Kondenzátor do indukce

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MilanCZ
Příspěvky: 440
Registrován: 08 dub 2008, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#16 Příspěvek od MilanCZ »

rnbw píše:Neda sa zohnat v Cine spravny typ urceny do indukcneho varica a tiez zhodna kapacita?
Nenašel jsem ani v číně.

Uživatelský avatar
MilanCZ
Příspěvky: 440
Registrován: 08 dub 2008, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#17 Příspěvek od MilanCZ »

KUBO píše:TME
V provedení X2 nemají :(

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#18 Příspěvek od bu2520 »

a jak jsi přišel na X2 ?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já tam vidím MLC, to bude nějaká vícevrstvá hrůza stavěná přesně na potřebnou kapacitu za minimální cenu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#20 Příspěvek od kovka »

Pokud je ten kondík součástí rezonanční obvodu, tak co radí Kubo je vhodná verze.

Uživatelský avatar
MilanCZ
Příspěvky: 440
Registrován: 08 dub 2008, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#21 Příspěvek od MilanCZ »

Viděl jsem ten samý generátor kde jsou kondíky MKP X2, tak vyzkouším ten co našel Kubo, stejně mi nic jiného nezbývá

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ono záleží na amplitudě signálu, ale z principu X2 sem nepatří. Ale nějakej multilayer capacitor v "moderním" pojetí ve mně budí daleko větší nedůvěru.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#23 Příspěvek od JirkaZ »

ZdenekHQ píše:Ono záleží na amplitudě signálu, ale z principu X2 sem nepatří. Ale nějakej multilayer capacitor v "moderním" pojetí ve mně budí daleko větší nedůvěru.
Tak ono vyrobit bezindukční kondenzátor s co nejmenším ESR jaksi z principu nejde jinak, než jako multilayer. Doufám, že mezi elektroniky nemusím zdůvodňovat proč.

Polypropylenový X2 typ je obvykle použitelný i jako impulsní (opět z principu), ale u indukčního vařiče či desky se bavíme o proudech řádově 10 až 20 A skrz kondenzátor. To z hlediska údajů výrobce v DS nesplňují ani ony výše uvedené Kemety řady R75 nebo R76, co jsem našel u RS a následně tytéž kolega u TME...

Nicméně si naprosto nedělám iluze o tom, jak jsou na tom (nejen po této stránce) nějaké no-name čínské typy (což nejspíš jsou ty z fotek výše)...

Dělají se opravdu výkonové kondenzátory pro průmyslové použití, jenže to pak vypadá "krapet" jinak. Především jsou to větší kvádry (protože prostě sebevětší marketingový apod. lhář tu Boží fyziku nepřeřve), no a taky přívody nejsou tenké železné drátky, ale pásky (snad měděné).

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Bernard »

V tom sortimentu TME je u KEMETu uvedená impulzní odolnost třeba 750 V/µs. Což podle vzorečku I = C·ΔU/Δt ukazuje na impulzní proud 202 A.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#25 Příspěvek od JirkaZ »

Bernard píše:V tom sortimentu TME je u KEMETu uvedená impulzní odolnost třeba 750 V/µs. Což podle vzorečku I = C·ΔU/Δt ukazuje na impulzní proud 202 A.
Nelze zaměňovat proud takto vycucaný z prstu (pardon, vypočtený z max. hodnot na sobě nezávislých) s proudem v rezonančním obvodu, tedy ustáleným sinusovým (v datasheetech mu odpovídá ripple current).

Ripple current se u uvedených typů pohybuje okolo 10 A, spíš pod touto hodnotou (ovšem fakt jsem nečetl všechny datasheety vhodných typů). Navíc jde o limitní údaj, kdežto těch výše uvedených 10 až 20 A je provozní hodnota.

Samozřejmě záleží na typu rezonančního obvodu. Problém s max. proudem může být, pokud je paralelní. Jestliže je sériový, bude zase dominantní napěťové namáhání.

Používají se obě koncepce.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od ZdenekHQ »

No "bezindukční" kondenzátor v seriové LC rezonanci není ten největší problém, jakýho bych se bál. Daleko větší problém je nakmitané napětí a propálené vrstvy u MLC. A že by někdo používal u běžných sporáků paralelní rezonanci, to jsem nikdy neviděl.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#27 Příspěvek od JirkaZ »

ZdenekHQ píše:... A že by někdo používal u běžných sporáků paralelní rezonanci, to jsem nikdy neviděl.
https://m.onsemi.cn/pub/Collateral/AND9166-D.PDF má to 1,9 MB, tak to nejde dát sem.

V příloze jsou konkrétní příklady s paralelní rezonancí.

Ale pravda je, že nevím, jak to momentálně buší Číňan (což jsou zřejmě ony "běžné sporáky")...
Přílohy
Induction_cooker_TI3B.png
Induction_cooker_C18-13.png

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od ZdenekHQ »

To schema ve mně budí dojem jednoplotýnkové indukce známé z předváděček, co shoří týden po (6)měsíční záruce. Ale možná je to jinak.

Ale po mně nemůžeš chtít nějaké moderní low-cost myšlenky, já jsem stará škola. :D
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 04 bře 2022, 00:17, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#29 Příspěvek od JirkaZ »

ZdenekHQ píše:To schema ve mně budí dojem jednoplotýnkové indukce známé z předváděček, co shoří týden po (6)měsíční záruce. Ale možná je to jinak.
S tím nepolemizuju. Neznám a nepopisuju percentuální rozložení koncepcí na trhu...

Z principu budou vyšší výkony asi mít spíš polo- nebo úplný můstek (a tam sériovou rezonanci), ale je to jen spekulace.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Pouzivaju sa dve zapojenia:
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Součástky“