Využití FVE "do mrtí"

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#16 Příspěvek od samec »

Nadbytočná energia sa dá ukladať nie len elektrolýzou vody do vodíka, ale aj pyrolýzou plastového odpadu do petroleja. Ten je skladnejší než vodík. ;)

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#17 Příspěvek od rezis »

Problém je že tak jak to máš postaveno je přidání baterek nebo nějaká úprava docela velký zásah a baterky vyjdou na ranec.

Pořiď si elektromobil a budeš řešit málo panelů :-)
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#18 Příspěvek od Sandal »

Crifodo píše:Vypadá to že EB poskytne slovu ichtyl novou dimenzi.
Nono! Nemyslíš, že by to chtělo trochu slušného chování? Viděl si někdy na bastlírně, že bych někdy někoho urážel, nebo mu nadával? Urážky a nevraživost asi patří k týhle shnilý době :nevim:
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

Vážení, přestaňte prosím hloubat nad ekonomickejma nesmyslama, na který jsem se neptal.
Měl jsem konkrétní otázku zda existuje zařízení, co by třífázovým proudem jehož každá fáze má PWM umělo nabíjet baterku. Nebo případně jak nebo z čeho to vyrobit.
Mezi tím jsem zkusil upravit průmyslovej zdroj Siemens 3 x 230/400 - 24V/10A. Řídící část napájím samostatně, výkonová část jede z těch tří fází PWM. Bohužel pokud je PWM pod cca 50%, tak zdroj vypadne a pak už nenastartuje. Nemám od něj schema a tak nevím, jestli je problém s napěťovou zpětnou vazbou z výstupu zdroje, či něco jinýho. Chtělo by to pokusničit na něčem jednodušším, třeba na principu starých PC P IV zdrojů.
Měnič 120V DC na 230V AC už mám, takže ta nabíječka bude muset být taky docela zajímavá a né úplně běžná. A 35 LiFePO4 v sérii, to bude taky dost zajímavá věc pokud se to podaří dotáhnout do funkčního stavu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Zobral by som nejaky zdroj bez PFC, co funguje od 100V a k nemu predradil 3-fazovy usmernovac.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Zobral by som nejaky zdroj bez PFC, co funguje od 100V a k nemu predradil 3-fazovy usmernovac.
No jasně, zdroje pro PIV měly maximálně tlumivku. Jenže snese takovej zdroj nárůst z dvoucestně usměrněný jednofáze na dvojcestně usměrněnej trojfáz?
Naposledy upravil(a) Celeron dne 14 bře 2022, 19:57, celkem upraveno 1 x.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#22 Příspěvek od lesana87 »

Jaký nárůst? Usměrněných 3x 230 VAC dá s kapacitním filtrem stejných 325 VDC jako usměrněných 1x 230 VAC. Jen stačí pro stejné zvlnění menší kondík. S takovýma (ne)znalostma se v tom radši nehrab, ať tě to nezabije. :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

No kdybys mě opravila, že jsem se přepsal nebo seknul s jenosměrným trojfázovým usměrněním, protože P IV polomosty postavený na TL494 musí mít dvoucestný usměrnění aby mohly vůbec makat, tak bych to bral. Takhle to je jen jeden s tvejch jízlivejch kydů.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#24 Příspěvek od lesana87 »

Co to plácáš za kraviny? 8O
Dvoucestnej je jednofázovej (nebo dvoufázovej) usměrňovač, trojfázovej je trojcestnej nebo šesticestnej. Řeč byla o tom trojcestným, tři diody z L1-3, výstup proti N, protože dává stejnou špičkovou hodnotu jako jednofázovej usměrňovač (je jedno jestli jednocestnej nebo dvoucestnej), takže se přes něj dá napájet PC zdroj bez úprav.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Crifodo »

Já tomu porád nerozumím. V napájení z usměrněné třífáze snad není problém, naopak filtrační kondy budou míň namáhány zvlněním než z 1f. To jsou plombovaný i přívody od FV do MPPT regulátoru? Protože bych jako nejjednodušší viděl napájení té nabíječky přímo z panelů, nejspíš ve formě dvou upravených PC zdrojů zapojených na dvě sekce, vzhledem k napětí okolo 550 V co z toho leze. Taky znám instalace se zeleným bonusem, kde se obě strany tváří že věří účelně spotřebovaným 50 kWh denně v RD, ale jak dlouho to vydrží nevím.
Taky by mě zajímalo, do jaké míry je možné kreativně si vykládat názor ERÚ:
13. Mohu mnou vyrobenou elektřinu převést na jiné odběrné místo, nebo ji prodat konečnému zákazníkovi sám?
V principu je možné převést vyrobenou elektřinu na jiné odběrné místo nebo ji prodat konečnému zákazníkovi. V praxi je tento postup již obtížnější. Pokud dochází k následnému prodeji elektřiny s použitím distribuční soustavy, musí zákazník výrobci zaplatit částku za odebranou elektřinu v dohodnuté ceně a dále pak zaplatit všechny regulované platby. Současně, pokud výrobce nepokryje celou spotřebu elektřiny odběrného místa, musí mít tento zákazník svého dodavatele elektřiny, který pokryje zbytek dodávky. Tento obchodník je ve většině případů subjektem zúčtování, zodpovídá za odchylku tohoto odběrného místa a musí tedy souhlasit s dodávkou od dalšího subjektu.

