Měřicí šňůry - životnost a oprava

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Měřicí šňůry - životnost a oprava

#1 Příspěvek od kulikus »

Stává se mi, že najdu zcela odlomenou izolaci na kablíku k měřicímu hrotu za "banánkem". "Banánek" pak visí na obnaženém měděném lanku.
Téměř to nepoužívám, přesto je to už třetí/čtvrtá šňůra.
"Banánek" se zasouvá do multimetru, je úhlový tj. šňůra jde v pravém úhlu k ose zasunutí.
Jde to rozumně opravit? Tavné lepidlo, epoxid, smršťovačka, ...?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

To se mi stalo s USB kabelem starým tak týden, Číňani tu izolaci dělají snad z tvarohu, nebo nevim z čeho. Omotal jsem to izolačkou...
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

U kvalitního kabelu se to nestane, po mnoha letech používání se přeláme měď uvnitř izolace těsně u výstupu kabelu z rukojeti hrotu, to je normální opotřebení. Pokud velmi brzy praskne izolace, hleděl bych koupit si lepší kabely, když to opravíš, praskne to za chvíli znovu.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Stalo sa mi to pri UNI-T. Dal som tam chemopren a na to zmrstovacku. Vydrzalo to pokym sa niekde v strede cerveneho kabla neprepichol jeden medeny vlas cez izolaciu, potom som to vyhodil.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#5 Příspěvek od Ivan_01 »

ten prepichnutý vlas cez izoláciu šnúry som zažil aj ja, celkom sranda, keď meriaš niečo trebárs v zdroji a šnúra sa ti oprie o predlaktie. Leteli do koša

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#6 Příspěvek od maxijaroslav »

V dobách mládí jsem si vyráběl měřící kabely z "vojenského telefonního lanka", což byla směs ocelových a měděných drátků v zelené izolaci. Jsou sice velmi špatně ohebné, ale fungují dodnes. Prodával to tenkrát Elektrodům...

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#7 Příspěvek od Ivan_01 »

"polní kabel", zelené PK-čko, tvrdý, nespájkovateľný, lámavá izolácia, šialený odpor na 1 m. To už by bolo lepšie šnúru urobiť z CYA lanka

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

Tak to už aj pogumované oceľové na vešanie prádla je lepšie.

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od petula »

kulikus: řešení je ucvaknut a čínský zalisovaný banánek vyhodit. Koupit v GME šroubovací a připájet. Dělám si vlastní šňůry. Koupím banánky nebo hroty, pochopitelně vždy šroubovací, k tomu v Hornbachu kablíky a vyrobím si šňůry. Nedostatek je, že Hornbach má malý výběr barev kabelů.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Ivan_01 píše:ten prepichnutý vlas cez izoláciu šnúry som zažil aj ja, celkom sranda, keï meriaš nieèo trebárs v zdroji a šnúra sa ti oprie o predlaktie. Leteli do koša
Mne sa to oprelo pri merani prudu LED podsvietenia v televizore o hlavnu dosku. Nastastie o uzemneny chladic. Keby to trafilo o kusok vedla, bola by kompletne odpalena.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

Ivan_01 píše:"polní kabel", zelené PK-čko, tvrdý, nespájkovateľný, lámavá izolácia, šialený odpor na 1 m. To už by bolo lepšie šnúru urobiť z CYA lanka
jo, zelená dvojlinka...používala se v dole u trhacích prací na čelbě
jinak pak na sušení prádla no a v nouzi nejvyšší na anténní svod
300Ω pro VKV vystačila, též jako prodlužka AC 220V k TV apod.
PS. origoš měřící hroty (mosazné) z Elektry byly zcela nevhodné :(
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#12 Příspěvek od TomasX »

Originál šňůry dodávané s měřáky okamžitě zahazuju. Léta používám svoje šňůry z dvojlinky a banánky na obou koncích. Plusový hrot mám asi o 20 cm delší něž minusový a celková délka je asi metr. Šíleně mě totiž vytáčela tuhost originál šňůr a to, že jsou krátké a při měření mě padal měřák. (pracoval jsem v "terénu" takže pracovní stůl nebyl) Ještě se mě nestalo, že by praskla umělá hmota na kabelu maximálně se zlomila měď jak píše Zaky.
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#13 Příspěvek od SMITH »

Pre nápájanie si robím káble sám a ako ohybní kábel môžem doporuèi￾ to to
https://www.tme.eu/sk/details/60.7010-2 ... e/staubli/

Meracie mám sadu od keysightu
https://www.tme.eu/sk/details/u8202a/su ... hnologies/
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Perfektní kábly v bavě černá a červená se dají koupit v několika průřezech v modelářskejch prodejnách na vývody baterií. Mají průřezy 0,5mm, 0,75mm, 1mm, 1,5mm, silnější jsou už moc humpol. Je v tom měděná kartáčovina, takže jsou měkký a nezlomí se ani náhodou. Izolace je měkká, nějakej gumoplast, líznutí pájkou o izolaci ji taví jen velice pomalu proti klasickýmu CYA. Zimou tuhnou jen velmi málo. Nic jinýho na měřící šnůry už nepoužívám. Stejnej kabel měly multimetry Goldstar ještě za bolševika. Jednu sadu s úhlovejma banánkama mám dodnes funkční.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#15 Příspěvek od konosuke »

Různobarevný kabely nakupuji též - na metry - v mototechně určené pro elektroinstalaci auta
viz také
singl banana
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“