jak se distribuuje tv signál

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

jak se distribuuje tv signál

#1 Příspěvek od marshal »

jenom ze zvědavosti přemýšlím jak se distribuuje tv signál.
našel jsem o tom něco zde:
https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/t ... ani-dvb-c/
U terestriálu je mi to jasné, ale zajímalo by mě jaké cesty jsou u kabelovky. Ze studia směrákem nebo kabelem a kam. Do kabelu ve městech se dostane signál kudy ? Existují dálkové kabely ale ty asi nejdou do každého města.
Nejspíš to bude dle podmínek, ale alespoň obecně ..
díky za ukojení mé zvědavosti.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Myslim, ze kablovky to beru zo satelitu, rovnako ako zahranicne kanaly. V meste musi byt nejaka centrala, kde sa to konvertuje do DVB-C, u nas su na nej velke paraboly.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#3 Příspěvek od xsc »

Dneska je to obvykle IP distribuce mpeg streamů. Dál se používalo SDTI nebo ASI přes optiku a menší kabelovky používaly přímý příjem ze satelitu. Třeba bývalá UPC, dnes Vodafone má stejné složení kromě lokálních muxů po celé republice, distribuuje tedy z jedné hlavní centrály.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#4 Příspěvek od marshal »

díky, ale nevím co je SDTI ? A ta optika byla natažena mezi městy ?
Dá se někde dohledat nějaká informace to této problematice ? Budu rád za odkaz. Já jsem nic nenašel.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

SDTI je profesionální digitální video interface SDI upravený pro přenos dat. Normálně to jede po koaxu v HD rychlostí v 1,5Gb/s, pro delší vzdálenosti se to převede na optiku. Telecom má dálkové optické kabely, od nich se to často pronajímá. Ale dnes se preferuje IP, je to vlastně nejjednodušší.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#6 Příspěvek od marshal »

díky, je mi to jasnější. Třeba UPC použije WIFI pouze pro připojení koncového účastníka, směráky apod. pro část města nepoužívá ?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Třeba tady u nás jsou 2 možnosti - jedno je bejvalá místní Kabelová televize, založená před léty jedním soukromníkem a postupně prodaná městu, než ji majetkově ovládla firma Kabelová Televize CZ s celostátní působností, druhá možnost je UPC-Vodafon. Obojí používá hvězdicovou distribuci kabelem, starší instalace je metalika - koax s mezilehlýma zešilovacíma bodama, závislýma na místním napájení, což způsobuje častý výpadky "za nima ležící" části infrastruktury, pokud v nějaký ulici vypadne vnější napájecí síť a tím "zruší" ten mezilehlej zesilovač, novější je optika, vyžadující zesílení opakovačema až po větší vzdálenosti než metalika (koax má na použitým pásmu větší útlum než optický vlákno), takže v rámci města stačí skoro všude jen pouhý směrovače bez mezilehlejch zesilovačů, navíc ty směrovače mají napájení z centrály a ve srovnání s metalikou i mnohem menší energetický nároky. Problém je s nevím čím způsobovanou neochotou nahrazovat starší metalický vedení s menší přenosovou kapacitou novou optikou - hlavně výrazně "kapacitnější" v oblasti datovejch služeb ... Mikrovlnný pásmo používají jen šiřiči bezdrátovýho internetu. Kabelofka bere signál ze satelitů, příjmová stanice/datacentrum je v centru města v bezprostředním sousedství jednoho z náměstí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

U nás jsou satelitní antény jenom dekorace obecního úřadu. Do původní kabelovky pustili pozemní multiplex 21 + 22 a nechává se dožít. Pro pár důchodců to za 90 Kč asi vyhovuje. Jinak je v obci optika s možností televize, základní nabídka 81 programů za příplatek 99 Kč k internetu, nebo 199 Kč samostatně.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#9 Příspěvek od marshal »

díky všem za info

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“