Pila Parkside

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

Pila Parkside

#1 Příspěvek od niko231 »

Nevín si rady se zapojením motoru okružní pily Parkside. Byl přerušený stator z hliníku, nechal jsem jej převinout z mědi a nyní nemohu motor rozběhnout. Rotor je dobrý, měren ma magnetickém jádru a kolektor není opálený. Ať jsem zapojil jakoukoliv kombinaci vinutí motor jen vrčí, ale nerozběhne se. Mechanicky jde lehce, nikde nedře stator s rotorem. Vyrušil jsem i pozvolný rozběh a zkouším přes 1000W těleso. Dokonce jsem i otočil stator v pouzdru ( jednou vývody k uhlíkům, podruhé vývody statoru k pile) výsledek stejný. Poradí někdo, kde dělám chybu?
Přílohy
DSCF5695.JPG
DSCF5694.JPG
DSCF5697.JPG
DSCF5696.JPG

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#2 Příspěvek od KUBO »

„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od sis2 »

Je převinutý stator vzhledem ke komutátoru správně natočený? Magnetické póly (S-J), vytvořené statorem a rotorem musí být vůči sobě o nějaký úhel natočené, aby vznikl moment, kterým se snaží opačné pólové dvojice přitáhnout - a tím rotorem pootočí. Prostřednictvím komutátoru však po pootočení rotoru začne protékat proud následující cívkou vinutí rotoru, což vytvoří novou vzájemně natočenou pólovou dvojici, atd. a motor se otáčí.
Točivý moment nevznikne, pokud jsou póly vytvořené vinutím statoru a kotvy přímo "proti sobě" - pak motor (při střídavém napájecím napětí) jen vrčí, ale nepohne se - a pokud ho v této situaci zkusíš postrčit, dokonce se tomu bude bránit.
Samozřejmě taky musí být správně orientované cívky statoru, aby vzájemně vytvořily magnetické póly statoru. To jsi asi (podle těch nákresů) vyzkoušel...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Tak to odhadnu na vadný rotor . Vím , že to nechceš slyšet . Změřit . Blbé natočení by maxzpůsobilo jiskření na komutátoru .

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od jardafiala »

ještě k testování - pokud jde motor zlehka lze ho roztočit i 12V baterií, aspoň ti to nenakope.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od workhard »

Nemyslím si, že se ten stator na takovémhle motoru nechá natáčet.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#7 Příspěvek od MiraSt »

To se mi tak nezdá......! S tím jsem se ještě nesetkal. Když to jenom vrčí tak po chvíli by se z toho zakouřilo když chybí protinapětí otáčející se kotvy. To musí brát proud jak prase. I kdyby byla kotva v háji tak by nebyla celá, ale v určitém místě by se to rozjelo i za cenu ohňostroje na komutátoru. Ale roztočilo by se to. Malůvky jsou krásné, ale... opravdu máš rotor zapojený mezi budící cívky? Mi to tak říká, že né. Jinak fakt nevím. Ještě upozorním, že statorové cívky musí být zapojené v "sérii" tak jako by to byla jedna cívka.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#8 Příspěvek od ohryzek36 »

Rotor může být tak v háji, že se to nerozběhne. Hliníkové statory bývají často přerušené u kontaktů ( upálí se tam,kde se hýbalo s drátem, nebo tam, kde je mírně ztenčený), pokud byl tento ale roztavený / shořelý, tak bych to nebral jako příčinu, ale jako následek závady.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#9 Příspěvek od hajeklubos »

Při převíjení statoru u seriového motoru je nutné dodržet nejen průměr vodiče, počet závitů ale také směr vinutí. V případě, že nevíš jsestli byl směr dodržen vyzkoušej motor rozbíhat nezatížený na malé napětí jak píše jardafiala. Já bych navíc vyzkoušel rotor do série s jednou cvíkou- kam se to točí? Pak s druhou cívkou.Začátky a konce vinutí zapojit tak aby točení zůstalo a nemagnetovalo to proti sobě. Na jednu cívku přes trafo 230/24Vac možná budeš muset do rotoru strčit. Musí se to točit pomalu a pravidelně. Když né je v háji rotor.
Také pro první nástřel je možné u rotoru měřit dvě lamely vedle sebe, měl by být pořád stejný odpor. Závitový zkrat takto sice nenaměříš ale totální propálení nebo přepálení ano. Podle toho co jsi zkoušel tak to vypadá na ten rotor.
Netušil jsem, že se vrátil Al na vinutí motorů. To byla záležitost hlavně DDR. Shořelo všechno.
Luboš

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Kurňa háječku , přečti si pořádně úvod .
A ještě PS , když dá měď , tak může dát poloviční průřez .

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#11 Příspěvek od hajeklubos »

Ano máš pravdu, že při náhradě Al za Cu je možné jít z průřezem dolů. To jsem přehlédl.
Změnu průřezu asi vošéfoval ten kdo to motal. Soustředil jsem se na bezpečný systém testování seriového motoru, který je správný , takto to nemůže nikomu nafackovat, neskáče to po stole a nevyráží jističe. Některé výkonnější motory je lépe zkoušet na 48Vac. Také ti to ukáže napálený rotor který škube nebo se vůbec neroztočí.
Protože odzkoušel všechny kombinace vinutí vidím to na rotor.
Luboš

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od workhard »

Taky to tak vidím, na všech věcech, které mě kdy shořely, to vždycky byl rotor. Stator maximálně přesekl nějaký bordel, co tam vletěl, ale to stačilo najít a napojit.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Ale i ten stator , od toho mám modrej boschrozrus již 20 let . Byl vyhozen se špatným statorem , ale je fakt , je to rarita .

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#14 Příspěvek od hajeklubos »

Loni kamarád na vsi přinesl k opravě takovou tu sekačku na klacku s motorem dole.
Prožraná díra ve vinutí statotu od nějaké agresivní rostliny, či co.
To jsem viděl poprvé. Kvalita izolací jde do....Stále se učíme.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#15 Příspěvek od Atlan »

Ekologicke farby a laky......

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“