UPS FSP EP1500

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

UPS FSP EP1500

#1 Příspěvek od passion »

Dostal som túto UPS. Že vraj po výmene batérií (2ks 12V v sérii) buchli v nej MOSFETy. 5ks z 8. Je tam plný mostík 2x4 IRF3205. Zachytil som priebehy na gate všetkých 4 a vyzeralo to OK. (obr1)

Po osadení nových mosfetov trafák neprirodzene bzučal a malo to obrovský odber z batérií. Pri meraní priebehov na gate som zistil, že na jednu vetvu prichádza napätie len okolo 2V a aj to počas trvania pulzu rýchlo klesá, tak vetva bola len pootvorená a tranzistory pieklo. Zistil som bez kapacity kondenzátor pre 12V napájanie budenia v dannej vetve plus obrovské ESR. Sú tam osadené kondenzátory od jamicon. Po dalších meraniach sa ukázali vadné takmer všetky kondenzátory od jamicon. UPS teraz funguje, ale mám na vás otázku - po oprave ide z mosfetov na trafo takáto divočina. Je to OK?
obr2 a 3 - budenie na mosfetoch
obr4 - výstup z mosfetov bez záťaže
obr5 - priebeh na primári trafa
Přílohy
Priebeh na trafe pri bežiacom UPS z batérie
Priebeh na trafe pri bežiacom UPS z batérie
Výstup bez záťaže
Výstup bez záťaže
Ddetail budenia
Ddetail budenia
Budenie po oprave
Budenie po oprave
Priebeh na mosfetoch
Priebeh na mosfetoch

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#2 Příspěvek od passion »

Tak len pre info - neviem, či priebeh je správny alebo nie, tu je to samý odborník na kovid, vodárenské trubky, PUR pištole, automobilové benzíny, zvieratiek, kúrenie, žalúzií, motorových píliek, ale do elektroniky nič moc. UPS beží asi dva týždne, so simulovanými výpadkami, zariadenia sa nesťažujú, tak priebeh bude asi OK. Dokonca beží na to aj klasické staré obehové čerpadlo ÚK bez akýchkoľvek vedľajších zvukových prejavov, aké bývajú pri iných UPS s jednoduchým obdĺžnikom. Ak by to ale predsa niekomu pristálo na stole, poteší ma, ak zmeria priebeh oscíkom (tento priebeh lezie už priamo z procesora). Lebo v servisnom manuáli sú nakreslené obyčajné obdĺžniky.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“