síť LoRaWAN

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#31 Příspěvek od scorpions-cz »

nechce se mi to hledat úplně v zákoně, ale koukni třeba sem:
https://okolobytu.cz/clanky/prichazeji- ... e-terminy/

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#32 Příspěvek od josef_novak »

Zatím jde o návrh zákona a když to tak bude, tak si na NB spustím rtl_433 a vyexportuji tabulku v rámci SVJ. Na to nebudeme pořizovat nic v cloudu.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#33 Příspěvek od scorpions-cz »

Ale já taky nechci oslovovat jedno SVJ.
Je stále dost obcí, kde stále chodí opisovat vodoměry ručně. Tam vidím potenciál. A zrovna pro obec to může být zajímavý. odečty pohodlně z kanclu.

Ale to už jsme úplně mimo můj původní technickej dotaz.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#34 Příspěvek od kevin_mitnick »

scorpions-cz píše:kevin_mitnick
A to APčko mu tam dala nějaká firma a využívá pouze jeho barák, nebo to ten kámoš celý zaplatil??
Delal si to sam, doma, za vlastni, je to vyskladane podle nejakeho open-source projektu s Rapsberryckem, nejakou kartou radia a 6dBi vertikalem. Delal to na pokusy a hrani s IOT u nej doma a na zahrade a pak to nechal bezet ve jmenu obecniho blaha pro vsechny. K memu prekvapeni to ma dosah ve vesnicke zastavbe pres 5km. Komponenty bral nejak za stovku € z banggoodu, tech par watt co to sezere neresi a za objem dat neplati... Jo, jeste jsou mezi nama lidi, co nechteji zaplatit i za pozdrav "dobry den". Mozna je to tim, ze je krome jineho OK2...

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#35 Příspěvek od josef_novak »

Kamarád je šikula, který si to dokáže poskládat na koleně až k finálnímu nasazení za rozumnou cenu a také pochopil filosofii LoRa sítě.

Nemusel kupovat krabičku UG65 za 350-400 €, na kterou jsem se konečně podíval, jak vypadá její webová konfigurace a v ní lze konfigurovat jen síťová nastavení, žádné čidla v ní přidávat nebo odebírat nejdou, takže pouze zprostředkuje jejich připojení viz. https://www.youtube.com/watch?v=B-_6zdzTCkM

Samozřejmě se o krabičce dá zjistit, že je součástí Helium Network viz. https://docs.helium.com/lorawan-on-heli ... on-helium/
Celkem zajímavá je tam informace o těžbě HNT viz. https://docs.helium.com/blockchain/mining

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#36 Příspěvek od kevin_mitnick »

josef_novak píše:Kamarád je šikula, který si to dokáže poskládat na koleně až k finálnímu nasazení za rozumnou cenu a také pochopil filosofii LoRa sítě.

Nemusel kupovat krabičku UG65 za 350-400 €, na kterou jsem se konečně podíval, jak vypadá její webová konfigurace a v ní lze konfigurovat jen síťová nastavení, žádné čidla v ní přidávat nebo odebírat nejdou, takže pouze zprostředkuje připojení viz. https://www.youtube.com/watch?v=B-_6zdzTCkM

Samozřejmě se o krabičce dá zjistit, že je součástí Helium Network https://docs.helium.com/lorawan-on-heli ... on-helium/
Helium je trochu jina pohadka. Tam za poskytovani konektivity vydelavate nejake penize. Cim lepsi pokryti a "atraktivnejsi" misto, tim vic dostanete. Znam cloveka co to ma ve firme v kancelarske budove s vnejsi antenou a od vanoc mu to uz na sebe tech 400 USD vydelalo.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#37 Příspěvek od josef_novak »

Všiml jsem si, že tam psali o odměně. Mě jen napadlo, že to zařízení tady zmínil scorpions-cz se strachem, že by se mu na něj někdo připojil. Jak se dozví, že ti co budou "zneužívat" jeho bránu, mu ještě něco vydělají, tak bude za vodou :lol:
Kecy typu "nenechat si zaplácat svou bránu, kýmkoliv, tak jsi asi v životě nepodnikal" nakonec vezme zpět.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#38 Příspěvek od scorpions-cz »

Né nevezmu nic zpět. A hubu si otírej o někoho jiného. Já jsem položil jednoduchej dotaz a na ten jsem chtěl odpověď. No trochu se to zvrtlo asi i mejma reakcema.
Nechápu jak by mi to mohlo vydělávat. Koupím od firmy bránu, x vodoměrů a zprovozním to. Jasně budu mít za montáž, obchodní rabat na materiálu a nějakou kačku za správu. Pokud někdo dostane nějaký drobný, bude to asi moje dodavatelská firma.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#39 Příspěvek od josef_novak »

Odpověď bys našel ve videu k tebou uvedené bráně UG65.
V něm nikde není patrno, že by někde šly konfigurovat tzv. povolená čidla. Brána pouze zprostředkuje přenos dat a vše se řeší až na straně serverů.

