Ložiska do Mezaxialu 3140, 230 V

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

Ložiska do Mezaxialu 3140, 230 V

#1 Příspěvek od jirkati »

Do ventilátorů Mezaxial patří zřejmě ložiska 624 Z. Jenže na e-shopech se vyskytují v cenových relacích 15 - 100 Kč. Může někdo doporučit osvědčenou značku?
Mám tyhle ventilátory na šesti místech v baráku a ten nejčastěji používaný začíná být po 35 letech používání hlučný, takže chci provést přípravu na postupné výměny ložisek.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

U nas asi jedine SKF. Inak este NMB.

Ale ten ventilator je aj ako novy brutalne hlucny, tam sa snad strati aj hluk horsich lozisiek.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jjilek »

Já jej mám přes fasádu přímo z kuchyně v přízemí vyvedený na ulici. Když se spustí, je slyšet už zdaleka. Ložiska se jeví OK. :D

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#4 Příspěvek od Eleman »

Pokud chceš tichý chod, tak jedině kluzné ložisko.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Tu je hlucny hlavne motor. Staci vypnut, dobeh je podstatne tichsi.

V digestore ho chcem vymenit za DC ventilator.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#6 Příspěvek od vicious »

Áno, 624Z, ja som menil na niekoľkých kusoch. Výrobcu si už ale nepamätám, môže byť aj ten SKF alebo ZKL.
EDIT: vymieňať vo ventilátore ložiská po 100,- za kus je nezmysel. Vyberaj v spodnej polovici uvedeného rozsahu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Ja tam daval ty cinske za petikacku. Maji vule jak prase, ale jede to. Hlucnost mi nevadi, ale nevsiml jsem si ze by to byl nejaky extrem. Pokud chces kvalitu, pouzivam NSK. SKF sly v poslednich par letech s kvalitou dost dolu, nebo i autorizovani prodejci prodavaji padelky.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#8 Příspěvek od jirkati »

Když jsem před desítkami let spustil první mezaxial na odsávání z WC, tak jsem ho slyšel i na ulici. Nakonce jsou prakticky všechny upevněny na gumové manžetě jak na zdi (na konstrukci digestoře) tak na nosné konstrukci ventilátorů. Ty vrtule ve ventilátorech měly některé už výroby nedokonalý povrch, některé dokonce i nedokonalé vyvážení. To jsem řešil hned na začátku na radu kamaráda chlaďaře obroušením ostrých hran na vrtulích a "vyvážením" vrtulí tak, aby v žádné poloze nepřepadávaly.
Ten nynější řvoun kňourá i při doběhu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

mezaxial v paneláku montovaný bez odpružení přímo na umakart, to byl takový jemný nácvik mobilizační sirény.
Tiché kvalitní ventilátory existujou, ale cena je taky kvalitní.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#10 Příspěvek od vicious »

rnbw: v prípade hlučného motoru (vrčanie) skús viac dotlačiť závlačku na hriadeli. Pri nedostatočnom prítlaku sa to chová tak, ako píšeš.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“