Ukonèení vysílání rádia Èeský rozhlas v roce 2021 na AM

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#376 Příspěvek od lesana87 »

V rádiu říkali, že DAB má tůze moc výhod a jednou z nich je mnóhem menší spotřeba, než jakou měly ty starý analogový rádia. A když to říkali v rádiu, tak je to co? Pravda. :D

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#377 Příspěvek od xsc »

Pokud porovnávali se skutečně starými analogovými rádii, tak měli rozhodně pravdu. 40W jako třeba moje stará Liberta asi málokterý DAB rádio sežere :-)
Ale standardně se ta spotřeba zdůrazňuje u vysílačů.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#378 Příspěvek od Crifodo »

lesana87 píše:V rádiu říkali, že DAB má tůze moc výhod a jednou z nich je mnóhem menší spotřeba, než jakou měly ty starý analogový rádia.
viz třeba http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 01#1162801

Spotřeba DAB rádia 700 mA/ 8h s novým aku.
Versus druhá krajnost, včera zmiňované skutečně staré analogové rádio T58/Mír, starší než většina vysoce informovaných odborníků zde:
12 mA z 6 V baterie, 15 mA při reprodukci nepříjemně hlasité.

Závratné výhody DAB rádia nepopírám. 40 stanic, z toho 30 pod různými názvy vysílá stejný program, barevný displej, kde se zasekla dva dny stará "informace" o názvu hrané skladby. Super.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#379 Příspěvek od xsc »

Jo, ty si vždycky vybereš "reprezentativní" příklad. 15mA u Míru nedá reprodukci nepříjemně hlasitou, ale spíš nepříjemně zkreslenou :-)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#380 Příspěvek od Hill »

rnbw píše:Pri DABe je okrem VF a NF casti potrebny este procesor s dekoderom, ten bude zrat najviac.
Ano, to jsem měl na mysli tím srovnáním, že co neprožerou vysílače DAB, kterých je několik málo, to prožerou přijímače, kterých přibývá.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#381 Příspěvek od rnbw »

Hlavne, ze sa naklady prenesu na posluchaca.

Uživatelský avatar
OMA50
Příspěvky: 210
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

#382 Příspěvek od OMA50 »

Zajímalo by mě jakej.......mele kraviny typu,že výrobce nového vysílače v Topolné,který se instaloval v roce 2014 již neexistuje.

Ale existuje,jmenuje se sice jinak,ale pořád vyrábí a dělá podporu.

https://elsyscom.de/



Zase jen kecy...
Škoda těch vysílačů Liblice a Topolné.....
Zajímalo by mě do jaké míry je možné uvažovat o DRM vysílání ,třeba na kmitočtu 270kHz.
Chápete logiku ČRO,oni koupí na Topolnou novej vysílač v r.2014 a teď ho odepíšou....

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#383 Příspěvek od Crifodo »

xsc: Zatímco ty, pro podporu svých a rozhlasově lobbistických pseudoargumentů, vytáhneš spotřebu osmielektronkovýho superhetu s předválečným oktalem, jaký provozovalo dvakrát ročně možná 12 členů Historického radioklubu československého.
700 mA u frikulínského DAb přijímače je změřeno. Troufám si tvrdit, že většina kabelkových přijímačů na baterie/síť se vešlo spotřebou do 20% toho čínskýho digitálu. Ekkar tu nedávno někde uváděl spotřebu ruských rádií, i při jakém napětí oproti jmenovitému ještě fungovaly.

Dobře, T58 je extrém. Tak "moderní" analog FM/KV/SV Panasonic, štítkový údaj 6V 4W, změřeno:
AM 18 mA/cca 50 mA do hlasitosti kdy se už lidi vedle hrajícího rádia nemůžou bavit,
resp.
FM 28mA/50 mA
Zkreslení u těchto kabelkáčů je dáno spíš možností jejich 8-10 cm repráčků. To bych jim neměl za zlé, spíš to, že kdo by chtěl k DABu připojit sluchátka a býti audiofilem, na kterého jsme si hráli s kdysi s FM tunerem, ten se z těch 48 kbps leda pozvrací.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#384 Příspěvek od Hill »

OMA50 píše:Zajímalo by mě, do jaké míry je možné uvažovat o DRM vysílání, třeba na kmitočtu 270kHz.
Chápete logiku ČRO, oni koupí na Topolnou novej vysílač v r.2014 a teď ho odepíšou....
DRM se u nás už zkoušelo v listopadu 2003 z vysílače Stěžery na 774 kHz (2,5 kW) s výsledkem lepším, než očekávaným. V té době ale byl k dispozici jediný přijímač schopný DRM dekódovat, navíc slušně řečeno cenově nezajímavý: za stejnou cenu se tehdy dalo koupit 5 až 10 slušných FM přijímačů.
I to byl jeden z důvodů, proč u nás DRM usnulo, nebylo pro koho vysílat. Počet potenciálních posluchačů nevýznamný.
Nakonec se na něj i nadřízené orgány vyignorovaly. Ale o tom jsme se tu bavili na jiném místě.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#385 Příspěvek od xsc »

