Přepólóvání a pomoc s identifikací součástky na výměnu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rossi01
Příspěvky: 6
Registrován: 14 led 2022, 01:00

Přepólóvání a pomoc s identifikací součástky na výměnu

#1 Příspěvek od rossi01 »

Zdravím.
Přišel mi z číny jeden dávkovač mýdla. Měl uvnitř zalitou vadnou dobíjecí baterii. Udělal jsem v něm místo pro jiný typ a po zkoužce tam chtěl jinou dát. Jenže jsem spěchal a přepóloval jí. Prsklo to a od té doby vše sice jde, ale neroztočí se motorek. Jde vidět která součástka je zničená. Začíná "A0" zbytek je vypálená díra a nevím tudíž co mám obědnat. Na tištáku který je poháněn baterií 3,7 V 800 mah je ještě jedna stejná součástka, ale ta nese označení J3Y. Takže mi bohužel nepomohla.
Předem děkuji za typy.
Bude těžký jí vyměnit (je titěrná)
Přílohy
Tišťák
Tišťák

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Z pohledu bych tipnul klasický NPN trand. C jde na přívod od motoru napájeného plusem, E pravděpodobně do GND a báze přizemněná odporem. Výměna takovýho SMD trandu levou zadní s prstem v nose. PS by pomohla fotka celý desky s popisem připojených periferií.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Je ale otázka, zda je problém jen ten rozprsknutej tranzistor. Přepólování toho mohlo odpálit mnohem víc a nemusí to být vidět.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rossi01
Příspěvky: 6
Registrován: 14 led 2022, 01:00

#4 Příspěvek od rossi01 »

Červená zdířka je pro zmiňovanou baterii(je nyní odpojena) zdířka +USB vede k malému tišťáčku s microusb vstupem pro nabíjení, zdířka +MOTO vede k motorku, zdířka CN1 vede ke snímači pohybu (který snímá pohyb ruky a říká kdy dát dávku.
Přílohy
IMG_20220114_183105_Greatness_copy_418x744.jpg

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#5 Příspěvek od gepard »

Aby to nebyl N-MosFet AO3400 (datasheet). Značení (smd kód) i pouzdro a umístění na DPS sedí.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
rossi01
Příspěvky: 6
Registrován: 14 led 2022, 01:00

#6 Příspěvek od rossi01 »

Zapnout jde i navolit dávku, ale když dám ruku pod dávkovač rozsvítí se dioda, že dávkuje, ale motor se neroztočí. Místo toho něco jemě zapíska z místa toho přepálení a je to tam horké. Rychle jsem odpojil baterii a dále nepokračoval abych nevzal ssebou další věci. Nevím jestli motorek ne shořel také. Napadlo mě, odpojit jej a napojit jej napřímo na baterii, ale abych jej vážně nespálil tak jsem to raději nedělal...

Uživatelský avatar
rossi01
Příspěvky: 6
Registrován: 14 led 2022, 01:00

#7 Příspěvek od rossi01 »

Update : motorek napojen napřímo a žije.
Laickým rozumem jsem tedy došel k tomu(jelikož se v el ne orientují) že to bude možná spínač toho motorku či co a teď je ve zkratu, nebo je to dioda, co já vím. Má to tři nožky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Bude to MOSFET na spinanie motora - vid prispevok od geparda.

Uživatelský avatar
rossi01
Příspěvky: 6
Registrován: 14 led 2022, 01:00

#9 Příspěvek od rossi01 »

Díky moc všem za pomoc při určování problému a součástky.
Jen jsem teď zjistil, že nám v Olomouci zavřeli EZK. Kde na internetu nakupujete?
Byl bych i vděčný za odkaz přímo na tento mosfet v obchodě ať nekoupím špatný.
Kouřit už budu sám, jak se říkalo.
Našel jsem pouze tento:
https://www.servismoravia.eu/product/el ... 0v-5_8/577

Moc Vám všem děkuji za pomoc

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#10 Příspěvek od gepard »

Neváhej a zakup ho (je lepší rovnou za tu cenu koupit 10ks). Jinak nejbližší náhrada za tento typ je mnohem dražší (CPH6442-TL-W / FDN537N). Jinak objednáváme např. z TME, Mouser (nebo od nich přes Mausel - Maus Electronics), Farnell, z místních ECOM, Lhotský elektro, GME, PSelectronic, Tipa, Hadex, SVĚTSoučástek, Puhy, Hezký Den, Semic, SOS electronic, laskakit, aj. Záleží na tom, co zrovna je zapotřebí, jestli je skladem a za kolik ... Další možnost je Ebay, AliExpress, atd.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
rossi01
Příspěvky: 6
Registrován: 14 led 2022, 01:00

#11 Příspěvek od rossi01 »

Děkuji.
Mám tedy objednáno a jakmile to dorazí bude se bastlit.
Dám vědět jaký byl výsledek.
Zatím díky moc všem

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“