Kde v Brně sehnat čistící VHS kazetu?

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

Kde v Brně sehnat čistící VHS kazetu?

#1 Příspěvek od maxijaroslav »

Video VHS se dožaduje vyčistění a nedaří se mi nikde sehnat tu čistící kazetu. Poraďte někdo.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaZ »

Video VHS čistí odborník rukama + vhodnými nástroji a přípravky. Přitom alespoň vizuálně zkontroluje různé důležité věci.

Čistící kazeta je marketingem vygenerovaná zhovadilost (stejně jako moře dalších záležitostí).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Odbornik vycisti, neodbornik lahko znici. Preto existuje pre laikov cistiaca kazeta. Avelmak u nas ma a Google funguje.

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#4 Příspěvek od maxijaroslav »

Po té kazetě se sháním spíš proto, že ruční čistění vyžaduje přestavování nábytku, abych mohl video vyndat ze sestavy a otevřít, A přestavování nábytku není to pravé...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Jde tedy jen o to, aby se po použití čisticí kazety video ještě vůbec něčeho dožadovalo, a nedělalo nic, co se od něj nechce.
Byly doby, kdy se na už levných přístrojích ta kazeta občas i osvědčila. Ale JirkaZ má pravdu - čisticí kazeta je zhovadilost.
Do cenného stroje, do kterého navíc už sotva seženeš náhradní buben s hlavami, bych tu kazetu neriskoval.

To už radši rozeber ten nábytek.

Mimochodem - překvapuje mě, že těmi 7 - 8 cm prostoru, který se požaduje po stranách a nad přístrojem podle návodu, tedy po straně zbude nejméně 14 cm, když ho odsuneš na jednu stěnu, neprostrčíš ruku.
Něco tak komplikovaného a choulostivého na údržbu, jako video, se přece dávalo zásadně tak, aby k tomu byl kdykoli přístup.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#6 Příspěvek od JirkaZ »

Hill píše:...
Mimochodem - překvapuje mě, že těmi 7 - 8 cm prostoru, který se požaduje po stranách a nad přístrojem podle návodu, tedy po straně zbude nejméně 14 cm, když ho odsuneš na jednu stěnu, neprostrčíš ruku.
Něco tak komplikovaného a choulostivého na údržbu, jako video, se přece dávalo zásadně tak, aby k tomu byl kdykoli přístup.
Asi tak, plus samozřejmě chlazení při provozu.

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#7 Příspěvek od maxijaroslav »

Problém spočívá spíš v tom, jak vytáhnout a potom opět zasunout síťový kabel do zásuvky, která je kdesi daleko a hluboko. Ve videu je napevno.

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#8 Příspěvek od stefan31 »

... to znamená, že to video má stále zdroj pod napätím a za tie roky tie elyty už tiež nebudú v najlepšej kondícií ..... a tá èistiaca kazeta urèite nie je výhra ... èo je to za typ a model toho videa?

Stefan31

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

No, abychom odpověděli na dotaz tazatele - za víc jak dvě stovky si to můžeš objednat třeba odtud (tváří se, že mají skladem).
Ale jak psali jiní, raději bych to taky vytáhnul a vyčistil opatrně ručně.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#10 Příspěvek od Sandal »

Hill píše:Jde tedy jen o to, aby se po použití čisticí kazety video ještě vůbec něčeho dožadovalo, a nedělalo nic, co se od něj nechce.
Popravdě jsem si tenkrát s čistící kazetou pěkně naběhnul. Po "vyčištění" jsem vložil kazetu s filmem, a při zavádění pásku to ve videu udělalo drc, a pásek namotanej na hlavě. Pásek jsem vymotal, a při dalším pokusu jsem sledoval, co se stalo, že se pásek namotal. Zase drc, a pásek namotanej.
Hlava se vyčištěním stala jaksi dosti lepkavou, a jak se pásek dotknul hlavy, tak se několikrát omotal kolem bubnu. Nijak jsem to nezkoumal a video odložil a už přes 25 let leží na stejném místě :lol: Je to Panasonic NV-HD90. Možná by stálo za to se pokusit ho opravit a oživit, protože to bylo jedno z nejlepších videí, co jsem kdy měl.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Ke mně dorazil jeden sedmihlavý Thomson a šestihlavý Panasonic - oba nečtou hlavami SP. Jedna z páru má vždy vyštípnutý pólový nástavec na odběžné straně. Poslední zásah před poruchou - vložena čisticí kazeta.
Hlavy pro LP, FM audio i létající mazací (Thomson má insert-střih) tu čisticí kazetu přežily.
Jenže nové bubny k nesehnání a pokoušet se do bubnů vbastlit jiné hlavy, jako za dřevních časů, se mi už nechce, jestli by to vůbec nějak šlo a mělo smysl. Dnes už ty přístroje nemají cenu ani času ztraceného sháněním těch bubnů.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Sandal píše:...Nijak jsem to nezkoumal a video odložil a už přes 25 let leží na stejném místě :lol: Je to Panasonic NV-HD90. Možná by stálo za to se pokusit ho opravit a oživit, protože to bylo jedno z nejlepších videí, co jsem kdy měl.
Umejt buben s hlavama co nejopatrnějc, ale přitom co možná nejdůkladnějc izopropanolem. Umeje se tím ten sideright, co na bubnu (a v podstatě na celý mechanice páskový dráhy, která s ní přišla do kontaktu) zanechala ta "čisticí" páska ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#13 Příspěvek od konosuke »

Vyčisti běžnou páskou v kazetě, prostě dej rewind přes hlavy (rychle zpět)
nedělám to často jen zcela vyjímečně, délka raději jen E180 min
vzpomeňte na cívky Maxell LN, UD a čisticí zaváděcí pásek jakkoliv
účinek byl diskutabilní
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#14 Příspěvek od Sandal »

Zkusím tím IPA a uvidím. Mám plnou skříň kazet VHS, tak pokud video pojede, tak si alespoň zdigitalizuju nějakej film.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Pozor na spravny postup. Bubon sa cisti papierom, ten sa navlhci alkoholom, prilozi na bubon a druhou rukou sa bubnom otaca. Nepohybovat papierom hore-dolu, lebo urves hlavy. Z rovnakeho dovodu nepouzivat vatu a pod.

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“