Přehřívání PC s Xeon L5420

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

Přehřívání PC s Xeon L5420

#1 Příspěvek od Standa33 »

Známý mi přinesl PC, s tím, že náhodně spadne systém a ventilátor na CPU začne ječet, jak vrtulník při startu :lol:

V PC je na desce Asus P5K SE osazen Xeon L5420(úprava pro 775), BIOS verze 1402.
Procák běží na: Bus Speed 333MHz, Ratio 6x-7,5x, FSB 1334MHz

Už v BIOsu je teplota CPU cca 60 - 66°C, po zatížení se dostane na cca 80°C a následuje pád systému, přitom samotný chladič má cca 35°C.

Zkusil jsem chladič sundat, očistit od pasty, nanést novou, ale teplota se snížila jen o cca 2°C. Měl jsem podezření na špatně usazený chladič, ale "sedí" na procáku dobře.

Co ještě zkusit pro snížení teploty?

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#2 Příspěvek od dj_Paul »

co to je za chladič?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Habesan »

Jestli ten chladič obsahuje heatpipe, tak je možné, že přišla o náplň.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Standa33 »

Chladič je obyč., nějaký cool master. Zkoušel jsem i artic freezer a bez výrazného efektu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Moze byt vadny procesor. Bud mera blbo teplotu alebo ma blbo spojene jadro s heat spreaderom.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od xsc »

Tyhle byly ještě uvnitř pájené, to by musel někdo hodně rvát... Spíš to čidlo. A nebo není podpora v BIOSu. Jelo mu to tak dlouho a teď to začlo, nebo se někdo za pár drobných snažil o upgrade? Při bootu ho to detekuje OK?

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Standa33 »

Detekce při bootu je OK. Ptal jsem se ho, kdy to začalo padat a prý tenhle týden, začalo mu do pokoje pražit slunce a měl v pokoji cca 25°C.

Uživatelský avatar
LojzaFernet
Příspěvky: 125
Registrován: 14 led 2017, 01:00
Bydliště: Brno jako Brno

#8 Příspěvek od LojzaFernet »

Tyhle starý desky měly někdy v biosu nastavování limitní teploty CPU a někdy dokonce bylo možné uvést reakci na překročení. Taky bych zkontroloval nastavení napětí na CPU a pamětech, Xeon přece jen nebyl pro tyto desky úplně standartní a po nějakém default přehrání mohou být hodnoty lehce mimo. Co bych taky doporučoval zkontrolovat je stav grafické karty, některé dokázaly při svém zamrznutí dělat neuvěřitelné kousky.
Nicméně tenhle MB má už něco za sebou a tak to dohledání nebude jednoduché, bude potřeba vzpomínat a experimentovat. Možná by bylo dobré taky zkusit nahradit Xeon nějakým klasickým Intelem na 775, možná by to leccos napovědělo, starší verze jsou docela dostupné za pakatel.

Hodně štěstí.
---------------------------------------------------------------------------
Krásné a příjemné věci by se neměly odkládat, nikdy nevíš, jestli se k nim budeš moci ještě vrátit ...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“