Přesnost časový značek

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Přesnost časový značek

#1 Příspěvek od mi-ro »

Za starých dobrých časů, kdy AM rádia vysílala nedříve šest "teček" a později pět + čárku se čas prakticky shodoval s DCF. Jak je to dnes v DAB+? Díky latenci to musí lítat. Taky jsem si všimnul, že TXT, čas na TV, čas DAB se liší i v několika vteřinách. Já vím, mám DCF, GPS ale zajímá mě to.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Jo, lítá to - a pokud vím, tak není nikde přesně definovaný, o kolik. Tudíž jedinej přesnej zdroj UTC bude dneska GPS signál, zprostředkovaně pak ten DCF, protože to je dálkově korigovanej atomovej normál a má od něj i odvozenej svůj nosnej kmitočet.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Mikras »

V DABu nevím, ten nemám. U DVB-T to bývalo zpožděný o několik sekund. V kabelovce skoro o minutu (49 sec.). Dneska už rádia časové znamení nevysílají a jen "přesný čas" oznamují. A nedělají si s tím vrásky. Klidně minutu před, nebo dvě minuty po. Dokonce i některé DCF, když postavím vedle sebe, tak nepřepínají sekundy naprosto shodně. Když synchronizuju PC přes časové servery, tak mi to taky dělá rozdíl okolo jedné sec. Přesnou synchronizaci přitom potřebuju pro vysílání Digi módů WSJT-X...

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Z principu digitálního přenosu je jasné že záleží na dekódování signálu, jak rychle procesor zpracuje přijatá data, dopočítá chyby,... Takže odchykla v řádu jednotek vteřin je bohužel vlastnost a tak se už nepoužívá oficiální časové znamení, protože by nebylo korektní

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Hubert_79 »

Na Radiožurnálu to časové znamení používají pořád. Jinde nevím, spíš asi ne.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#6 Příspěvek od Ivan_01 »

pozor ale, GPS čas nesúhlasí s UTC, odchýlka je aktuálne -18s

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

DCF má nevýhodu, že se dá poměrně snadno zarušit, hlavně v průmyslovém prostředí.
GPS signál závisí na bezchybné funkci satelitů (vypnutí nebo magnetické bouře?). Internet podobně. Zatím se to nestalo, ale to není záruka.
Kdo je na přesném času závislý, už se asi dávno zařídil jinak?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#8 Příspěvek od tomasjedno »

monterjirka píše:Z principu digitálního přenosu je jasné že záleží na dekódování signálu, jak rychle procesor zpracuje přijatá data…
Nějaké zpoždění je zabudované už v principu digitálního vysílání. Používají se tam totiž nějaké kompresní algoritmy, a aby procesor mohl komprimovat, musí nejdřív nějaký balík dat načíst.
V době, kdy v DVB-T ještě ČT před večerními zprávami ukazovala “přesný” čas, toto zpoždění (proti analogovému vysílání) kolísalo mezi 4-10 s, přičemž na začátku těch večerních zpráv to byly právě ty 4 sekundy. To by odpovídalo bufferu pro kompresi cca 100 snímků, což vypadá rozumně.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“