Kytarový piezokrystalový a cívkový snímač do jednoho vstupu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jirka48
Příspěvky: 37
Registrován: 01 úno 2022, 01:00

Kytarový piezokrystalový a cívkový snímač do jednoho vstupu

#1 Příspěvek od Jirka48 »

Dobrý den. Jsem amatér a potřeboval bych poradit zda jde a jak připojit do jednoho vstupu předzesilovače (pro piezokrystalový snímač) piezokrystalový a cívkový (magnetodynamický?) snímač. Měl bych představu to připojení přes potenciometr, aby šlo plynule měnit poměr signálu jednoho a druhého snímače na vstupu do předzesilovače. Tuším, že bude potřeba asi nějaký přizpůsobovací můstek na výstupu ze snímače, aby se srovnaly vnitřní odpory a výstupní napětí. Možná to asi ani nepůjde, protože se asi silně ovlivní kvalita signálu. Prosím o nějaký názor a radu. Děkuji.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

To asi bude problém. Úroveň signálu je věc jedna, ta by se možná dala i kompenzovat odpory. Ale piezo je čistě kapacitní zátěž, elmag snímač zase idukční. Určitě se na jednom vstupu nesnesou, budou se ovlivňovat.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Jirka48
Příspěvky: 37
Registrován: 01 úno 2022, 01:00

#3 Příspěvek od Jirka48 »

Mi-ro děkuji za rychlou poznámku, ale nerozumím tomu odpůrku.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

nějak to půjde, zrovna tu řeším jedno kombo od VOXe a tam slečna uživatelka používala jak ektickou kytaru se snímačem tak akustiku s piezo. Ovšem teď jí přestalo piezo fungovat. (na jiném zesilovači funguje)

Uživatelský avatar
Jirka48
Příspěvky: 37
Registrován: 01 úno 2022, 01:00

#5 Příspěvek od Jirka48 »

Díky bu2520, nalil jsi mi naději do žil. Jen se trochu obávám, že té slečně asi spíš odešel předzesilovač, který se používá pro akustické nástroje s piezokrystalovým snímačem, ale já chci právě do toho předzesilovače naroubovat ten elektromagnetický snímač. I když mne trochu mate, že na jiném zesilovači to slečně funguje.
Domnívám se, že nějakým jednoduchým odporovým můstkem to asi nepůjde.
Teď jsem si cosi přečetl na https://www.casopismuzikus.cz/clanky/jak-je-s-impedanci a asi budu muset pořídit i aktivní snímač a teprve ty dva signály z předzesilovačů v kytaře se pokusit sloučit, respektive přes potenciometr zapojený jako balance.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Elmag dynamickej snímač bude muset mít aspoň jednotranzistorovej předzešilovač, nejlíp s nějakým j-FETem jako měničem imprdelance, abys dostal "tvrdší" signál, kterej by se dal pomocí dvojitýho potenciometru zkombinovat s výstupním signálem z toho pieza. Ty kytarový piezosnímače pro akustický kytary jsou v podstatě jen klasický piezoměniče nalepený dovnitř plastový rezonanční komůrky, která se kouskem oboustranný samolepky nalepuje na ozvučnou desku kytary, elektrický připojení je natvrdo na 6,3mm mono Jack maximálně s malým odporovým děličem, snižujícím v případě potřeby úroveň signálu z pieza.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Možnosti jsou různé, existují i zcela pasivní řešení á la Parker (piezo se připíná k magnetickému snímači), u nějakého UK jsem viděl i sériové zapojení, nebo s tlumením mag. snímače potenciometrem. Pochopitelně existují i elektroniky s více vstupy, kdysi jsem páchal i pro mikrofon + piezo + mag. snímač.
Než se bude ten orloj vymýšlet a realizovat, musí si majitel(ka) ujasnit, co od toho čeká, jestli je zvuk ze snímačů jednotlivě dobrý atd.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#8 Příspěvek od ferdislav »

Jirko jestli jsi začátečník a vyrobit si to sám neumíš, doporučil bych ti zajít na hudebniforum.cz tam je to plné muzikantů a poradí ti konkrétní řešení / výrobek a vůbec jako muzikant tam najdeš tuny potřebných informací

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Co to je vůbec za kytaru a snímače konkrétně?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Jirka48
Příspěvky: 37
Registrován: 01 úno 2022, 01:00

#10 Příspěvek od Jirka48 »

Díky všem kdo mi odpovídají. Tu kytaru jsem si vyrobil někdy před 55ti lety když jsme na střední škole založili skupinu a osadil jsem ji dvěma snímači Relog a jedním kobylkovým piezokrystalovým snímačem vlastní konstrukce a výroby, tehdy to nebylo k dostání. To bylo před vojnou a po vojně kapela běžela v plném obsazení a já měl jiné starosti a zájmy a tak jsem se ke kytaře dostal až teď kvůli vnukovi. Snímače asi zpuchřely nebo co, protože nevydají ani hlásku a krystaly se rozpadly. Takže kytaru nově osadím piezokrystalovým snímačem s předzesilovačem asi Fzone EQ-3 a jedním aktivním humbuckerem EMG 85X Černá a před výstupem do kytarového konektoru je propojím přes balanční potenciometr, pokud se mi někdo poradí jak.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

A co je to teda za kytaru, akustika, lubovka, plné tělo?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Jirka48
Příspěvky: 37
Registrován: 01 úno 2022, 01:00

#12 Příspěvek od Jirka48 »

No je to něco mezi plnou a lubovkou, kde kobylka je na lubu. Dělal jsem to v době bigbítu kdy jakýkoliv zvuk jiný než z klasické kytary byl dobrý a tak chci, aby to tak zůstalo. Nedělám si žádné nároky na nějaký vyvážený zvuk, ale rád bych aby snímače přenesly co největší rozsah.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Být to moje, tak nejdřív vyřeším ty snímače a nemyslím, že na první dobrou to bude optimální. Pak taky pouvažuju, jestli je to nástroj do studia nebo na živo, jestli to piezo bude mít smysl (odolnost na vazbu). Až bude mít nástroj vhodné snímače, řešil bych dál. Pochopitelně je možná úprava nějaké aktivní elektroniky pro piezo - doplnění dalšího vstupu a podobně.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Jirka48
Příspěvky: 37
Registrován: 01 úno 2022, 01:00

#14 Příspěvek od Jirka48 »

Určitě to není nástroj do studia ani naživo, je to pro brnkání na doma a je to spíše vzpomínka na týnejdžrovská léta a tak trochu amatérské bastlení. Samozřejmě to bude stát nějaký peníz a tak bych byl nerad, kdybych něco koupil a pak by to nešlo zbastlit. Mám dojem, že ty vytipované části by šly sloučit do jednoho výstupu/vstupu, protože jsou koncipované pro připojení na link zesilovače. Vazbení piezokrystalového snímače mne nenapadlo, protože jsem se s tím nesetkal a asi bych se ho tolik nebál, protože ty luby nejsou zas tak jemné, aby hrozily vazbením. Pouze neznám hloubku krabice Fzone EQ-3, to musím nějak prověřit, ale mám tam něco přes 40 mm, což by mohlo stačit.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#15 Příspěvek od bu2520 »

jsou piezo snímače pod kobylku a vazbení bych se zase tolik pro domácí hraní nebál. Vazbí to stejně jako klasický snímač. Poněkud horší jsou klipsové pieza, ale hlavně jak klasický snímač tak piezo mají docela vysoké výstupní napětí, tak bych pro doma ani předzesilovač neřešil

Odpovědět

Zpět na „Poradna“