Ukonèení vysílání rádia Èeský rozhlas v roce 2021 na AM

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#421 Příspěvek od Hill »

Hubert_79 píše:Jak dlouho třeba nevysílá na AM Vltava?
Vltava se nevysílá na AM pásmech po celou dobu své existence.
Dokonce ani před 4.9.1972, to se ještě jmenovala III. program Československého rozhlasu (od roku 1964), neopustila VKV FM.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#422 Příspěvek od Crifodo »


Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#423 Příspěvek od petula »

termit256 píše:Kdyz uz posloucham radio, budu 100x radeji poslouchat cesky rozhlas i s tou jejich srackoidni hudbou, nez komercni stanice kde polovinu casu posloucham priblble reklamy. To opravdu ne. Kdyz chci hudbu ktera se mi libi, nebudu ji hledat v radiu, pustim si mp3.
vzpomínám, asi před 2 roky jsem někomu opravoval rádio a než jsem ho odevzdal, poslouchal jsem na něm pár dnů FM, české stanice. Utkvěla mi v paměti jakási stanice, kde každých 5-10 minut byla reklama, ale to nebylo to nejhorší. Úplná katastrofa bylo dvakrát za hodinu vychvalování nějaké jejich spolupracovnice, členky redakčního týmu, které bylo 20 let a už mluvila (prý) plynule hebrejsky, arabsky, francouzsky a anglicky a to vše se stihla naučit od svých 16 let ... :D Fakt úžasná stanice...

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#424 Příspěvek od petula »

xsc píše:Mimochodem, jaký nejnovější přijímač tady kdo má, který je schopen příjmu DV?....

Mám kufříkový radio, nějaký německý, název začíná na "L". Pochází z poloviny 70-tých let. Mělo by být funkční, ale má spadlé lanko od knoflíku na ladění ke kondenzátoru. Chtělo by to znovu namotat. Rádio má DV, SV, KV a západní VKV. Otázka je, co na to pak vlastně chytat. Jenže funguje na buřtový baterky, je jich tam hodně, tuším 6 kousků a radio hodně žere.
Kdysi jsem na to u Prahy chytal UKW, Bayern 3 a písničky moderované Thomasem Brennike a poslouchal západní zprávy. Stačilo vytahnout obě teleskopické anteny, otočit jihozápadním směrem a už to hrálo :D

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#425 Příspěvek od ok1hga »

Crifodo píše:Když se ještě věřilo na DRM
škoda, že to neprošlo . . .
http://ok1com.goo.cz/DRM/drm.html
https://www.drm.org/

a štve mě, že rádia na DVB-T koktají !!!

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#426 Příspěvek od petula »

Crifodo píše:Na SDR Enschede viz obr, to ukazuje a je slyšet asi 9 stanic, mezi nima ČRo který za dva dny svěsí ocas a tuto kdysi prestižní frekvenci pustí.
Zatím tam zůstávají Poláci, BBC, RTL Luxemburk, Rumuni.
No dobře, no ... ale já neumím ani polsky, sani rumunsky, ani ukrajinsky. Měl jsem na mysli, jestli třeba nějaké francouzské stanice vysílají na DV nebo na KV, která by šly chytit u nás. Zkusím to zjistit. Francouzi se dost snaží do Afriky, mohli by tam vysílat i rozhlasem.
Kdysi jsem chytal na DV v Praze nějakou japonskou stanici z Osaky. Fungovala obvykle v létě přes den, hrála hudbu, v celou hodinu asi 5 minut zprávy. Měl jsem tehdá půjčený měřící přijimač Rohde Schwarz a antenu na půdě. Pak jsem ho musel vrátit a bylo po příjmu.
Mimochodem, zkoušel jste někdy někdo příjem na extra dlouhých vlnách? Zkuste si to, jsou tam zajímavé zvuky.

Tak teď jsem dohledal , přehled vysílačů na LW a MW, sice rok starý, ale aspoň něco: http://www.frequencyfinder.org.uk/Inter ... _on_AM.pdf

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#427 Příspěvek od workhard »

No nevím, poslední dobou to vypadá, že se spíš Afrika snaží do Francie...
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#428 Příspěvek od Hill »

petula píše:
xsc píše:Mimochodem, jaký nejnovější přijímač tady kdo má, který je schopen příjmu DV?....

Mám kufříkový radio, nějaký německý, název začíná na "L". Pochází z poloviny 70-tých let. Mělo by být funkční, ale má spadlé lanko od knoflíku na ladění ke kondenzátoru. Chtělo by to znovu namotat...
Je to jméno firmy (Lorenz, Loewe), nebo název rádia?
Jo, a Afrika je ve Francii už od koloniálních časů.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#429 Příspěvek od Lukas-Peca »

petula: v Japonsku se na DV nikdy nevysílalo. Francouzštinu na DV lze slyšet pořád. S dobrou anténou a rádiem lze zachytit všechny stanice, které na DV vysílají, včetně Maroka a Lucemburska.

Na extra dlouhých vlnách lze zachytit sváteční telegrafní vysílání z Grimetonu na 17,2 kHz, stačí na to kus drátu a počítač se vstupem na mikrofon.

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#430 Příspěvek od zdenekxxx »

Odkaz na delší reportáž o konci vysílání v Liblici.

https://www.youtube.com/watch?v=9vmwzuulrvA

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#431 Příspěvek od petula »

Hill píše:
petula píše:
xsc píše:Mimochodem, jaký nejnovější přijímač tady kdo má, který je schopen příjmu DV?....

Mám kufříkový radio, nějaký německý, název začíná na "L". Pochází z poloviny 70-tých let. Mělo by být funkční, ale má spadlé lanko od knoflíku na ladění ke kondenzátoru. Chtělo by to znovu namotat...
Je to jméno firmy (Lorenz, Loewe), nebo název rádia?
Jo, a Afrika je ve Francii už od koloniálních časů.
Radio je Schaub Lorenz Weekend Automatik 70
https://imgur.com/gallery/pmcazgx :D Časem ho dám do pořádku, doufám, že se k tomu někdy dostanu.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#432 Příspěvek od Mysteri »

xsc píše:Mimochodem, jaký nejnovější přijímač tady kdo má, který je schopen příjmu DV?....
Napr. v audio vo Fieste 2004. Na rozsahu AM je zlúčené MW a LW. Čo viem, tak to podobne funguje na mnohých audio systémoch. Len málo kto o tom vie, alebo si to uvedomí...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#433 Příspěvek od konosuke »

Sony ST-S390 (tuner) rok pořízení asi tak 1993 - 94 LW sice má
ale, jak jsem již někde uvedl, poslouchal jsem 2-3x víc ne :(
stejně tak dálkový příjem VKV II šel do háje, pásmo je přeplněné
lokálními komerčními stanicemi co si vzájemně lezou do kšeftu, tak.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#434 Příspěvek od maxijaroslav »

Večer jsem zkoušel příjem LW na věži Yamaha GX-50. Podařilo se na kus drátu chytit nějaké velmi rušené vysílání na cca 157 kHz v arabštině, jinak ticho.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#435 Příspěvek od konosuke »

LW pásmo je hluché event. plné kosmických pazvuků (efektů)
enem na 225 kHz hraje jedna polská stanice...ale, na anténu rámovku
140x120mm v železobetobu paneláku nelze čekat zázraky :(
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“