Zkušenosti s 3F elektrocentrálou na plyn

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#16 Příspěvek od Radimosso »

_luky_ píše:Sám píšeš, že máš povolenou dodávku do sítě.

ad 2) elektrika je věc nebezpečná. Pokud na to nemáš kvalifikaci, smíš si doma legálně zapojit do zásuvky ledničku a vyměnit žárovku. Cokoli dalšího musí dělat někdo s kvalifikací. Ptáš se proč je potřeba nějaký přepínač? Protože když distrubuce vypne elektřinu a na sloupu opravují dráty, tak u tebe poběží generátor a nějaký idiot nahodí hlavní jistič. Ten chlapík na sloupu bude po smrti, že? Proto se věci kolem elektriky dělají "blbuvzdorný".

ad 3) Pylontech H2 je 96V a máš 3 kusy seriově? Tak na to bych teda chtěl shánět nabíječku.

Vlastně netuším, k čemu máš doma elektrárnu s baterkama, když pak sháníš centrálu.

A ten přepínač v rozvaděči vypadá jako jinač než jistič ?????
Zase vola ze mě nedělej, mimo mě doma nikdo ani neví kde je hl. jistič a nebude na to nikdo jiný sahat...

Ale vy mi pořád řešíte nějaké vypínače a proč centrálu a že se to nevyplatí....
Ale na to se prosím pěkně neptám... třeba jsem vyhrál centrálu i s cisternou benzínu :)

řeším jen možnost toho připojení , zda to jde .... tedy a hlavně v zimě slunce nesvítí, takže ta centrála by i tady měla logiku....

jo a baterie jsou v serii, takže 300V nabíjecích, takže na to fakt extra nabíječky nejsou, protože to nabíjí měnič, takže externí nabíječka na elektrocentrále je mimo....

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#17 Příspěvek od Olchor »

Někde jsem viděl propočet, že 1kWh z centrály vychází na 20 - 30kč. ( včetně amortizace) Na LPG by to bylo v nejlepším případě 10kč. Takže nakopnout centrálu má smysl jedině u ostrovního systému, nebo jako záloha při blackoutu. No a v tom případě nebudu nic fázovat, prostě všechny zdroje odpojím a připojím centrálu.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#18 Příspěvek od _luky_ »

Ehm, internetové diskuse jsou plné lidí, kteří se ptají, jak jíst polévku vidličkou a na zmínky o lžíci reagují podrážděně... Proto si myslím, že je legitimní se zeptat, k čemu ti to sakra je. Radíme ti zdarma ve svém volném čase, takže je potřeba k tomu tak přistupovat.

Nedělám z tebe vola. Ale evidentně jsi neutrpěl elektrotechnické vzdělání. A zapojovat takovou věc podle nějakých rad z internetu je celkem rychlá cesta na krchov - pro tebe nebo někoho okolo. Tak považuji za důležité ti to připomenout.

Přepínač může být "ruční": https://www.google.com/search?q=hager+sft440
nebo automatický:
https://ae01.alicdn.com/kf/H2a749473429 ... .jpg_.webp

Ale ještě jednou - jestli máš povolené přetoky, tak ten měnič si bude myslet, že má k distpozici DS a pošle směrem do generátoru nějakou energii. Jako nemusí se stát nic (zvýšení napětí, zvýšení frekvence..), ale taky se z toho může velmi rychle zakouřit (generátoru i měniče).

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#19 Příspěvek od p32 »

A taky by měl myslet na povinnost pravidelné revize, takže by se na to měl ptát i z tohoto hlediska.

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#20 Příspěvek od Radimosso »

Nějaké to vzdělání v oboru i vyhláška 50 by byla.... jen opravdu řeším jen to připojení.... samozřejmě, že bezpečnostní prvky bych řešil, až to nastane...

proč to dělám ? protože nakupuji elektřinu přes burzovní ceny a teď je to docela nahoře.... i noční pokles ceny je nic moc...

A mám možnost dostat se velice levně (až zadarmo k PB lahvím) , takže bych si občasně takto pomáhal.... řekněme, že by to nebylo trvale připojené zařízení....

samozřejmě, že se ptám jestli to někdo nezkoušel nebo nemá zkušenost,
protože to není standart a nikde se o tom nepíše

Dík :)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj, nevím, jak u centrál plynových, ale když jsem viděl nějaký auto předělaný - asi na LPG, ale to je v podstatě taky plyn, tak muselo mít nějakou speciální soupravu na dávkování nějaký břečky do sání, protože plyn je "suchý" a tím trpí ventily.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#22 Příspěvek od palmalsport »

Píšeš že máš vzdělání elektro a vyhlášku 50, tak proč se ptáš na takové triviální věci?
Podle mne, máš minimální znalosti, a nevíš nic o bezpečnosti na zařízení NN.

