Myčka AEG 5450 Favorit - pomoc - rada

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#31 Příspěvek od ronoda »

Zatím bez úspěchu, ale jsem již přesvědčen, že schéma se úpně neschoduje. Vyřadil jsem bezpečnostní termostat TS a na PGM jsem si kontakt 5 ve správné době spojil s kontaktem 5a. Tím, že je motor PL v chodu je v pořádku i kontakt RL 1-3, IP, PU. Přesto topení nehřálo (je v pořádku)
náhodně jsem si škvírou všimnul ve dvířkách dalších dvou termostatů,
nejspíš TB + TM (podle popisu pod schématem) Tím je naprosto jasné, že toto schéma přesně k této myčce nepatří. Bez správného schéma jsem v háji, tak dobrý nejsem abych "jel" bez něj:-(
Přílohy
AEG Favorit_schema.jpg

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#32 Příspěvek od bu2520 »

u většiny modelů této kategorie, jde topení, přes hladinový spínač

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#33 Příspěvek od ronoda »

bu2520 píše:u většiny modelů této kategorie, jde topení, přes hladinový spínač
Hm, hm, poradíš i který je to kontakt v tom schémátku? Dík

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#34 Příspěvek od hajeklubos »

Už je v tom maglajz. Začal bych znova.
Předpokládej že schema úplně neplatí. Je pravděpodobné, že je ovládaná tu L tu N. Rozpoj obvod topení. V myčce by měla být voda.(je tam hladinový spínač?) Je zaplavené čerpadlo? Neblokuje to, že je sepnut bezpečnostní kontakt voda pod myčkou.
K měření použij klasickou Vadasku. Žádná doutnavka, žádný multimetr. Potřebuješ měřit tvrdé napětí, tvrdou N. Co tedy schází na topení L nebo N. (měřeno proti svorce L a N na přívodní šňůře)Dál bych šel po drátech co to blokuje. Dej při tom programátor do polohy, kdy by to mělo topit. (to už jsi objevil)Ten kontakt na PRG co jsi psal je Ok nebo né. Bacha zase Vadaska nebo žárovka. Multimetr má vstupní odpor v Mohm a zde můžeš naměřit blbosti. Přechoďáky jsou svinstvo.
Luboš

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#35 Příspěvek od bu2520 »

jde o i multimetrem , to topení má okolo 26Ω tak tam moc velká chybovost není. Ještě se někdy stává, že je prasklý vodič ve dveřích, zajímavé, že u těchto starých přístrojů se jedná o vodič k topení. Potom měření dává, pokaždé jiný údaj podle toho jak se zavřou dveře a dráty v bužírce chytí kontakt. Ty pakety v programátoru nebývají zas tak často vypálené, jak by se mohlo zdát . Ale občas se stane ještě se dají sehnat starší. Na měření doporučuji písklák ten by měl stačit. Na schema bych se v.... skoro pokaždé je to jinak a je to jednoduchá drátařina.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#36 Příspěvek od ronoda »

Tak jsem podlehl velkému (opravdu velkému) tlaku mé drahé (opravdu drahé) polovičky a zakoupili jsme myčku novou:-( Má to ale výhodu, že teď mohu v klidu a bez časového tlaku, už jen pro radost (a moji ješitnost:-)) zjišťovat kde je závada. Schéma nesedí, tak začnu dle vašich rad měřit nejdříve jednotlivé komponenty a pak celé za provozu. Už ji mám na dílně, a když nějak vyřeším napájení vodou, mohu měřit a zkoušet. Pořídil jsem si faston odbočky. Průběžně budu informovat, nenechám vlákno bez výsledku.
Přílohy
myčka4.jpg
myčka3.jpg
myčka2.jpg
myčka1.jpg

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#37 Příspěvek od hajeklubos »

Ahoj,
na obrázku myčka1 vidím hladinový spínač. Jako první bych vytáhnul hadičku ze spínače a fouknul směrem "do myčky", jestli to není přicpaný. Měl jsem podobnou závadu na pračce, system si myslel, že nemá vodu a nespustil topení. Když naopak lehce foukáš směrem do spínače, musíš slyšet cvakání. (případně kontrolovat ohm-metrem jestli kontakty hrajou) Fakt ale lehce. U myčky jsem měl za 20let jedinou závadu, že to při výpadku šťávy nějak přeteklo a plovák pod myčkou se nevrátil do polohy OK.
Proto jsem psal zkontrolovat. V myčce dcery AEG odešlo po 3letech "nakreslené " topení v trubce čerpadla, nahradil jsem ho topnou tyčí z myčky ARDO (provrtat skříň, i předlisované místo tam bylo) a už to tak běží asi 6let. Stálo to asi 400Kč. To na okraj. Nevzdat to. Bohužel nové stroje jsou plné kurvítek.
Ať se zadaří. Luboš

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#38 Příspěvek od keemo »

jo, nakreslena topni spirala... to je dnesni vydobytek moderni doby. pouziva je BSH, je to pouze komplet s cerpadlem za cenu bratru kolem 3,5k :D

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#39 Příspěvek od ronoda »

hajeklubos píše:Ahoj,
na obrázku myčka1 vidím hladinový spínač. Jako první bych vytáhnul hadičku ze spínače a fouknul směrem "do myčky", jestli to není přicpaný. Měl jsem podobnou závadu na pračce, system si myslel, že nemá vodu a nespustil topení. Když naopak lehce foukáš směrem do spínače, musíš slyšet cvakání. (případně kontrolovat ohm-metrem jestli kontakty hrajou)
Jelikož jsem nemohl nic měřit za provozu (byla používána jako vestavná v nábytku) tak jsem tento hladinový spínač tvým způsobem popsaným, testoval jako první. Profouknutí ok, cvakání ok. Jelikož je motor čerpadla podle schématu připojen také za plovákovým spínačem a je funkční, musí být plovákový spínač v pořádku. měřákem jsem ho však již nekontroloval.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#40 Příspěvek od hajeklubos »

Protože na 100procent nemáš platné schema není jiná možnost, než fakt chodit po drátech. Teď se to bude lépe dělat. V zapojení do linky je to horor. Jak jsi dopadl s PRG. Zkusil bych ho protáčet a měřit na OHM jestli hrajou kontakty. Pak vrátit a zkoušet na 230V. Blbé je to, že chyba může přijít jak od L tak od N. Jsem zvědav na co přijdeš. Nepomatuji se, čerpadlo se tedy spustí? Co okruhy pracovních termostatů 50 a 65st. Jde to přes přepínač na čelním panelu a převádí to plný proud topení? Fastony, kontakty.
Dávej bacha ať ti to při bastlení nedá po čuni. Někdy člověk udělá takovou kravinu, že to ani nemůže bejt pravda.
Luboš

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#41 Příspěvek od ronoda »

hajeklubos píše:... Nepomatuji se, čerpadlo se tedy spustí? ...
Ano, čerpadlo se spustí, je funkční

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“