Zhanam HDD na paralelny port

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Ano, tie rozhrania boli tusim 3 - Sony, Mitsumi a Panasonic.

Keby sa radic nenasiel, dala by sa urobit redukcia a pripojit k vhodnej zvukovke.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

Zvukovku s řadičem pro CD-Rom a Midi jsem si kdysi dávno koupil k 386 nebo 486. Pamatuju, že to stálo šílenej ranec, snad kolem 20 tisíc. Co to bylo za typ už nepamatuju, deska jako kráva přes 2/3 PC. A kromě přehrávání CD to nic dalšího neumělo. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#18 Příspěvek od xsc »

Já už měl novější AWE32, kde byl řadič IDE. Deska byla skoro maximální délky a musel jsem jí časem podepřít, jak se prohýbala. Připojoval jsem přes to externí HDD, byť to už tehdy bylo líné, přes ISA a PIO 0-1 asi. Ve 486 už tehdy byly rychlejší VLB nebo PCI řadiče. Ta karta byla drahá, ale podle mě stála tak 6k, ne víc. Ovšem našel jsem, že původní verze, která ještě měla ta firemní rozhraní se začala prodávat za 400USD, což tehdy mohlo dělat tak 13000.
Jinak CD mechaniku připojenou přes LPT jsme mívali ve škole. Bylo to tak "rychlé" že to sotva nakrmilo daty pro rychlost 1x. Ale mechanika měla vlastní zdroj, takže k připojení byl skutečně potřeba jen LPT kabel. Bohužel ta už dávno skončila ve šrotu, stejně jako ty zvukovky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Interne mechaniky mam Sony (s ISA radicom) a Panasonic (so zvukovkou SB16).

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#20 Příspěvek od lesana87 »

Panasonic CDROM se speciálním řadičem mám v PC-XT. Řadič je sice 8-bitovej, ale driver CDMKE.SYS (Matsushita-Kotobuki Electronics Industries, Ltd.) tenkrát vyžadoval 286 a vyšší. Tak jsem ho musela disassemblovat a přeložit pro 8086. :D

Externí IDE na paralel mám jen vlastní výroby s driverem jen pro DOS.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Zohnal som na eBay krasnu novu (kompletne balenie) CD-RW mechaniku Toshiba 2793008 s pripojenim na PCMCIA, vyrobca Freecom. Ma dokonca NiMH bateriu (som zvedavy, ci sa ju podari nabit).

Je tam uvedena kompatibilita s USB aj paralelnym pripojenim, len treba vhodny kabel. Mechanika ma klasicky konektor DB26, co pouziva Freecom na vsetkych "univerzalnych" mechanikach. Myslim, ze je tam jednoducho vyvedene IDE, pretoze PCMCIA karta (PCMCIA Cable Rev.850) sa tvari ako IDE radic. USB kabel teda bude jednduchy USB-IDE prevodnik.

Dalej som zohnal Freecom Parallel Cable rev.903. Prevodnik je podla velkosti zjavne vnutri, ale je to asi zlepene. S mechanikou funguje. Je to novsi typ - protokol Freecom IQ ASIC-2. Este existuje starsi typ kabla s inym protokolom (a z neho dva druhy - jeden s Xilinxom, druhy s ASICom).

Fotky su z webu.


Teraz este zohnat Micro Solutions BackPack. Tam je prevodnik vnutri mechaniky. K paralelnemu portu sa pripaja obycajnym kablom (asi 1:1), PCMCIA karta je asi paralelny port, USB kabel je otazny. Existuju minimalne tri rozne prevodniky (series 5 a series 6 a potom najstarsie v plechovom kryte). Niektore mechaniky mali integrovanu zvukovu kartu s nejakym ESS, takze sa jej pripojenim z obycajneho PC stalo multimedialne :)
Přílohy
s-l400.jpg
s-l300.jpg
mam iny typ, ale vyzera rovnako
mam iny typ, ale vyzera rovnako

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od jjilek »

miroja píše:Tak som hladal... aj nasiel, este som to nevyhodil. Ide o externu CDROM IBM, typ 3509-001 . Aj to ma na zadku dva 25-pinove Canony ako som si pamatal.
Tu tie dobre spravy koncia. Podla netu to na spravnu funkciu potrebuje este konkretny radic do ISA slotu (staci 8 bitovy).
Trochu som to preskumal a je to plechova skrinka na CD mechaniku so zdrojom +5V, +12V,ledkou, audio konektormi vzadu a IDE konektor do CD ROM je priamo vyvedeny na Canon vzadu. Nie je tam v ceste ziadna elektronika. Dalej sa to pripaja cez kabel 25 Canon/25 Cannon na interfejs, ktory musi byt v ISA slote nejakeho PC.
Tu sa mi podarilo najst aj nejake fotky a par info : http://www.freetimeweb.nl/home/computer/alt/alt_uk.html a tu niekto ponuka(l) celu sadu: https://www.worthpoint.com/worthopedia/ ... 1810686116 .
Moje fotky sem davat nebudem, bolo by to zbytocne.
Takze toto ti asi moc nepomoze... :?
Mám tady velmi podobné externí CDROM. U všech je dvojice 25 pinových Canon konektorů. Všechny jsou SCSI a dvojice konektorů slouží k propojení jednotlivých SCSI zařízení. Také ID přepínač, který na fotce vidím, je přepínač ID (SCSI adresa 0 - 15).Disky uvnitř jsou SCSI, které se podobají IDE konektorům, ale mají 50 pinů a ID přepínání pomocí 4 jumperů. Jsou to jen skříňky s vlastním napájením,uvnitř buď CD ROM nebo disky.
Pohledám a nafotím.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Ta IBM mechanika nie je SCSI ani nahodou. SCSI potrebuje podstatne zlozitejsi radic.

P.S. Zohnal som na eBay externy box na paralelny port pre 2,5" HDD. Ten clovek mi potom vratil peniaze, ze to stratil :roll:

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od jjilek »

rnbw píše:Ta IBM mechanika nie je SCSI ani nahodou. SCSI potrebuje podstatne zlozitejsi radic.
Ne tak docela. Z období XT a 286 existuje více jednoduchých řadičů pro ISA, určených původně pro scanery, které jsou docela jednoduché. Např. tady: https://www.recycledgoods.com/umax-uds- ... 4b9fd38eb6

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od rnbw »

To je moderny radic s podporou ISA Plug&Play - je z doby, ked uz existovalo Pentium. je tam IO s vysokou integraciou.

Vidis nieco podobne na tom radici pre tu IBM CD-ROM? Tam bude akurat nejaka 74xxx logika a mozno nejaky PAL. A spocitaj si piny na tom neosadenom konektore. Je ich 40.
Přílohy
cdrom-card.jpg

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“