Jaký Linux pro NTB?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#31 Příspěvek od EKKAR »

Porovnejte to s autem. Chcete si auto koupit a hned s ním moct odjet z šaurůmu a bez dalších na vědomosti a vybavení náročnejch úkonů ho moct používat k tomu, k čemu se auto běžně používá, anebo chcete dostat od dodavatele polotovar, kterej si nejdřív budete muset nastříkat, pozapojovat v něm polovičku kabeláže (a u toho hlavně vědět, k čemu kterej kabel vede), nastavit motor a ušít si potahy na sedačky, dřív než s výsledkem budete moct na veřejný cesty? V éře osmibiťáků si musel každej uživatel bejt schopnej takovej poč taky postavit, ale jsme v éře procesorů s miliardama integrovanejch tranzistorů - stejně jako už po cestách dávno nejezdí auta, který jste ve výrobní fabrice koupili jen jako šasi s motorem a převodovkou, zatímco zbytek kastle včetně další elektrovýzbroje a podobnejch věcí jste si museli zajistit od někoho jinýho (což byl stav naprosto běžnej ještě před WW II) - Linux je bohužel na týhle úrovni dodneška a i proto ho třeba na mobilních platformách dávno převálcoval jeho velice čipernej vnouček Hadrák (neboli spisovně Android OS), kterej umí všecko, co widle s linuxem dohromady - a jen minimálně trpí všema jejich nedostatkama ... Je snadno instalovatelnej, má spoustu aplikací placenejch i free - a hlavně, neschovává si "pro strejčka Příhodu" naprosto zbytečný archívy, který žerou paměť i strojovej čas ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#32 Příspěvek od Bernard »

Znám člověka, který pracuje v Google, a ten mi řekl, že tam všichni mají notebooky s Linuxem. Asi na tom není nic divného, Linux přece vyšel z Unixu a to byl operační systém pro programátory. No a Google je korporace plná programátorů. Já mám Windows. :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#33 Příspěvek od rnbw »

Android je (asi najhorsia) distribucia Linuxu.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#34 Příspěvek od JirkaZ »

rnbw píše:Android je (asi najhorsia) distribucia Linuxu.
Přesně tak.

Hraje si na velkou barevnou automatickou šmatlatůru, přitom v něm nelze kultivovaně pracovat na souborové úrovni (bez rootnutí).

Ale je jasné, že přesně tohle miliardám Mařek a Fandů vyhovuje. Prostě se o nic nestarat, on se o mě (výměnou za moje data všeho druhu, což mi přece nevadí...) taťka korporátní globalizátor postará. Dokonce mi i řekne, co právě smím a nesmím a třeba zítra to všechno zakáže. Hurá!

Jo, taky ho mám. Ale trochu modifikovaný...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#35 Příspěvek od p32 »

Něco blbějšího bys ještě nemohl napsat?

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#36 Příspěvek od kejki »

Hubert_79 píše:
JirkaZ píše:
Komu není rady, tomu není pomoci. Když k tomu ještě přičtu nucené aktualizace a následné restarty, šmírování jako bonus...

Dobrou noc.
Pak se div, že bývají zarytí linuxáci za kašpary.
Když mi dneska W10 zablokoval pro FF přístup na síť, abych po přenastavení a volbě restartu zjistil, že je tam nějaká aktualizace, tak bych byl radši, kdyby to napsalo: potřebujeme aktualizovat!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od Hubert_79 »

Cože? Jak zablokovalo přístup na síť? Co ti to napsalo?
U mých kompů aktualizace proběhne tak, že na mě vpravo dole vyjede okýnko, že proběhly aktualizace a je potřeba restart. Možnosti jsou restart hned, nebo ho naplánovat. Vzhledem k tomu, že se drtivá většina aktualizací děje druhé úterý v měsíci večer, tak s tím tak nějak počítám a do nastavení aktualizací nahlédnu. No pak to restartuju až se to mně hodí a je to. Jasně, jako bonus to do MS nahlásí co jsem poslouchal za CD a vyžere mi to lednici; holt daň, no.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#38 Příspěvek od p32 »

Dneska byl údajně problém při aktualizaci FF všeobecně. Asi podle OS, protože mně to šlo furt a jede bez problémů.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#39 Příspěvek od robo »

Kdo už ve Windows nějaký ten rok funguje, já od 95, tak instalace nové verze os byl a je nenáročný úkon. Pote vlítnout na web výrobce HW a nainstalovat ovladač. A v drtivé většině jsou ovladače pouze pro Windows, proč asi. Pár restartu a desítky jsou hotové. A je to solidně stabilní systém použitelný i na starším hw. Nějaký špiclování, co jde vypnu a se zbytkem ať si vytřou prdel. Proč se zabývat Linuxem který má tržní podíl okolo 2 procent, funguje to naprosto jinak a jeho budoucnost vidím špatně.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#40 Příspěvek od dobrman »

