cínování nožiček io

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
felixbejk
Příspěvky: 32
Registrován: 13 pro 2009, 01:00

cínování nožiček io

#1 Příspěvek od felixbejk »

Poslední dobou mi z číny přichází převážná většina integráčů recyklovaná.
Vlastně možná můžu být rád, protože to jsou snad originály vytahaný na smeťáku a ne odpad vyřazený z výroby.

Některý soudruh má vybavení a před odesláním nožičky pocínuje (krásně se lesknou novotou), některý to pošlete tak, jak to získal.

Jak pocínovat ty zoxidované ? Kdysi jsem měl plechovku s cínem na vařič a v ní máčel konce kabelů. Před tím jsem ty konce namáčel do „převařené solné“.

Je nějaký dnešní způsob ?

Nebo se tím nikdo zdejší takto nezabývá ?
Díky

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Neriesil som to. Aj ked to bolo mierne zoxidovane, s tavidlom sa to vzdy podarilo prispajkovat. Vylozene hnile mi zatial neprislo nic.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Pokud jsou opravdo zoxidované, tak si kup toto a vývody tím očisti.
Ale kolikrát potkávám součástky, které vypadají nepájitelně, protože jsou třeba v nějakém QFN pouzdru, vývody mají z výroby asi niklované.
Přitom jdou dobře pájet.
Konkrétně třeba TGL-2210-SMl]
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Chemie bych se bál , ale jemný ocelák používám . Jelikož často používám staré součástky , tak jak mne učil táta více než před 50-ti lety , všechny nohy odporů , kondů atd . Oškrábu kudlou a samostatně pocínuji . Není horší věci , než součástka vložená do DPS , která nejde zapájet .

Uživatelský avatar
felixbejk
Příspěvky: 32
Registrován: 13 pro 2009, 01:00

#5 Příspěvek od felixbejk »

Díky všem.
Mě šlo spíš o to, čím to dělaj ty číňani, kteří to pošlou už ocínované. Nevěřím, že by po večerech škrábali vývody. Pouzdro se zbytkem samolepky (eprom) a vývody jak z výroby...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Nikdo nic neskrabe, maji na to cinovaci stroj jako napriklad tento.
https://youtu.be/A_j44NURgwc

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

"Jak pocínovat ty zoxidované ? Kdysi jsem měl plechovku s cínem na vařič a v ní máčel konce kabelů. Před tím jsem ty konce namáčel do „převařené solné“.
Je nějaký dnešní způsob ? "
Netušil jsem , že chceš koupit linku za meloun . Měl jsem zato , že chceš očisit "pár" švábů . Na to stačí jemný ocelák , jak jsem psal výše . Než nově pocínovat , je důležitější to zoxidované-degradované dostat pryč !

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Jak se bezpečně poznají recyklované součástky, nebo na základě čeho si to myslíš?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Napriklad ked kupis 5 kusov zatavenych v jednej paske a kazdy kus ma iny datecode.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Cinan ti to dnes bez i problemu prizna, ze jsou recyklovane.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Niektory mozo ano. Napr. na AliExpresse je snad vsetko oznacene ako "new", aj ked je jasne, ze to nie je pravda. Mozno keby som sa spytal, tak by priznal. Ale je mi to jedno, ked to funguje. Len objednavam vzdy viac kusov ako potrebujem.

Minule dosiel procesor a chybala mu jedna noha. Pritom bol zataveny v paske, akoze novy. Nastastie bola ale nepotrebna - v zariadeni nezapojena :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

To je zajímavý vývoj blahobytu. Co bude další etapa? Veksláci před Tuzexem? Recykluje se Tesla Piešťany?

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#13 Příspěvek od ace_ventura »

Měl jsem z Alíků pár čipů na opravu zařízení, vše TQFP a pájet se na to nedalo ani s tavidlem. Nakonec jsem použil pastu na pájení CU potrubí a po očištění to už normálně šlo. Byly čipy co už se nové sehnat nedají.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“