Bezpečnostní oddělovací transformátor na sekundáru 251V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

Bezpečnostní oddělovací transformátor na sekundáru 251V

#1 Příspěvek od robo »

Koupil jsem oddělovací transformátor 230V/230V. V síti mám 236V a na výstupu trafa mě leze 251V. Sice naprázdno ale leze a připadne mi to už dost. Lze to nějak ošetřit kromě zátěže třeba žárovkou nebo odmotáním závitů? Děkuji

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Pri jmenovite zatezi je tam kolik?
Zkus pripadne prohodit vinuti.
Naposledy upravil(a) termit256 dne 27 pro 2021, 16:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od jardafiala »

Zdravím, už se to tu řešilo, viz obrázek. Zrovna teď jsem to úspěšně použil u dvou zesilovačů AKAI, místo usměrněných symetrických 40V jsem měl 48V, teď je tam napětí podle servisního manuálu. 40V.
Přílohy
snížení napětí trafa.jpg

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Každé klasické trafo má na sekundáru vyšší napětí naprázdno. Napětí klesne na správnou hodnotu při zatížení jeho daným proudem.
Např. je-li trafo navrženo na výstupní proud 1A, bude sekundární napětí správné při zátěži 1A, při menší se bude napětí zvyšovat.
Žádnou úpravu nemusíš dělat.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

A pokud to budeš hledat v teorii, tak se tomu říká "kompenzace úbytku napětí na vnitřní impedanci transformátoru". Jde o to, že pokud bys navinul trafo přesně v poměru 1:1, výstupní napětí bude o několik % nižší jak vinou magnetickejch (v jádře), tak elektrickejch ztrát (ve vinutí). Aby byla zachovaná velikost napětí i na vstupu, kompenzuje se to obvykkle 5% zvýšením počtu závitů na sekundáru, někdy se přidává i 5% SNÍŽENÍ počtu závitů na primáru proti vypočítaný hodnotě (násobek počtu závitů na volt danej magnetickýma vlastnostma jádra a plochou sloupku krát napětí ve voltech). Obojí má za následek zvýšení napětí na sekundáru NAPRÁZDNO, po zatížení tohle napětí okamžitě klesá úměrně k odběru. Při nominálním odběru by i napětí mělo dosahovat nominální hodnoty, rozdíl způsobenej účinností se kompenzuje větším odběrem ze sítě na primární straně (primární příkon = sekundární odevzdávanej výkon + ztráty ve vinutí a přemagnetizací).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#6 Příspěvek od EL34 »

EKKAR píše: Při nominálním odběru by i napětí mělo dosahovat nominální hodnoty.
Ano, ale pouze po zahřátí jádra a vinutí na provozní teplotu. Velikost okamžitého poklesu napětí při zatížení sekundáru je dána především sycením trafa (tedy počtem primárních závitů). Další a dost podstatný úbytek je po zahřátí vinutí a dnešní často ošizená, i bez zátěže se zahřívající trafa mají ty úbytky dost velké.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Mluvím o TRAFU, neboli netočivým elektrickým stroji s vinutím učuněným z poctivý a tabulkově nadimenzovaný mědi na izolantový kostře a příslušně velkým jádru z křemíkatejch orientovaně válcovanejch ocelovejch plechů, ne o nějaký moderní laciný ojebaný sračce ubastlený žlutým žaboksichtem v bambusový chejši na břehu rejžoviště ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#8 Příspěvek od EL34 »

OK, já to myslel jen jako doplnění a upozornění, že i s úbytkem po zahřátí je potřeba počítat. Asi to nebudu řešit u trafa se sekundárem 12V 10A pro nabíječku, ale u sekundáru 230V u oddělováku to může být jiné. Tím více pokud někdo z rozměrových důvodů zmenšil jádro a tím pádem bylo na vinutí potřeba více mědi.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“