1 tiskárna 2 PC

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Zase tu splietate nezmysly, ale tych je, zial, okolo pojmu "GDI" plny internet.

Skratkou GDI sa oznacuju tlaciarne, ktore nepodporuju ziadny standardny tlacovy jazyk (PCL, PostScript (PS), PDF). Namiesto toho pouzivaju nejaky vlastny datovy format, co je spravidla bitmapa s nejakou kompresiou.

Spravidla ziadnu specialnu komunikaciu s PC nevyzaduju (existuje minimalne jedna vynimka - Canon CAPT). Ked vygenerujes vystup do suboru, staci subor poslat do tlaciarne aj bez driveru (kludne z Linuxu) a normalne sa vytlaci. A funguje to aj cez print server.

Tu je zoznam mnohych formatov/protokolov aj s tlaciarnami:
https://github.com/koenkooi/foo2zjs

Nie je to zdaleka vsetko, napr. Samsung pouzival SPL, Canon ma CARPS, UFR a UFR II.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od PotPalo »

Tak prrrrrr... Sám som si inštaloval kopu tlačiarní (ešte v dobe LPT portov), tak viem že cez printserver niektoré tlačiarne skrátka nefungujú-nekomunikujú. A môžem im posielať súborov koľko chcem. Tiež som si kedysi myslel že však čo, vytlačím do súboru, a tento pošlem cez sieť do tlačiarne, ale pri niektorých tlačiarňach to skrátka nefungovalo. A jedno mali spoločné: boli označené ako Win-printer, alebo GDI (alebo žeby iná skratka? Už je to pár desaťročí...). Tu sme to kedysi riešili. Tie ovládače ničo pošlú do tlačiarne a čakajú na odpoveď, nejaký status že je tlačiareň pripravená im nestačí. A mám taký dojem, že to, čo tlačiareň odpovie, je dôležité pre ďalšiu tlač. Preto tlač do súboru nejde, aj keď nejaký súbor to vytvorí.

Až budem mať najnovšie nejaké tlačiarne k dispozícií, môžem odskúšať ktorá cez printserver nefunguje, a posunúť na bádanie.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Ano, existuju aj nejake specialne zazraky (napr. spominany Canon CAPT).

Potom este existuju tlaciarne bez firmware v ROM - maju iba bootloader. Napr. LaserJet 1000w mnohe novsie male LaserJety. Tie po zapnuti nedokazu robit nic (iba svietit LEDkou). Najprv do nich musi PC poslat firmware, ten sa nasledne spusti v RAM a az potom to ozije. To cez obycajny print server tiez nefunguje (ale s Raspberry Pi sa to vyriesit da).

Uživatelský avatar
golemson
Příspěvky: 56
Registrován: 13 lis 2021, 01:00
Bydliště: u Temelína

#19 Příspěvek od golemson »


Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“