Musi se davat na boiler do bytu vypinac?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

Musi se davat na boiler do bytu vypinac?

#1 Příspěvek od termit256 »

Nebo staci vypinat ho jisticem?
Vim ze dneska uz ho pri rekonstrukci dava malokdo, ale ja potrebuju aby to proslo revizi, tak nevim jestli nejaky sileny normovac do nejake normy takovou blbost neprosadil.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#2 Příspěvek od vicious »

Neviem práve, či tam nie je podmienka odpojenia všetkých pólov. Každopádne, ak má vidlicu na prívodnom kábli, vypínač nie je potrebný.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#3 Příspěvek od RadekB »

Jediná podmínka je, že pro přiznání sazby D25 musí být blokován ve VT. Vypínač není potřeba

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#4 Příspěvek od jirka5 »

Nevím, jestli je dnes vypínač před boilerem povinný, ale rozhodně je užitečný a potřebný. Dříve byl opravdu povinný a bylo to napsáno v návodu k bojleru. Dnes jsem to tam u nejběžnějších dodavatelů - DZD Dražice a Tatramat, už nenašel. Ten vypínač rozhodně neni "taková blbost", ale je užitečný třeba pro servis, pro řešení nouzových stavů a pro dlouhododé odstavení spotřebiče. To je důležité zejména ve větším objektu, kde není nutno hledat místo, odkud je ohřívač jištěn. Vypínač také tvoří přechodové místo mezi pevnou instalací a přívodem k bojleru, který musí být chráněn proti vytržení. Také lze očekávat, že spotřebič je odborně připojen, tj. k PE a ochrannému pospojování. Bojler pověšený jen tak halabala v koupelně a jen tak zastrčený do zásuvky ve mně nebudí nejmenší důvěru.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Jedna se o byt, kde je jistic asi 2m od boileru a je nej napojen jen ten boiler, nic jineho. Tak mi prijde celkem zbytecne hyzdit koupelku jeste dalsim vypinacem. Boiler je pripojen bez zasuvky. Pokud by to bylo v nejakem rozsahlem objektu, nebo bylo na privod napojeno jeste kde co, tak bych ho tam dal. Ale takhle v tom nevidim zadnou logiku. Jenze v normach uz davno zadnou logiku nehledam, proto se radeji ptam.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Plně souhlasím s Jirkou5. Nemusí tam být, ale z různých důvodů je dobré ho tam mít. Pokud ty různé důvody bude mít uživatel správně vysvětlené, tak si rád za ten vypínač zaplatí. Hyzdit v koupelně už nemá co, už je tam ten bojler.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#7 Příspěvek od jirkati »

Napadlo mně kontrolovat připojení boileru před vánocemi někdy v 9 hodin dopoledne. Když jsem kontroloval přitažení šroubů slyším cvak a rozsvítila se kontrolka na boileru pár centimetrů od šroubováku na hlavě šroubu. Prostě jsem si neuvědomil, že mohou zapnout sazbu NT kdykoliv i přes den pro regulaci spotřeby. A to mám metr od boileru vypínač.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#8 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ten bojler je 1F nebo 3f. ABB dělá i 3f sporákový strojek jako běžný vypínač. Hmatník a jeho barvu už vybereš.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

p32 píše:Plně souhlasím s Jirkou5. Nemusí tam být, ale z různých důvodů je dobré ho tam mít... Hyzdit v koupelně už nemá co, už je tam ten bojler.
Až na to, že zatím, co boiler smí být v zóně 1 nad vanou, u vypínače je nutné dát pozor na to, jestli je vhodný k osazení alespoň do zóny 2. Rozhodně bych se vyhnul tomu, aby byl na dosah z vany.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Hill píše:Až na to, že zatím, co boiler smí být v zóně 1 nad vanou, u vypínače je nutné dát pozor na to, jestli je vhodný k osazení alespoň do zóny 2. Rozhodně bych se vyhnul tomu, aby byl na dosah z vany.
Tak to je snad samozřejmé, že kdo montuje něco v koupelně, tak si ověří ty zóny. Já při přestavbě bojler v koupelně zrušil, protože to tam hyzdí vždycky ať je od jakékoliv značky. Má svou šachtu s oddělenými zdmi a vypínač jsem tam dal, protože při práci na bojleru či kontrole to mohu odpojit a to kdykoliv.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#11 Příspěvek od dobrman »

Ze zvědavosti mám takový, možná pro někoho blbý, dotaz. Podle norem musí být boiler přes chránič, nebo ne?
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#12 Příspěvek od scorpions-cz »

Boiler mám v technické místnosti bez vypínače. Pokud něco montuju, tak si ho můžu vypnout 2 způsoby. Buď přímo jističem pro boiler, nebo jističem pro stykač pro noční proud. Nebo obojím :lol:

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#13 Příspěvek od ZVUK2000 »

dobrman píše:Ze zvědavosti mám takový, možná pro někoho blbý, dotaz. Podle norem musí být boiler přes chránič, nebo ne?
Záleží zda je připojen na pevno nebo na zásuvku.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Muj dotaz se tyka boileru v bytovem dome. Neni ho mozne dat nikam jinam. Jistice jsou hned za dvermi koupelky, takze mi prijde zbytecne, davat po cca 2m kabelu dalsi vypinac. Boiler je jednofazovy. Ono nejde jen o hnusny vypinac, musi se pro nej najit nejake vhodne misto, vysekat a natahat k nemu kabely, vyrezat diru v obkladu apod. Proste spousta zbytecne prace.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#15 Příspěvek od ZVUK2000 »

scorpions-cz píše:Boiler mám v technické místnosti bez vypínače. Pokud něco montuju, tak si ho můžu vypnout 2 způsoby. Buď přímo jističem pro boiler, nebo jističem pro stykač pro noční proud. Nebo obojím :lol:

Zapomněl jsi na hl. jistič :D

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“