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#23 Příspěvek od Radimosso »

palmalsport píše:Píšeš že máš vzdělání elektro a vyhlášku 50, tak proč se ptáš na takové triviální věci?
Podle mne, máš minimální znalosti, a nevíš nic o bezpečnosti na zařízení NN.
Ale já jsem se celou dobu neptal na bezpečnost a vy mi ji tady řešíte...

Přece nebudu řešit bezpečnost a pak jestli to vůbec lze zapojit a provozovat ...

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#24 Příspěvek od Radimosso »

_luky_ píše:
Ale ještě jednou - jestli máš povolené přetoky, tak ten měnič si bude myslet, že má k distpozici DS a pošle směrem do generátoru nějakou energii. Jako nemusí se stát nic (zvýšení napětí, zvýšení frekvence..), ale taky se z toho může velmi rychle zakouřit (generátoru i měniče).
Ale to by vyřešilo přepnutí do režimu Backup , kdy se odpojí od sítě....


Jenže to si teď uvědomuju, že v tomto režimu mu bude normální jen nabíjení z panelů..... ze sítě ne, protože tu v danou chvíli nebude znát..... no začínám být pesimista :(

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#25 Příspěvek od _luky_ »

Radimosso píše:
palmalsport píše:Píšeš že máš vzdělání elektro a vyhlášku 50, tak proč se ptáš na takové triviální věci?
Podle mne, máš minimální znalosti, a nevíš nic o bezpečnosti na zařízení NN.
Ale já jsem se celou dobu neptal na bezpečnost a vy mi ji tady řešíte...

Přece nebudu řešit bezpečnost a pak jestli to vůbec lze zapojit a provozovat ...
Protože nikdo z nás ani nepřemýšlí nad tím, jak to udělat funkčně a nebezpečně. Technik přemýšlí nad všemi aspekty a pak navrhne řešení fungující za všech okolností. Pro radu typu "udělěj si prodlužovák s dvěma vidlicemi, shoďhlavní jistič a napoj to do zásuvky" budeš muset jít někam na ksichtoknihu...

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#26 Příspěvek od palmalsport »

Jenomže v tvém konkrétním případě, je ta bezpečnost na prvním místě.!!!!

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#27 Příspěvek od _luky_ »

Takové zamyšlení: centrála stojí 40 000Kč, spotová cena + distribuce je za poslední dny maximálně 10Kč/kWh.
Spotřeba centrály je 0,36kg/kWh při nějakém optimáním zatížení.

Nemůžu si pomoct, ale aby to mělo smysl, musel bys být schopný sehnat zadarmo asi tunu LPG.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#28 Příspěvek od Olchor »

Ani tak ne, musel by sehnat zadarmo i tu centrálu, protože pouhá amortizace vychází na cca 8 - 10kč/kWh.
Z hlediska technického řešení vidím jen 2 cesty - centrála samostatně, ostatní zdroje odpojeny
- nebo cenrála dobíjí přes extra dobíječku baterku a ta přes měnič do sítě, nutno ošetřit přetoky.
BTW - to, že by centrála na LPG měla 1/3 spotřeby než benzínová je blbost.
Energetický obsah LPG/kg je jen o chlup větší, než u benzínu. Auto na LPG má dokonce vyšší spotřebu l/100km než u benzínu, v přepočtu l/kg je to trochen lepší, ale v podstatě šul-nul.

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#29 Příspěvek od Radimosso »

BTW - to, že by centrála na LPG měla 1/3 spotřeby než benzínová je blbost



Je to i v papírech , ale má taky o trošku nižší výkon na ty plyny než na benzín...

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#30 Příspěvek od Olchor »

Fyziku neoblbneš, podstatná je energie obsažená v palivu,
LPG cca 45MJ/kg, 1kg=1,8l
benzin cca 43MJ/kg 1kg=1,4l
Auto, které jezdí za 8l/100km benzin bere cca 10l/100km LPG no a centrála na tom musí být zhruba stejně. Bilance vyjádřená v kg a ne litrech je trochu lepší, protože LPG je lehčí, ale ve výsledku to vyjde skoro nastejno.
Možná udávají spotřebu benzinu v litrech a LPG v kilogramech, taková fligna, ale i tak by to byla max polovina.
Zkus spočítat papírovou spotřebu u obou paliv ne na hodinu, ale na kWh a v kilogramech.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“