Stavím pračku na vinyly

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#16 Příspěvek od konosuke »

Modifikace ultrazvukovky čističky (pro hodinky, brýle a šperky) mě též
napadla nebo aspoň použít jako mustr, vzor k samodomo stavbě.
Složení prací lázně je předmětem výzkumu, experimentu (destilka, líh,
saponát, aviváž antistatik no a teplota)
Nápad s piezoelektrickou přenoskou (větší přítlak hrotu) stoji za pokus.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Nápad s piezopřenoskou je PJEKNÁ PÝTCHOVINA, protože každý přehrání vyšší silou na hrot poškozuje drážku. Lidskej hluch to po jednom přehrání nepozná, ale "smáznou se" tím ze stěn drážek ty nejjemnější vlnky = záznam vysokejch kmitočtů, minimálně se jim tím zatlačením těžkým hrotem zmenší dynamika. Vícenásobný přehrátí na nějakým "soustruhu" pak už je i slyšet, první zmizí nejvyšší vejšky a celá nahrávka pak postupně "tupne", jak se drážka po stranách opotřebovává. Prostě piezopřenosku JEDNOZNAČNĚ NE!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#18 Příspěvek od Osmdesat »

Ten hrot stejně nevyškrábne všecek bordel vzhledem tomu, že má zaoblený profil, který se dotýká stěn drážky ve dvou bodech. Část bordelu naopak hezky napěchuje pod sebe, na dno drážky.
To "blátíčko" je potřeba rozpustit, naředit a pak vysákat ubrousky, hadříky nebo vatou, nebo vysát, což dělají ty lepší čističky desek.

Taková pěkná čistička by se dala zbastlit ze starého gramce a vysavače. Na desku štětcem nanést nějaký hustší tenzidový roztok, nechat působit a pak pomocí nějakého vysávacího raménka na tom gramci, napojeného na vysavač, to vysát.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

V dobách velkého hraní jsem koupil štětečky na malování , asi 8čky , ono se to prodávalo balené po 10ks na papíru připevněné gumičkou . No a po opatrném položení platně na talíř a spuštění otáčení jsem jemně položil ten svazek štětců na desku vlasy v protisměru . Vlastně stačilo jen jednou posunout . Po pár čištěních jsem štětce vypral v jarové vodě a zase používal . "Tenkrát" jsem do toho nacpal dost peněz . Tedy v uvozovkách , kupoval jsem jen v Supraphonu , takže 44 80 a 120 . Mám jich slušnou žbirku . A to jsem vždy po přehrání poslušně vložil desku do vloženého obalu a pootočenou do vnějšího obalu . Při přehrávání jsem poslušně pokládal dekl .

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#20 Příspěvek od elektrosvit »

Osmdesat píše:Taková pěkná čistička by se dala zbastlit ze starého gramce a vysavače. Na desku štětcem nanést nějaký hustší tenzidový roztok, nechat působit a pak pomocí nějakého vysávacího raménka na tom gramci, napojeného na vysavač, to vysát.
O podobné konstrukci jsem také uvažoval. Příklad pro inspiraci jsem našel třeba tady, existuje samozřejmě spousta dalších. Ze starého gramce by byl dobrý hlavně větší talíř o průměru LP desky. K jeho pohonu se hodí DC motorek se šnekovou skříní. Gramofonový motorek nebude mít podle mého názoru dostatečný moment. Výhodná je také regulace otáček, aby kapalina z desky odstředivou silou neodtékala. Největší oříšek vidím v konstrukci odsávacího ramínka.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#21 Příspěvek od Mysteri »

Ja by som to riešil tou ,,ultrazvučkou". Ponoriť tú zagebrenú časť nosiča, vaňa by najprv bola napustená obyčajnou vodou. A ak by to nepomohlo, tak by som použil izoprophyl, ale tu už by som váhal, občas naleptáva a to by drážkam pribudli možno aj iné tóny. Ale verím tomu, po skúsenostiach, čo ultrazvučka dokáže, voda bude stačiť.... :wink:

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#22 Příspěvek od konosuke »

Znečištěnou desku jsem proškrábl piezo přenoskou gramce Tesla MC13 (první čs.poloautomat s auto return ramínka) svinstvo z drážky odstranil antistatickým kartáčem Lenco carbon fibre brush. Zlepšení "nasucho" 50-60%
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

To je, jako bys napsal, že po našem superšampónu bude vypadávat o 60% méně vlasů. Z čeho ta procenta bereš?
Jo, a před ředidly včetně isopropanolu jsem tu už varoval - vymývají mazivo (saze) a z povrchu drážky se stává houba. A šumí a šumí.

Uživatelský avatar
AZK401
Příspěvky: 141
Registrován: 21 dub 2011, 02:00
Bydliště: Praha 4

#24 Příspěvek od AZK401 »

Na YT je několik videí s čištěním desek LEPIDLEM. Týpek poleje celou desku kancelářským lepidlem (!! NA PAPÍR!!), nechá zaschnout a pak celý ten film sejme. Na negativech drážek je vidět špína.


Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

Jo, viděl jsem to taky, používají na to akrylátovou disperzi á la náš Herkules, ale vůbec si nejsem jistej, jak by se zrovna Herkules zachoval vůči vinylu, jestli by po přetečení na etiketu nesundal i ji a podobně. Jinak by to byl zajímavej způsob a možná by stálo za to ho vyzkoušet, já ale žádnou takovou desku, kterou bych v zájmu pokusničení dokázal obětovat, nemám.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“