Crifodo píše:xsc: Zatímco ty, pro podporu svých a rozhlasově lobbistických pseudoargumentů, vytáhneš spotřebu osmielektronkovýho superhetu s předválečným oktalem, jaký provozovalo dvakrát ročně možná 12 členů Historického radioklubu československého.
To jsi trochu mimo, ty 8 elektronkovej předválečnej superhete. Vždyť je to vcelku průměrná Tesla ze začátku 60. let.
http://www.oldradio.cz/schemata/ts424asn.pdf
Naposledy upravil(a) xsc dne 02 led 2022, 17:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
OMA50
Příspěvky: 210
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

#386 Příspěvek od OMA50 »

Hill píše:
OMA50 píše:Zajímalo by mě, do jaké míry je možné uvažovat o DRM vysílání, třeba na kmitočtu 270kHz.
Chápete logiku ČRO, oni koupí na Topolnou novej vysílač v r.2014 a teď ho odepíšou....
DRM se u nás už zkoušelo v listopadu 2003...
...Nakonec se na něj i nadřízené orgány vyignorovaly. Ale o tom jsme se tu bavili na jiném místě.
Beztak stožáry strhnou a bude vymalováno.... joo určitě už je spočítáno kolik to hodí na šrotu

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#387 Příspěvek od Hill »

xsc píše:
Crifodo píše:...vytáhneš spotřebu osmielektronkovýho superhetu s předválečným oktalem, jaký provozovalo dvakrát ročně možná 12 členů Historického radioklubu československého.
To jsi trochu mimo,... Vždyť je to vcelku průměrná Tesla ze začátku 60. let.
http://www.oldradio.cz/schemata/ts424asn.pdf
Ani tu Libertu nezapínají nadšenci z HRČS častěji, než dvakrát do roka.
Daleko častěji se využívají tranzistoráky.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#388 Příspěvek od Lukas-Peca »

K dotazu, kdy se přestaly dělat přijímače s DV rozsahem: autorádio Dance ve dvojkové fabii z r. 2009 DV má, což jsem hojně využíval. I po redukci výkonu na něm Topolná čistě hrála i na západě Švýcarska, pravda 2000 m vysoko a mimo rušení. SV se v továrních autorádiích objevovaly ještě tak před pěti lety. Dnešní škodovácká autorádia s DAB už úspěšně maskují i FM. Už se ani nezobrazuje frekvence, jen seznam stanic s obrázkovými logy jako na youtube.

Lampová rádia dnes už v běžném provozu moc nebudou, i když není to tak dlouho, co jsem šel po Poděbradech a z otevřeného okna honosné vily burácely Liblice. Podle zvuku bych odhadoval, že tam hrálo Echo, Resprom A104 nebo něco takového.

Ruské rádio Sonata hraje nepříliš zkreslenou pokojovou hlasitostí ještě při napětí 3 V a odběru 2 mA (jmenovité napětí 9 V). Celková doba provozu na dvě ploché baterie až do úplného umlknutí cca tisíc hodin. DAB přijímače vydrží dle výrobce tak deset až dvacet hodin. Víc se mi u žádného typu nepodařilo objevit.

Já jsem silvestra trávil mezi nepostiženými lidmi, takže na rozlučku s AM nebyl čas. Vefa 206 jsem ale na party nenápadně přitáhl a poslechl si konec Topolné. Druhý den to ticho na pásmech působilo dost smutně.

Jinak co nebylo zmíněno, tak současně s ČRo skončilo i vysílání Českého Impulsu z Domamilu, jelikož by celé náklady na provoz střediska přešly na něj. Takže na Moravě už nic v češtině naladit nejde.
Naposledy upravil(a) Lukas-Peca dne 02 led 2022, 17:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#389 Příspěvek od Crifodo »

xsc píše:Vždyť je to vcelku průměrná Tesla ze začátku 60. let.
To je tvoje mistrovství, zkusit vymyslet nějakou pošetilost, abys mohl být v opozici.
Argument rozhlasových panáků k prosazení DAB je "výhody" a "úspora".
Stávající většina přijímačů byla nějaká kombinace FM+AM přístroje, většina kabelkové/pohlednicové provedení, sem tam možná jezevčík, sem tam stolní tuner, sem tam něco kapesního na sluchátka, elektronkové rádio zcela ojediněle. Plus velká skupina autorádií, kde spotřeba oklikou z x kW spalovacího motoru nehraje roli.
Do toho se teď nasouvá protlačované vysílání DAB, protože rozhlas má na FM čtyři programové okruhy a na DAB a jako přívažek na DVBT dalších pseudo 40. Výhoda DAB rádia je 10x větší spotřeba a 50x kratší doba na baterie oproti FM kabelce, výhoda DVBT je trvale síťové napájení a většinou podsvětlení obrazovky, výhoda streamu je trvale běžící mašinérie internetu, se spotřebou neurčitelně distribuovanou.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#390 Příspěvek od xsc »

Ne, to jsem jenom zopakoval tvé postupy. Pokud jde o úsporu, tak se vždy argumentovalo spotřebou vysílačů.
Dneska se stejně rádio nejvíc poslouchá v autě, takže spotřeba rádia fakt roli nehraje. K té rozežranosti DABu navíc není reálný důvod. Vždyť ta modulace i zvukový kodér je proti třeba DVB-T naprosto primitivní.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“