Příklad: Koupím si LoRa čidlo, díky specifickým údajům ho zaregistruji, zapnu ho a podle stavových diod nebo displeje uvidím, jestli se do sítě připojilo nebo ne. Pokud ano, tak nemusím pořizovat žádnou bránu.

Vymyšlené je to dobře. U Sigfox sítě si nejspíš hráli na "exkluzivní brány" a díky tomu zbankrotovali.
scorpions-cz píše:Zdravím.
Čas trochu pokročil a já mám vícero informací. jediný čeho se nedokážu dopátrat je, zda jde LoRaWan brána uzamknout, pro nechtěný využití. Všude je tato síť prezentovaná jako otevřená. Mně jde o to, zda když koupím svou bránu, tak jestli jde nějak uzamknout proti neoprávněnýmu využívání?
Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
Dík za info.
Nejde uzamknout.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#40 Příspěvek od scorpions-cz »

Dík. tím je to vysvětleno :lol: .
Pokud to budu dělat, bránu stejně pořídím. Už jenom pro to, abych nemusel řešit situaci, kdy se někdo rozhodne stávající bránu vypnout. Předpokládám, že čidlo bude komunikovat s nejsilnější bránou v dosahu.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#41 Příspěvek od josef_novak »

Ano, už jsem zmiňoval Wikipedii, kde je popsáno, že i když jsou data přijímuta více branami, tak servery filtrují duplicitní pakety a předají je aplikačním serverům.

Tihle mají jen jedno video ohledně LoRaWAN https://www.youtube.com/watch?v=E5hQPSGLa50
Brána UG67 dokáže připojit až pět UG65 (tipuji) a tím vytvořit ostrovní provoz. Konektivitu do NETu má jen UG67 a vše předává dále do serverů. To jsem měl představu, že brány takhle komunikují automaticky.

Zajímavé by bylo, jak naskenovat LoRaWAN bránu v okolí, když nemám k dispozici nějaké čidlo. Jsou videa, kdy přes SDR je vidět LoRa vysílání, které je velmi specifické. Jenže bez čidla to asi nepůjde zjistit. Na AE jsou teplotní + vlhkostní čidla kolem $40, což by na vyzkoušení stačilo.

Stejně by zajímalo, jak by se řešila instalace v bytovce, kde by byl v každém bytě např. 2x vodoměr a 4x RTN. Vše na LoRa by se pěkně prodražilo. Nejspíš by tam musel být přijímač dat od těchto bezdrátových čidel a ten by to předal na LoRa vysílač.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#42 Příspěvek od scorpions-cz »

Brána na pokusy mi přijde tento týden + 2 vodoměry. Tak začnu dělat pokusy.
Nevím teď jak myslíš, že UG65 nemá přístup do NETu.(hold jsem generace, co maturovala z ruštiny a tak s anglinou bojuju)
Mám i objednanej malej měřáček pro LoRa.
Přílohy
LoRa tester.jpg

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#43 Příspěvek od josef_novak »

Jako samostatná brána má UG65 přístup do internetu, když se takto nastaví. Jen v okamžiku nasazení UG67, která umí propojit až pět UG65, tak v té chvíli na nich přístup být nemusí, protože to předají v LoRa pásmu do UG67 a ta do internetu. Takže pro šest bran by bylo jedno připojení do NETu.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#44 Příspěvek od scorpions-cz »

Dík.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#45 Příspěvek od josef_novak »

Objednal jsem klon Adafruit Feather 32u4 viz. https://www.google.com/search?q=Adafrui ... s&tbm=isch , se kterým jde vyrobit teploměr, GPS tracker a jiné blbosti. Pokud nebudu mít dostupnou LoRa síť, tak zkusím vyrobit nějakou bránu s Rasberry Pi.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“