citlivý senzor osvětlení k uP

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

citlivý senzor osvětlení k uP

#1 Příspěvek od bu2520 »

potřeboval jsem vytvořit citlivý senzor osvětlení s velkým rozlišením a s přenosem na větší vzdálenost . Nakonec jsem ze šuplíkových zásob vytvořil pomocí obvodu KA331 a fotoodporu citlivý snímač s velkým rozlišením . Výstupní frekvence je v rozsahu 1-80kHz podle nastavení . Třeba to někdo využije (je to upravené katalogové zapojení. )
Přílohy
ka331 light.png

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

A víš, že je fotoodpor poněkud loudavej? Pokud to používáš jen jako čidlo na osvětlení, tak by to vadit nemělo.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#3 Příspěvek od bu2520 »

Vím a to byl důvod. Základní problém byl že jsem potřeboval udělat soumrakový spínač, který by reagoval za šera. To je hodnota pod jeden lux a tam už dostupné snímače nefungovaly korektně. Jasně jsou i citlivější čidla , ale už to znamenalo I2C sběrnici což na delší vzdálenost není košer. Nebo nějaké zapojení s OZ , ale tam byla problematická linearita právě v okolí 1 lux. Zkoušel jsem i fototranzistor, ale opět citlivost pod 1 lux byla mizerná.
Vzhledem k širokému rozsahu napájecího napětí se tento snímač dá lehce připojit ke klasickému PLC bez nutnosti dalšího převodníku.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Na soumrakovy snimac je linarita zbytecna, stejne to nastavis jen jednou a pak na to uz nikdy nehrabnes. Ja tam dal jakysi teslacky fotoodpor a obycejny komparator kde si trimry ve snimaci nastavim citlivost a hysterzi a ten pak posila jen zapnuto-vypnuto. Posilat data o urovni osvetleni do mcu mi prislo pro tento ucel zbytecne. Samozrejme pokud chces z nejakeho duvodu zobrazovat uroven svetla, je to jina. Ale na to bych pouzil snimac k tomu urceny, ktery ma nejake definovane parametry na vystupu.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#5 Příspěvek od bu2520 »

není to tak zbytečné potřebuji hlídat jinou úroveň sepnutí a vypnutí, ještě v závislosti na teplotě. Navíc seřizování čidla v ne příliš dostupném místě není nic příjemného .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Sice rozumím tomu, že sběrnice I2C není na kdovíjak velké vzdálenosti, ale takový programovatelný luxmetr s dálkovou volbou odečtení / neodečtení infračervené složky a volitelným rozlišením až 1/65 luxu, to za úvahu stojí, i kdybys měl pro něj a jeho komunikaci zařadit jeden samostatný procesůrek někde cestou. Koukni třeba na ISL29003.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#7 Příspěvek od JirkaZ »

Fotodioda s dostatečnou plochou ve zdrojovém režimu nakrátko (OZ jako převodník I/U) je ideální i pro nízké hladiny osvětlení.
Přílohy
transimpedance_photodiode_amplifier.png

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

inu poradil jsem si, jen jsem dal v plen zapojení, které funguje. Ono u OZ je problém někde na čidle zajistit napájení, buď nějakým měničem, nebo udělat plovoucí zem, moje zapojení je dostatečně jednoduché a poměrně funkční při velkém rozsahu napájecího napětí a osvětlení.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Muzu se ze zvedavosti zeptat k cemu tu zavislost na teplote mas? Ja to pouzivam jen na ovladani rolet v byte. Rozdil v zapinani/vypinani si nastavim tou hysterzi (jeden odpor navic), napajene to mam normalne 5V, zadne plovouci zeme netreba. Ale stejne to nepouzivam, je k vzteku, kdyz si chces pospat a automatika ti vytahne rolety :D . Takze se jen vecer stahnou a rano si je vytahnu dalkacem kdy chci.

Odpovědět

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“