Eagle převod Gerber formátu zpět na brd

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

Eagle převod Gerber formátu zpět na brd

#1 Příspěvek od niko231 »

Je nějaká možnost převodu výrobních dat Gerber plošného spoje zpět na brd. Potřeboval bych převést tento soubor.
Přílohy
pojistky.zip
(12.08 KiB) Staženo 466 x
SI LCD_tlac_V4.zip
(48.46 KiB) Staženo 481 x

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Nic takoveho mozne z principu neni ani neni duvod proc by to nekdo chtel delat a psat na to soft.
Ty dve jednoduche desticky mas za chvilku nakreslene znovu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:Nic takoveho mozne z principu neni ani neni duvod proc by to nekdo chtel delat a psat na to soft.
Ale trt! Tohle uměla už PCB II, co se dodávala k Orcad IV na konci 80-tých let.
Akorát to neumělo zpětně díry z Excellon souboru .NCD, ty se musely dodělat ručně. Pár a párkrát jsem to použil.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od lesana87 »

Tak jak to mohlo vyrobit .brd, když to nevědělo, kde jsou díry, natož kde jsou součástky a jaký?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:Ale trt! Tohle uměla už PCB II, co se dodávala k Orcad IV na konci 80-tých let.
Akorát to neumělo zpětně díry z Excellon souboru .NCD, ty se musely dodělat ručně. Pár a párkrát jsem to použil.
A muzes nam prozradit, jak z gerberu zjistis napriklad ktere pady patri ke ktere soucastce? Nebo z vrstvy servisniho potisku poznat ktere cislo soucastky a ktery obrys k cemu prijde by vyzadovalo vestecke schopnosti. Je to blbost, v tom gerberu mraky informaci proste chybi.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Ach jo, takže tady bude potřeba vysvětlit, co to vlastně Gerber je. U PCB2 to byl formát pro fotoploter, kde v jednom souboru byly souřadnice bodů a nebo čár z bodu A do bodu B a v druhým soubor clonek pro fotoploter. Ten fotoploter nerastroval ale jezdil spoj za spojem s konkrétní clonkou která byla šířkou spoje a nebo průměru padu nebo via. Pak vyměnil kulatou clonku za hranatou a všude osvítil nohy 1 u DIL švábů a nebo oválů na DIL pouzdrech. Úplně stejně to na další film vymalovalo nepájivou masku a popis ale to se na halovaných deskách v 80-tých letech moc nedělalo. Bylo to pomalý, protože se musela dodržovat expoziční doba filmu rychlostí posuvu expozičního paprsku.
Dnes jsou novější Gerber formáty, který podporují rastrovej osvit ale stále je to podobnej systém se kterým si i ten letitej fotoploter uměl poradit. Naposled jsem na fotoploteru exponoval těsně po roce 2004, co se používá nyní mě už nezajímá.
Několik let jsem se kolem toho pohyboval, tak si laskavě pochybnosti vetkněte za klobouk.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Ach jo, dekujem za pekne vysvetleni toho co je to gerber format. Ale ted se podivej co je to format .brd a co vsechno musi obsahovat a az si to nastudujes, zjistis ze ten prevod pujde asi stejne dobre, jako vytvaret z fotky 3D model vyfocene veci.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Přečti si ještě jednou moji poslední větu. Prostě to v PCB2 šlo a nic s tím nenaděláš. Gerber se nacucnul zpátky a bylo možný udělat ruční změnu. Samozřejmě to pak neumělo zpětný provázání do schematu a kontrolu netlistu. Ale když se reverzovalo a bylo potřeba něco menšího upravit, nebo přidat, byla to cesta.
O technologii plošáků jsem věděl skoro vše v dobách, kdy jsi ještě určitě nosil na prde li batoh, tak se laskavě nehádej.
Tak třeba ta DOSovská PCB2 byla mnohem lepší než o možná 15 let mladší Eagle 5.11. A to se už vůbec nebavíme o plošákovnících Top kategorie. Viděls někdy, co umí třeba takovej Pantheon v základní ceně kolem 3/4 mega?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od workhard »

Myslel jsem, že se tu řeší Eagle.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:Přečti si ještě jednou moji poslední větu. Prostě to v PCB2 šlo a nic s tím nenaděláš...
Precti si co vsechno musi obsahovat soubor .brd a potom rozumuj.
Nejake 40let stare dosove vykopavky nikoho nezajimaji.
Jak napriklad vyvesti ten tvuj hypoteticky program co je pad a co je spoj?
Zamrzl jsi nekde v puberte kde se desky navrhovaly nejspis pomoci programu typu malovani, ale dnes uz je doba opravdu jinde a tohle proste mozne neni :-)
Teoreticky by to slo prevest do nejakeho vektoroveho formatu a upravit v grafickem programu jako prosty obrazek, ale to nema s .brd vubec nic spolecneho. Uz to konecne chapes?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jezevec »

Celeron píše:...O technologii plošáků jsem věděl skoro vše v dobách, kdy jsi ještě určitě nosil na prde li batoh, tak se laskavě nehádej...
Věk není zásluha, ale nutné zlo...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od PotPalo »

Prečo sa tu začína hádka pri tak jednoduchej otázke? Podľa všetkého to ten spomínaný program vie, ale s obmedzením, že tam nebudú diery ani prekovy, a asi ani masky a popisky. Bude tam iba vrstva TOP a BOTTOM a aj to iba ako grafické (geometrické) objekty, podobne ako to robí skript pre vkladanie bitmapových obrázkov. Aspoň tak som to pochopil.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Ale on chtel .brd soubor, ne obrazek. A to jsem psal ze nejde, protoze nejde.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od PotPalo »

Prečo by to nešlo? V gerberi sú uložené obidve strany dosky ako obrázky. A tie sa teda dajú previesť na .brd súbor, skrátka dve vrstvy, v každej jeden obrázok. Diery a prekovy nebudú. Akurát to bude už taký inakší .brd, súčiastky už nebudú ako celok, ale ako kopa bodov, ale obmedzene by sa s tým s funkciou group pracovať dalo. :D

Ono by to stačilo aj ako predloha keby sa vytvárala kópia dosky. V jednej vrstve mať tento obrázok, v inej si reálne rozmiestňovať súčiastky.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

Nemuzu mluvit za autora vlakna ale rekl bych ze kdyby chtel obrazek, napsal by ze chce obrazek a ne .brd soubor. Jsou to dve uplne odlisne veci. I kdyz obrazek samozrejme do eaglu naimportovat jde, ale bude to porad obrazek a rekl bych, ze jsou lepsi programy na editaci obrazku nez eagle.

Odpovědět

Zpět na „Software“