Já když jsem se tu ptal na Linux, tak hlavně proto, že jsem nevěřil, že na tom HW půjdou W10. Pro mě jsou mnohem jednodušší, než Linux. Dost mě mátlo, jak jsem četl, že ne každá distribuce je vhodná na různý HW, proto ten dotaz. Měl bych s tím zkoušením víc práce. I když desítky jsou trochu jiný proti W7, snáž se v nich orientuju.
Hlavně že ten NTB už mám z krku.... :D
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#41 Příspěvek od rnbw »

dobrman píše:Hlavnì že ten NTB už mám z krku.... :D
To je v tychto pripadoch hlavne - vyriesit problem a koniec.

S Linuxom by si robil dozivotnu podporu zadarmo. Preto nikdy neinstalujem nikomu Linux. Jedine, ze by sa to chcel naucit, ale taky clovek spravidla instalaciu zvladne.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od Hubert_79 »

Což je rozumné. Měl by furt někoho na drátě, že tohle dřív bylo támhle a že nemůže najít to či ono a podobně. Skončilo by to nakonec tak, že dobrman by byl za vola a "zákazník" by si našel někoho jiného, kdo by tam ty Windows dal.
Mě celkem překvapilo (příjemně), na jak starém železe ty desítky jsou schopné běhat. Z práce jsem si přitáhl komp HP s nějakým C2D (kolem 3 GHz) a 4 GB RAM a i s plotnovým diskem je to velice slušně použitelné.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#43 Příspěvek od Crifodo »

EKKAR píše: Malej měkkej vychytal situaci v tom, že vyprodukoval systém, kterej po instalaci, kterou může udělat každýmu úplně neznalýmu kdokoliv znalejší se dají bez velkejch potíží používat a případná doinstalace dalších aplikací je relativně jednoduchá, mnohdy jen spočívá v principu "plug&play". Sice se tak nedá využít plná kapacita hardwaru, ale běžná laická využitelnost je vysoká
To je obecný princip, s rozšířením se z každého produktu stává záležitost navenek jednoduchá, uvnitř klidně složitá. A opouští to výlučnost, kterou ovládá pár (nezřídka namachrovaných) guru, na které okolí více méně obdivně čučí.
Automobil byl zpočátku pro odborníka, motor měl všelijaké předstihátory, sytiče, škrticí klapky, žaluzie, roztáčení klikou, majitel okolo musel čtvrt hodiny baletit.
Radiový přijímač pro první uživatele měl pro každou ze tří triod reostat na žhavení, odklápěcí cívky, zpětnovazební otočné kondenzátory.
Babička měla v prvorepublikovém bytě plynovou karmu s asi pěti chromovanými páčkami. U televizorů se už obvykle neladí točítkem řádkový kmitočet a vertikální rozměr.
Markantní je vývoj ve fotografii, kdo dneska počítá směrné číslo blesku, běhá s expozimetrem, nastavuje ASA, vybírá papíry C nebo N podle hustoty negativu. Uvnitř velmi složitý výrobek musí být (měl by) navenek robustní a jednoduchý pro použití diletantem.

Zpátky k linuxu, asi třikrát jsem využil nabídky osvícenců pomoci k rovnocenné a lepší aternativě než Windows. Naposledy vloni. Pokaždý to na něčem uvízlo.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#44 Příspěvek od xsc »

Hubert_79 píše:Mě celkem překvapilo (příjemně), na jak starém železe ty desítky jsou schopné běhat. Z práce jsem si přitáhl komp HP s nějakým C2D (kolem 3 GHz) a 4 GB RAM a i s plotnovým diskem je to velice slušně použitelné.
S plotnovým diskem je to dost nepoužitelné, zvlášť když přijde balík updatů, zbytek ale stačí. Je to tím, že Vista byla tak rozežraná, takže co stačilo Vistě, stačí i dalším verzím. Ovšem díky tomu, že Win 8 a Win 10 lezou na disk s mnoha požadavky najednou, je to podle mě bez SSD jen nouzovka, zvlášť pokud je použit pomalý notebookový HDD.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#45 Příspěvek od Hubert_79 »

Tak neřekl bych že to "letí jako blesk", ale normálně. Na net, kancl a tak jo.
Na "hlavním" PC mám taky plotnový disk, ale to má Xeon a 16 GB RAM :)
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“