NAD 319 potenciometer symetrie

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hanz
Příspěvky: 33
Registrován: 07 dub 2013, 02:00
Bydliště: Žilina

NAD 319 potenciometer symetrie

#1 Příspěvek od hanz »

Zdravím priatelia.
Pri preprave utrpel NAD 319 poškodenie. Bilancia, zlomený kovový domec uchytenia hlavného potenciometra volume a úplne ulomený pot. symetrie. Domec volume - riešiteľné, ale ten druhý jedine výmena, alebo sa zaobísť bez neho. Radšej by som tento krásny stroj uviedol do pôvodného stavu.
Som amatér a nikdy som sa s takýmto potenciometrom nestretol. Je 4-vývodový a pokiaľ som dobre pochopil zo schémy tak 4-tý vývod je vyvedený stred dráhy. Označenie má 762F 10kW. Pokiaľ ide o zakázkový typ tak to asi nikde nezoženiem. Obraciam sa na Vás s prosbou či náhodou neviete z čoho by sa eventuálne dal vykuchať, pokiaľ naozaj nieje viazaný len pre tento konkrétny stroj.
Prosím nepíšte kritiku ohľadne úrazu, sám som to rozdýchaval 3-týždne než som ho otvoril a zrevidoval poškodenie. V prípade potreby dodám aj foto, len potrebujem poradiť kam ho najlepšie zavesiť.
Ďakujem za relevantné informácie, s pozdravom jano.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

Nedá se ten potenciometr ještě rekonstruovat? Nedávno jsem dostal do pracek AKAI kde jsme musel potenciometry rozebrat a pod zvětšovákem opravit sběrače, titěrná práce ale potenciometry nesehnatelné, nezbylo nic jiného. Podle schematu by bylo možno použít dvojitý potenciometr 10k (5k?) vhodného provedení a nasimulovat zapojení potenciometru s vyvedeným středem(pošli foto toho zničeného), jenom tam skoro určitě bude jiný průběh útlumu, (kdo nějak často používá balance a pozná to?). POZNÁMKA J602 a J605 mají vývody 1,2,3 propojené. A připojil jsem obrázek jak potenciometr nahradit.
Přílohy
zes2.jpg
zes1.jpg
zes3.jpg

Uživatelský avatar
hanz
Příspěvky: 33
Registrován: 07 dub 2013, 02:00
Bydliště: Žilina

#3 Příspěvek od hanz »

Ďakujem za záujem o pomoc. Oprava asi neprichádza do úvahy viď foto. No možno by ten tandém bola cesta, ale mňa napadla ešte jedna možnosť.
1. Dať tam obyčajný 10k/lin. Elektricky sice zvrhlosť, priebeh nedefinovateľný, ale nejako by to snáď šlo.
2. Dať tam dva odpory 5k proti zemi aby to bolo el. zakončené a pot. nechať len pre vzhľad bez funkčnosti. Dorovnanie si urobím ak bude treba v PC
Přílohy
POT.jpg
POT1.jpg

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#4 Příspěvek od teufel »

Myslím, že by úplně stačil obyčejný lineární potenciometr bez odbočky, běžec na zem. Průběh regulace bude mírně odlišný, ale to by nemělo vadit.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od jardafiala »

Volil bych možnost č 2. kdo, kdy a jak často používá potenciometr balance.

Uživatelský avatar
hanz
Příspěvky: 33
Registrován: 07 dub 2013, 02:00
Bydliště: Žilina

#6 Příspěvek od hanz »

Ďakujem páni za oba návrhy. Zatiaľ asi vyskúšam tú prvú možnosť a teda osadím rozmerovo vhodný potenciometer
10k/lin a odskúšam funkčnosť. Pokiaľ to bude rozumne funkčné, ponechám to tak. Dajte mi čas, potom napíšem zhodnotenie.
S pozdravom jano.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“