Hlučná pračka LAVAMAT 1246 EL *vyřešeno*

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Hlučná pračka LAVAMAT 1246 EL *vyřešeno*

#1 Příspěvek od hafca »

Nějak se pračka stává čím dál hlučnější. Do včera se to dalo zkousnot, ale dnes už to vypadá strašidelně. Při praní je ticho, ale ždímání je docela rachot.
Nahrávky jsou z mobilu, ale pro ilustraci by to mohlo snad stačit.
Jestli by to měly být ložiska, dá se to udělat samo-domo, nebo raděj servisáka a nebo koupit novou? Už má přece jen svoje roky, je jí 17 let, ale mimo tlumičů bez ztráty kytičky a myslím, že takovou výdrž asi dnes čekat nemohu.

do včera
http://hafca.h.sweb.cz/pracka/26.%202.% ... pracka.mp3
a dnes
http://hafca.h.sweb.cz/pracka/25.%203.% ... pracka.mp3
Naposledy upravil(a) hafca dne 19 kvě 2022, 16:55, celkem upraveno 1 x.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Zavčas vyměnit ložiska (už jsi to měl udělat dříve), u tak staré pračky to bude bez problémů, tedy pokud jsi to nenechal dojít až tak daleko, že se tam něco urvalo.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od hafca »

Zatím se snad nic neurvalo, začala to dělat dnes. Hledal jsem nějaký servisní návod, ale nic nikde není. A při tom hledáná jsem zkoukl video a to mě vyděsilo. Vypadalo to tak, že vzali vanu a okolo ní vestavěli všechno ostatní. Ten člověk tam odebíral všechno co se dalo. Takže si nejsem úplně jistý, jestli bych to zvládl. Demontáž asi ano, ale dát to zase dohromady, to nevím.
Jeden servis co jsem poblíž našel má při složité opravě hodinovou sazbu 1500,-Kč. Pochybuji, že by to dal za 3 hodiny a to už se blíží půlce ceny za novou.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Hejnicek »

Ja jsem do vymeny lozisek loni investoval.
Mame AEG LAVAMAT starou cca 8 let.
Plastova vana, takze doma se to udelat neda.
Stalo to i s demontazi vany v nedalekem servise a odeslanim vany na repasi cca 3000 Kc.
Sel jsem do toho proto, ze tato znacka se i ted pohybuje za novou pracku kolem 14k.
Ten repas vany delaji tusim v Ostrave, ale da se to lehce vygooglit.
Nebo bych to nasel. Psal jsem si s nimi.
Ty mas asi kovovou vanu? Ale jim je to asi jedno. Nevim.
Bylo to jak zentour a zhorsovalo se to velmi rychle.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od hafca »

Na 100% to nevím, ale řekl bych, že je poctivý plast. :D
Jestli najdu duchovní sílu, tak jí zkusím zítra vypakovat z koupelny, otevřu jí zezadu a uvidím. Jen vyparkování bude porod, je to všechno s centimetrovou vůlí. :(
S tím servisem pořád přemýšlím. Přece jen je stará a nevím dne ani hodiny, kdy se tam podělá něco dalšího.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#6 Příspěvek od Hejnicek »

Ja jsem mel u sve pracky akorat za ten cas jeste problem se zamkem.
Nejhorsi bylo akorat vymyslet jak to nedestruktivne otevrit, neb ten zamek ma srouby prave pod tema dvirkama.
Jinak s ni nic nebylo a nepochoduje pri zdimani, coz je dulezite, neb nad prackou mam 1 cm mezeru a pak bojler.
Tak jsem si rekl, ze vymenit ty loziska zainvestuju, kdyby jeste nejaky cas vydrzela.

Samotna vymena loziska je u tech borcu v ostrave asi 1000 Kc a poskytuji i sluzbu, ze ti na to poslou obal na vanu predem, kdyz si to vymontujes sam. To uz je skoro myslim za 2000 Kc. Uz nevim presne.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od hafca »

S ní byla do teď maximální spokojenost. Padlo rozhodnutí, počkat do pondělí a obvolat všechny naše dva servisy a zjistit, za kolik by to bylo, jestli vůbec.
A pak se uvidí co dál.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Ked si budes kazdy krok demontaze fotit, tak to urcite zase zlozis dokopy.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od hafca »

To u složitějších věcí dělám. Ale stejně nakonec zjistím, že něco chybí.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#10 Příspěvek od Hejnicek »

hafca píše:...otevøu jí zezadu a uvidím..
Abys mel jasno, ani to nemusis otvirat zezadu, otevri dvirka a rafni nahoru/dolu za buben, bude to mit hrk jako krava

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#11 Příspěvek od keemo »

Pokud ma 17 let tak jeste nemusi mit svarenou vanu takze by to
slo udelat i v domacich podminkach

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj, když bubnem pootočíš rukou a ucítíš chvění a v horším stavu - když se pokoušíš zaviklat bubnem a ucítíš vůli, tak je nejvyšší čas na opravu ložisek. U většiny praček stačí sundat zadní dekl a horní desku. Výhodou je garáž, nebo dílna, či jiná kůlna, kde můžeš nechat rozhozenou pračku do doby, kdy seženeš obě ložiska a gufero. Naposledy jsem vanu s bubnem tahal vrchem, kdy jsem musel sundat aparatůru na dávkování pracích prostředků a ještě pár drobností. Opravitelnost doma se dá posoudit už při demontáži horní strany pračky - jde vidět, jak je vana řešená a zda je doma půlitelná - viditelný spoj a po obvodu množství šroubů.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od hafca »

Tak nevím, buben nemá žádný vakl. Ani při protáčení a nahoru dolu s ním nejde hnout, hybe se to celé. Jediné, co mi napadá, jestli to nakonec nebudou ložiska na motoru.
Když už jsem si myslel, že to zítra vytáhnu a podívám se, soused mi vytopil prakticky celý byt. :evil: Neco se mu podělalo s akvárkm a mě tekla voda všude. K tomu nacucaný koberec, který je pod nábytkem a nejde sundat.
Takže pračka musí počkat, než to dám trochu dohromady.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#14 Příspěvek od keemo »

fajne :/ takhle mi ruplo akvarko asi pred 8-mi lety, nastesti jen cca 25L. Pres leto. Koberec taky jak houba, vse pod akvarkem na odpis.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od hafca »

Došlo na opravu, protože nové pračky od AEG nejsou. A ani AEG neví, kdy budou. Je to prý kvůli tomu, že část se vyrábí na Ukrajině.
Pračka je rozebraná, buben vyndaný a potvrzená diagnoza, vytlučené ložisko. Je tam jedno dvojité za cca 500,-Kč plus gufero asi za 700,-Kč. Což je dobrá cena proti nové pračce která je v nedohlednu.
Vana je dělená, takže by to neměl být problém zase sestavit. Jen nevím, čím ten spoj zatěsnit. Je tam nějaké modré těsnění, ale jak moc to bude těsnit je otázka. Přemýšlím nad silokonem. Uděla bych tam proužek kolem dokola, ale nevím jaký silikon. Jestli bude stačit obyčejný bílý nebo nějaký lepší. Nerad bych to rozebíral kvůli tomu, že to někde prosakuje. Nové těsnění není.
Nebo je ještě jiná možnost jak to zatěsnit?
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“