), ale co ten šamot?

PF
Šamotový prefabrikáty odleješ stejně jako leješ beton, do ocelový formy nebo do šalunku. Akorát že jakákoliv forma se musí spočítat a navrhnout o nějaký % menší, šamot se při rozpálení poměrně dost roztahuje. Ocelový formy tak vyjdou natolik drahý, že se ti vyplatí až od nějakýho 1000 sad odlitejch "šamotek", u jediný sady by ty kamna stály tolik jako jejich váha ve zlatě... Takže zbejvá nějakej šalunk z dostupnějších hmot, ale musíš počítat i s tím, že ten šamot nedostaneš dovnitř do kamen v jednom kuse, takže skládačka = musíš se trefit do tvaru na stykovejch plochách a to není žádná prdel ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Nahrazení šamotu je jen pohádka . O to jde . Na bazoši kamna jsou , ale není 100%ní šamot . Budu muset hledat staré vamberecké akumulačky , tam byly pěkné vlké šamotové plotny . No a doma dodělat .

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#13 Příspěvek od bu2520 »

asi tři roky dozadu jsem kupoval šamotové desky v Hornbachu, měli různé velikosti, pochopitelně za hrůzné ceny

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#14 Příspěvek od elektrosvit »

EKKAR píše:ale musíš počítat i s tím, že ten šamot nedostaneš dovnitř do kamen v jednom kuse, takže skládačka = musíš se trefit do tvaru na stykovejch plochách a to není žádná prdel ...
To je snad ve všech kamnech. Ještě jsem neviděl taková, ve kterých by byla vyzdívka z jednoho kusu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Dokážu si představit kamna zcela bez šamotu/vyzdívky.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“