Životnost IR diody v ovladači?

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

Životnost IR diody v ovladači?

#1 Příspěvek od Nakadah »

Pánové, mám možná hloupý dotaz. Ale může nějak zeslábnout IR dioda v ovladači TV? Mám doma 55" LG plasmu, ovladač musím mířit ideálně co nejvíc kolmo na TV a ještě ani nebýt moc daleko. Úplně nové baterky pomohly řekněme neznatelně. Je mi to divné, protože v práci máme skoro tu stejnou plasmu a tam ovladač funguje pomalu i odrazem o zeď proti TV.

Ovladač jsem zatím nerozebíral a nic ještě neměřil, jen se ptám předem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Pred rozoberanim ovladaca ho vyskusaj v praci.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Problem mohou byt ledkove svetla, zkus je zhasnout, jestli se dosah nezlepsi.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

Nakadah píše:Je mi to divné, protože v práci máme skoro tu stejnou plasmu a tam ovladač funguje pomalu i odrazem o zeď proti TV.
Co kdybys psal trochu srozumitelněji? Který ovládač ti v práci funguje? Ten z práce nebo z domova? Jestli ten z práce, tak ho prostě vem domů a vyzkoušej to doma, jak to jede. Možná pojede normálně a potom je problém v domácím DO. Pokud ne, tak jak psal termit nebo máš "zaprášené" přijímací místo na TV. Prostě definuj napřed závadu a pak ji opravuj.
Samozřejmě můžeš vzít domácí DO do práce a ověřit, že je v pořádku nebo ne, ale tím nemusíš najít konkrétní problém doma. Pokud by byl problém opravdu jen v domácím DO, tak stačí narovnat tu IR dioda, aby svítila ven (někdy se pomocí někoho zastrčí dovnitř a ještě nakřivo). Ještě jsem neviděl "unavenou" IR diodu, ale vždy jen praskliny po pádu či posunutou mimo původní směr.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#5 Příspěvek od serviceman »

Namiř ovladač na foťák v mobilu a uvidíš. Diodu jsem měnil jenom jednou, a to protože uhnil přívod. (Možná DO namočili do Coky, nevím).
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Může se to stát, když ujede kmitočet IR, typicky 36 nebo 40 kHz, vinou keramického rezonátoru, nebo ze stejného důvodu naladění IR přijímače.
frekvence ovládače se dá změřit pomocí fotodiody osciloskopem, bez rozebírání.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Už jsem i tu diodu měnil, protože málo svítila. Bylo to ovládání k nějakému už hodně starému televizotu Sony z počátků LCD. Rvali do diody strašný proud, z počátku chodilo ovládání i odrazem od zdí, po pár letech už bylo potřeba jít i blíž k TV a mířit. Výměna LED to řešila, posvícením do mobilu proti jinému ovladači byla nízká intenzita svitu na první pohled poznat.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Nakadah »

Domácí ovladač na domácí TV funguje zle.

V práci ta pracovní TV s pracovním ovladačem funguje normálně. Není to úplně stejný typ, ale je to taky 55" LG plasma.

Tak si říkám že se zeptám zkušených, co si o tom myslí.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od xsc »

Půjč si ten ovladač z práce nebo v práci vyzkoušej ten svůj. I když to není přesně stejný typ, základní povely fungovat budou.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Nakadah »

Dobrý nápad, zkusím. Už jsem si ho hodil do tašky. Večer napíšu na co jsem přišel.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Já jsem taky laboroval u SDB Di Way 2020 s mizerným dosahem DO. Podle multimetru Husulu, co má zabudovanej luxmetr, jsem zkusil ve tmě změřit úroveň, co leze z IR Ledky přímo opřenou o měřící okýnko Husulu.
Původní IR ledka má průměr 3 mm a tak jsem na zkoušku osadil "něco" 5 mm IR koupenýho kdysi v GME. Podle luxmetru svítí skoro o třetinu víc. Dosah se zlepšil, už to není o přesném míření, ale odraz od stropu nebo zdi to stále neumí. Trochu jsem musel propilovat původní žlábky z 3 mm na 5 mm. Co je na těch IR 3 a 5 mm tak odlišnýho jsem nezkoumal. Ta 5 mm má viditelně pod čipem malinkej kalíšek asi náznak paraboly. Ta 3mm má čip jen na plechu tvaru L. Takže možná jen lepší směrovost paprsku.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#12 Příspěvek od ZVUK2000 »

Nejednomu jsem řešil problém v tom že byla jen zaprášená LED v přijímači.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Už se stalo, že jsem měnil LED i v nových DO, protože to byly bludičky. A ano, zeslábnout můžou.

Spíš bych ale opravdu hledal problém v přijímači. Já už jsem zaznamenal jev, že IR přijímač byl zarušenej roztopeným krbem, to je docela solidní zdroj IR záření.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Okolní osvětlení je schopno funkci ovladače i vyřadit . To opravdu vyzkoušej . Narozdíl od diody , tu jsem nikdy dosud neměnil .

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Nakadah »

Tak druhý ovladač, ten z práce, funguje na domácí TV jak víno. Aj odrazem o zeď proti TV. Tož to kuchnu a mrknu no.

Eventuelně jaké IR LED jsou v ovladačích? 880nm? 940nm?

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“