Step up s TL494 - problém

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pivo0
Příspěvky: 106
Registrován: 24 zář 2017, 02:00

Step up s TL494 - problém

#1 Příspěvek od pivo0 »

Dobrý den, před pár dny mi z Aliexpressu přišel modul zvyšovače napėtí s obvodem TL494 a funguje dobře, až na jednu drobnost.
Kdyz jsem ho testoval na laboratorním zdroji, všiml jsem si, ze pri vstupním napětí mezi cca 6-7V, při kterém už ten obvod nemá pracovat, se na výstupu objeví napětí v rozmezí 60-88V.Přitom mám nastavený výstup 40V.
Ví někdo, kde by mohla být chyba?
Přílohy
-1677022305-20856178.jpg

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Nejspíš je to vlastnost, obvod pro takové napájecí napětí není stavěný. Žádné UVLO neobsahuje a pravděpodobně mu minimálně ujede reference, otázkou je, co dalšího. Pokud ti toto chování vadí, můžeš přidat UVLO externě, tedy nějaký komparátor, který při nedostatečném vstupním napětí zablokuje vstup DTC. Komparátor by měl mít dostatečnou hysterezi, aby to celé pak krásně nekmitalo při pokusu o rozběh.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

"trefa", pokud je malé napětí na vstupu, je pravděpodobné že už nefunguje korektně reference nebo se dostal mimo rozsah porovnávací obvod

Uživatelský avatar
pivo0
Příspěvky: 106
Registrován: 24 zář 2017, 02:00

#4 Příspěvek od pivo0 »

Díky.Nedal by sem někdo prosím nějaké schéma UVLO pro tento případ? Tento modul bych chtěl napájet solárním panelem a nerad bych, kdyz se zatáhne obloha, aby se mi z napájeného zařízení zakouřilo:-D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Asi nejjednodušší bude hlídat napájení pomocí TL431 + PNP tranzistoru (viz katalogovej list) s kolektorem do feedback či podobného místa, co to shodí do shut_down módu.

EDIT: Teď se dívám, že to na obrázku je vlastně "pozitivní" regulátor, takže nutno negovat. Prostě při správném napájení je na kolektoru napájecí napětí a naopak. Tam je potřeba si dát pozor na to, že když je TL431 "sepnutá", tak neumí 0V, je stavěná na 2.5V a o moc méně neumí. Taky tam chybí odpor v bázi, zas tak velkej proud přes BE není potřeba...

Samozřejmě přidat zmíněnou hysterezi.
Přílohy
UVLO.jpg
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pivo0
Příspěvky: 106
Registrován: 24 zář 2017, 02:00

#6 Příspěvek od pivo0 »

Jaké hodnoty odporů a trimru bych tam měl dát, kdyz by ta ochrana měla vypínat cca na 15ti voltech a měnič by byl napájený těmi 15-20ti volty?
Takže mám v tom modulu u toho TLka přerušit cestu k vývodu feedback a místo toho tam zapojit signál z kolektoru PNP tranzistoru z toho schématu na obrázku ?

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od Kremik »

Napřed bych se zamyslel, jestli je nějakou ochranu vůbec potřeba stavět. Když se setmí natolik, že napětí solárního panelu klesne na polovinu, už není schopen dodat prakticky žádný proud. Protože měnič bude brát tím více proudu, čím nižším napětím bude napájen, v praxi to bude vypadat nejspíše tak, že při postupném úbytku světla napětí spadne někde kolem 12V (podle odběru) rovnou k nule.
Ochrana by byla potřeba pouze v případě, že měnič by odebíral pouze malý zlomek celkového výkonu panelu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

@pivo0: Nic nepřerušuj, to se prostě dělá tak, že se přes diodu+odpor "vnutí" vyšší napětí do zpětné vazby, aby měnič "vysadil". Případně a ideálně ten obvod úplně zablokovat. Jenže bez znalosti konkrétního zapojení je to složitý radit, to chce zkusit třeba s 5V+dioda+malej odpor a pak jen doplnit ten obvod s TL431 například o jeden tranzistor. Já vlastně ani nevím jakou ten měnič má referenci a teď se mně to už nechce hledat....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od workhard »

Co zenerku na výstup, to už bude měkký těch 80V.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od Kremik »

To napětí nemá šanci se tam ani objevit. Jedině naprázdno. Však psal, že má labák. Může si vyzkoušet, co to udělá, když místo snižování napětí bude kroutit knoflem proudového omezení.

Uživatelský avatar
pivo0
Příspěvky: 106
Registrován: 24 zář 2017, 02:00

#11 Příspěvek od pivo0 »

Kremik píše:Napřed bych se zamyslel, jestli je nějakou ochranu vůbec potřeba stavět. Když se setmí natolik, že napětí solárního panelu klesne na polovinu, už není schopen dodat prakticky žádný proud. Protože měnič bude brát tím více proudu, čím nižším napětím bude napájen, v praxi to bude vypadat nejspíše tak, že při postupném úbytku světla napětí spadne někde kolem 12V (podle odběru) rovnou k nule.
Ochrana by byla potřeba pouze v případě, že měnič by odebíral pouze malý zlomek celkového výkonu panelu.
Bohužel v praxi to vypadá tak, že když je málo světla, tak na výstupu měniče je těch 88V stejně a je to schopno dodat při 88V asi 50mA a při 60V, který se tam objeví dříve možná víc, což stačí na zničení napájeného zařízení např. nabíjením tímto modulem li-ion aku packu, kdy na konci nabíjení klesne natolik proud, že to začne přebíjet.
Ohrožuje to i ty elektrolytické kondenzátory na výstupu, které jsou jen na 65V.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od workhard »

https://www.gme.cz/zenerova-dioda-1n5359b dvě do série na výstup a fertig.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
pivo0
Příspěvky: 106
Registrován: 24 zář 2017, 02:00

#13 Příspěvek od pivo0 »

workhard píše:https://www.gme.cz/zenerova-dioda-1n5359b dvě do série na výstup a fertig.
Kolik Ampérů se dá prohnat těmi diodami?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od Zaky »

Na ten odkaz ses díval?
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
pivo0
Příspěvky: 106
Registrován: 24 zář 2017, 02:00

#15 Příspěvek od pivo0 »

Dívám a vidim 208mA.Jenže já potřebuji proud v řádech Ampér :D Takže dát dvě zenerky do serie neni asi řešení.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“