PWM to PWM převodník

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hgi
Příspěvky: 11
Registrován: 28 pro 2019, 01:00

PWM to PWM převodník

#1 Příspěvek od Hgi »

Ahoj,

poradil by někdo prosím, potřeboval bych někde koupit jednoduchý převodník s funkcí, kde bude na vstupu PWM signál, např. 500Hz, Pk-Pk 4V (klasický obdelníky) a na výstupu opět 500Hz 4V, jenom s tím rozdílem, že budu moct měnit střídu signálu (duty cycle), např. potenciometrem.

Neporadil by někdo, jak něco takového hledat? Nechci vymýšlet již vymyšlené, věřím tomu, že se něco takového prodává...

Zároveň bych to chtěl ideálně bez použití složitých MCU, pouze z jednoduchých součástek.


děkuji za nějaké tipy :)

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#2 Příspěvek od misocko »

daj trosku lepsi popis totho co to ma robit
na vstupe je 500Hz a meniaca sa strieda a ana vystupe je tiez 500Hz a čo?
vystup ma byt zavisli na potaku a na čom?
ma sa menit aj frekvencia na vytupe , alebo ? ....
MCU niesu zlozite

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Kdybys misto vymysleni nesmyslneho popisu napsal k cemu to potrebujes, nejspis by bylo kazdemu jasne co to ma delat.

Uživatelský avatar
Hgi
Příspěvky: 11
Registrován: 28 pro 2019, 01:00

#4 Příspěvek od Hgi »

Omlouvám se za špatný popis. Zkusím znovu a lépe :)

Potřebuji modifikovat střídu již generovaného PWM signálu z MCU. Ten generovaný PWM signál má 500Hz, Pk-Pk 4V, střída třeba 30%.

Já tento stejný signál 500Hz, 4V potřebuju vzít a přidat na střídě např. o 5%, tzn. abych mel na vystupu 35%, 500Hz, 4V.

Je to pochopitelné prosím? Asi se mě zeptáte, proč zrovna nepřeprogramuju program v MCU, aby se choval jak chci. Odpověd je, že to nejde. V MCU je vše kryptované a změnit soft. by bylo nesmírně složité. Takze chci jit zmenou signalu na vystupu z MCU.

Jinak k cemu to je? Potrebuju menit podsvetleni LCD displeje otocenim potenciometru.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

A potrebujes vobec ten vstupny signal? Nestaci len PWM generator?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Pokud to chces co nejjednodusej, tak jedine s mcu. Budes k tomu potrebovat celkem 3 soucastky. ATTINY, blokovaci kondik a ten potenciometr.

Uživatelský avatar
Hgi
Příspěvky: 11
Registrován: 28 pro 2019, 01:00

#7 Příspěvek od Hgi »

rnbw píše:A potrebujes vobec ten vstupny signal? Nestaci len PWM generator?
ano, potřebuju z jednoho prostého důvodu. Tímto "vloženým obvodem" pouze chci změnit "offset" podsvětlení LCD displeje (celkově ubrat nebo přidat), ale regulaci jako takovou z MCU chci zachovat, takže vstupní signál z MCU pořád potřebuji.
Naposledy upravil(a) Hgi dne 17 úno 2022, 23:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hgi
Příspěvky: 11
Registrován: 28 pro 2019, 01:00

#8 Příspěvek od Hgi »

termit256 píše:Pokud to chces co nejjednodusej, tak jedine s mcu. Budes k tomu potrebovat celkem 3 soucastky. ATTINY, blokovaci kondik a ten potenciometr.
Dobře. Pokud to je jednodušší cesta, úplně se tomu nebráním... ale napadlo mě, jestli to nelze vyřešit např. nějakou 555 nebo na to existuje už vymyšlený obvod od nějaké společnosti.

Akorát nevím, jak takovou věc hledat :-D

Šlo by použit třeba tohle? https://dratek.cz/arduino/881-attiny-mi ... gKSx_D_BwE

Nakonec, bych tam nepotřeboval potenciometr... pokud si danou hodnotu výstupu změním v programu, tak to je taky řešení, ale onen potenciometr mi přišel rychlejší a jednodušší.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Urcite by to slo pouzit. Ty obvody maji AD prevodnik, takze potenciometr bez problemu. Nebo pokud to budes nastavovat jen obcas, muzes pouzit treba jen tlacitka nahoru/dolu a jas ulozit do eeprom, muzes si tam dat treba fotoodpor a bude ti to regulovat jas i podle okolniho osvetleni, proste co te jen napadne.

S 555 a diskretnimi soucastkami by to slo nejspis nejak slepit taky, ale to bys uz musel vic pajet.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#10 Příspěvek od Ondra2 »

Monostabilní klopný obvod odpalovaný druhou hranou té PWM, výstupy sečíst (diodami nebo logikou). Tím k tomu přidáš poťákem nastavitelný offset. Tedy katalogové zapojení 555 a 2 diody.

Uživatelský avatar
Hgi
Příspěvky: 11
Registrován: 28 pro 2019, 01:00

#11 Příspěvek od Hgi »

Na tom kitu s ATTInou píšou, že to má 6 vstupů/výstupů, z toho 3 PWM. To by mi mělo bohatě stačit.

Jeden vstup bych mohl použít třeba na 1 tlačítku, kterým by se v loopu nastavoval jas, např. 10 kroků. Dvě tlačítka by taky šly, ale pro moje účely postačí jedno. Nějakej micro spínač by se na tu desku snad vlezl.

No, a teď je otázka...

Je tu někdo ochotný, samozřejmě za peníze, mi tu ATTInu naprogramovat, aby to vše fungovalo? S Arduinem jsem si hrál před 10 lety a strávil bych nad tím 14 dnů, než by mi to fungovalo...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#12 Příspěvek od bu2520 »

Taková kacířská myšlenka, často bývá řízení podsvitu pomocí napětí a to se řeší PWM z MCU a integračním článkem . Pak by se to dalo řešit např OZ s měnitelným zesílením.

Uživatelský avatar
Hgi
Příspěvky: 11
Registrován: 28 pro 2019, 01:00

#13 Příspěvek od Hgi »

Ondra2 píše:Monostabilní klopný obvod odpalovaný druhou hranou té PWM, výstupy sečíst (diodami nebo logikou). Tím k tomu přidáš poťákem nastavitelný offset. Tedy katalogové zapojení 555 a 2 diody.
Něco takového mě napadlo, ovšem nejsem si jistý, jestli by mi to fungovalo. Myslíš, že bys dokázal navrhnout konkrétní řešení.

Mohli bysme to dát do simulátoru a zkusit, jestli takový obvod bude fungovat.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#14 Příspěvek od kutilmil »

Ja som takýto prevodník kupovl od SAMO automation

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#15 Příspěvek od petrfilipi »

Nejdříve jsem chtěl napsat, že pokud bys chtěl jenom přidávat střídu, že by MCU detekoval sestupnou hranu a podle nastavení potenciometru (např. 0% až +10%) by ji prodloužil. Ale to by fungovalo jen na prodloužení.
Univerzálnější řešení by asi bylo změřit pomocí MCU tu vstupní střídu a podle nastavení potenciometru (např. -20% až +20%) vytvořit vlastní PWM signál s touto střídou.
Jak tu už někdo psal, tak MCU mají jak A/D převodníky, tak i PWM výstupy, nebude to tedy problém.

PF

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“