https://www.eru.cz/poze/casto-kladene-dotazy

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

Tak vyřešíno. Z denní výroby 25-28 kWH posílám do sítě jen 340-480WH. Pravděpodobně to je daný rozlišovací schopností měření kterým směrem šťáva teče. Furt lepší poslat něco ven než si za draho a zbytečně pustit něco dovnitř. Uvidíme, jak se to změní až nebude potřeba topit tepelkem a všechny "lapače přebytků" budou plný na doraz.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#27 Příspěvek od mi-ro »

A vypadá to, že nejúspěšnější dlouhodobé období pro výrobu FVE dneska skončilo.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

lesana87 píše:Co to plácáš za kraviny? 8O
Dvoucestnej je jednofázovej (nebo dvoufázovej) usměrňovač, trojfázovej je trojcestnej nebo šesticestnej. ....
Anďulko, tobě zas něco přelezlo přes čumáček nebo sis zapomněla vzít prášek, nebo co? Protože kraviny tentokrát meleš ty. Usměrňovač je jednocestnej, ať usměrňuje jednu fázi nebo třeba deset, pokud má z každý fáze jen jednu diodu a tím pádem do zátěže vede výkon JEDNOU CESTOU = V JEDNÝ POLARITĚ VSTUPNÍHO NAPĚTÍ, dvoucestněj je dtto, ale SE DVĚMA CESTAMA PROUDU Z KAŽDÝ FÁZE. Takže se může jednat oo šestidiodovej trojfázovej usměrňovač - a bude to buď plnej můstek, anebo to klidně může bejt i trafo s vyvedenýma (a spojenýma) středama všech samostatnejch fázovejch vinutí, pokud má každý to extra vinutí jinej hodinovej úhel.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

mi-ro píše:A vypadá to, že nejúspěšnější dlouhodobé období pro výrobu FVE dneska skončilo.
Koukám do statistiky za březen. 1.3. - 3.3 jela FVE na doraz. Pak byl propad na cca 1/2 do 8.3. a zase doraz. Pak byl zase propad na cca 1/2 mezi 15.3 - 17.3. No a pak zase na doraz do 28.3. No a nyní je to naprostí bída, tak 1/4 možnýho. Doraz beru jako kopec bez zubů poklesu od přechodu mraků.
Bez zítřka to je za měsíc přes 490kWh. Nejlepší březen od spuštění v 2012. A to se musí vzít v úvahu, že po 10 letech provozu už nemají panely takovou "formu" jak nový.
2014 bylo 486kWh, 2015 - 408kWh, 2020 - 462 kWH, ostatní roky to bylo pod 400kWh.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#30 Příspěvek od lesana87 »

EKKAR píše:Anďulko, tobě zas něco přelezlo přes čumáček nebo sis zapomněla vzít prášek, nebo co? Protože kraviny tentokrát meleš ty. Usměrňovač je jednocestnej, ať usměrňuje jednu fázi nebo třeba deset, pokud má z každý fáze jen jednu diodu a tím pádem do zátěže vede výkon JEDNOU CESTOU = V JEDNÝ POLARITĚ VSTUPNÍHO NAPĚTÍ, dvoucestněj je dtto, ale SE DVĚMA CESTAMA PROUDU Z KAŽDÝ FÁZE. Takže se může jednat oo šestidiodovej trojfázovej usměrňovač - a bude to buď plnej můstek, anebo to klidně může bejt i trafo s vyvedenýma (a spojenýma) středama všech samostatnejch fázovejch vinutí, pokud má každý to extra vinutí jinej hodinovej úhel.
No jasně ty jednocestnej trojfáze. Když existují 3 cesty, kudy může během jedné periody téct proud ze vstupu na výstup, je to trojcestnej usměrňovač. Takže trojfázovej se třema diodama je trojcestnej a o tom tu byla řeč - dává stejný napětí jako jednofázovej, jedno jestli jednocestnej nebo dvoucestnej.
EKKAR píše:do zátěže vede výkon JEDNOU CESTOU = V JEDNÝ POLARITĚ VSTUPNÍHO NAPĚTÍ
Podle týhle tvý torie by byl i můstkovej usměrňovač jednocestnej, protože v JEDNÝ polaritě vstupního napětí vede jen JEDNOU cestou. Ono se to totiž nebere za jednu polaritu, ale za jednu periodu.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“