Zmenšené rozměry děr

3D tiskárny

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Zmenšené rozměry děr

#1 Příspěvek od hafca »

Nakreslil jsem si šroub a matku M12 a po tisku jsem zjistil, že to nejde sešroubovat. Matka je evidentě o něco menší.
Na netu se s tím potýká víc lidí, ale nenšel jsem žádné řešení.
Lidi používají různé slicery, ale výsledek nic moc, spíš tedy nic. Nebo blbě hledám.
Používám slicer od Průši, který mi přijde uživatelsky přívětivý. Myslel jsem si, že je tiskána blbě zkalibrovaná, ale ani po kalibraci pomocí Calibration cross to nesedí.
Opravdu to nemá nějaké jednoduché řešení?
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Podle typu materiálu se výtisk mírně stáhne. Proto třeba matice buď přímo při kreslení nebo později ve sliceru zvětším o 1%
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

hafca píše: ....Opravdu to nemá nějaké jednoduché řešení?
Má, říká se tomu zkušenost.
Prostě tiskni a experimentuj s rozměry. Má na to vliv nastavení tiskárny, teplota extruderu, materiál a výrobce filamentu. Po pár nezdařených tiscích na to přijdeš.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Prusuv zazrak nepouzivam, ale v S3D je volba horizontal size compensation ktera dela presne to co potrebujes bez toho abys pracne menil model. https://blog.adafruit.com/2015/02/05/up ... dprinting/
Nejspis to pod nejakym jinym nazvem bude i v prusovi, ty slicery jsou vicemene vsechny na jedno brdo.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

termit256 píše:Prusuv zazrak nepouzivam, ale v S3D je volba horizontal size compensation ...
Nj, ale to mění i venkovní rozměr. U matky to třeba nevadí, ale u jiných výtisků to může vadit.
Proto vnitřní otvory zvětšuji už při kreslení. U těch, kde potřebuji aby to pasovalo přesně, vytisknu třeba 1mm a změřím.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od hafca »

S3D je nejspíš placený a podobnou volbu u Průši jsem nenašel, nebo jsem blbě hledal.
Zkusil jsem si vytisknout váleček o průměru 12mm a "díru" 16x12mm. Obojí 10mm vysoké s rozlišením 0.16. Váleček vyšel 11.96 mm a díra 11.65mm. Takže vnitřní rozměry kecají o cca 0.3mm. Tištěné to bylo současně a tiskárnou to tedy asi nebude.
Je otázka jestli to špatně dělá Autodesk Fusion 360 ve kterém to kreslím, nebo slicer.
Přidání 1% nepomohlo, musel jsem přidat 4% aby to šlo sešroubovat. Jenže u něčeho složitějšího by asi byl problém, zvětšit to celé.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od rezis »

Jaký používáš materiál? Nejlepší výsledky jsou u PLA nejhorší u ABS atd.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od hafca »

Používám PLA od Gamebirdu. S ním mám dobré zkušenosti. Jednou jsem se spletl a vzal PETG a půl cívky padlo na nastavení, tak to už nikdy víc.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od dracekvo »

Taky mi to dělá a to mám tiskárnu zkalibrovanou na nejvyšší možnou míru.

Já třeba nejvíce řeším otvory pro samořezné šroubky.

Udělal jsem si zkušební výtisk různých dírek a pak to porovnával se šrobkama naživo.
Nyní to mám napsané na papírku a jen podle šroubku nakreslím vhodnou dírku.

Stejně tak jsem to řešil u různých věcí ktery v sobě měli sedět natěsno. Prostě jsem to nakreslil odhadem a pak, když to nesedí, tak tu menší část vytisknu upravenou znovu. Podmiňuju tomu i model, abych pak kvůli tomu nemusel tisknout nějaké ohromné součásti.
Pokud to nelze, tak si zkušebně vytisknu jen řez s dírou a řez s kolíčkem.

Nebo si pomůžu stojanovou vrtačkou a vhodným vrtákem, případně pilníček, nožík.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od hafca »

Před chvílí jsem dotisknul kalibrační válečky stažené od Průši. Je to 10mm váleček v díře a má 3 tolerance. 0.1-0.2-0.3 mm. Ten 0.1 jsem musel vytočit kleštěmi, ale pak už se v díře pohyboval volně. Zbylé dva šly vyndat bez problémů a rozdíly v toleranci byly patrné.
Špatné díry jsem měl na černém filamentu od Gamebird a ten test teď byl na bílém od té samé firmy. Až přestrojím zpět na černý, tak to zkusím jak to bude vypadat.
Přílohy
test.jpg
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#11 Příspěvek od dracekvo »

Něco takového mě nenapadlo tisknout. To musím zkusit.

Odpovědět

Zpět na „3D tisk“