Domáce uskladnenie chemikálií

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

Domáce uskladnenie chemikálií

#1 Příspěvek od adakar »

Ahoj,
pred nejakou dobou som vypratával menšiu miestnosť, kde som v rohu objavil založenú originál sklenú zelenú fľašu s kyselinou soľnou, použitú a zatvorenú originál spôsobom (myslím že klasicky do hrdla vsunutá plastová čapička a na tom klasický plastový šroubovací vrchnák). Nastavané kovové trubky a pod. opreté v tom istom rohu boli v jej okolí vo výške uzáveru fľaše všetky v šírke asi 20 (?) cm pásu hrdzavé. Spomenul som si, že som fľašu kúpil a tam postavil pred nejakými piatimi a viac rokmi, keď som si vyrábal vetrací rekuperačný výmenník, a pár kvapiek kyseliny som potreboval na pricínovanie kúrenárskeho medeného mini kolienka na pozinkovanú rúru. A v podstate plná fľaša bola odložená na horšie časy. Ani neviem kde má teraz kyselina koniec, ale myslím že som ju potom odniesol na chalupu a postavil do starej deravej hosp. miestnosti. Zasa na časy horšie...

Teraz som vypratával pivničku, pozostalosť, kde som v regáli v bežnej "prepravke na ovocie", okrem iných starostlivo odložených chemikálií, objavil v sklenej fľaši s korkovou zátkou kyselinu soľnú. Všetko kovové nadosah je hrdzavé.

Zrejme ju zlikvidujem, cez to všetko: ako skladovať takéto kyseliny, aby výpary nespôsobovali škodu :?: Vždy som videl kyselinu soľnú bežne položenú niekde na polici v pôvodnej fľaši, nikto to neriešil, ja nie tiež... Vyzerá, že to ale nestačí...

Prihodil som obrázok fľaše, a pridal aj z tej istej prepravky nádobku s čpavkom, neviem načo tento voľakedy doma používali, možno na čistenie strieborných vecí, zaujímavé je že oboje náplne sú rovnako nejaké hnedé, čpavok dokonca nejaký hustý, môžu to byť farby a konzistencia výsledkom nejakého použitia? Alebo je to aj vekom? Zrejme je to na likvidáciu jednoznačne?
Přílohy
cpavok.jpg
kys.solna.jpg

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Mám trochu pocit, že ty chemické látky dost podceňujeme.
Například - běžný isopropylalkohol: Info od hasičů
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Myslím, že zrovna IPA jsme už tady lustrovali. Nikdo se s ničím podobným nesetkal ani neslyšel. Tyhle teoretický zprávy (od hasičů) beru s rezervou.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Vyhodil by som to ako nebezpecny odpad - nikto nevie, co tam skutocne je.

K skladovaniu nepodarim, kyseliny neskladujem.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#5 Příspěvek od elektrosvit »

Kyselina chlorovodíková prodávaná jako technická bývá slabě nažloutlá. Hnědá kapalina na fotce je buď použitá kyselina, nebo je v lahvi něco jiného. U čpavku bych očekával, že to bude při pokojové teplotě plyn. Takže jde spíš o čpavkovou vodu, rovněž asi použitou. Každopádně bych je zanesl do SD. Co se týká skladování, nenechávat poblíž předměty, u kterých nechceš, aby zrezivěly.

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#6 Příspěvek od voitano »

JJ, dost se to podceňuje, vlastní zkušenost. Donesl jsem si z práce dusičnou v pet flašce (stržená etiketa, nalepena nová) Záměr byl to přelít do něčeho festovnějšího, ale protože jsem nic hned neměl, tak jsem to založil ve sklepě a zapoměl na to. Po nějaké době jsem ucítil smrad NOxů a došlo mi, že jsem něco neudělal.
Plastová pet flaška časem zkřehla a praskla, část se vylila. Stejně tak po roce nevydržel ani plastový kanystřík od nemrznoucí směsi. Momentálně přelito do originál skla. V obalu od solviny , HDPE obal, to zatím drží.

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#7 Příspěvek od adakar »

Kedysi mi v malej flaštičke vyschol IPA, naspodu zostal tenký krehký posúch. Po prečítaní článku vidím že to nebolo jeho nečistotou... Ja by som tie chemikálie tiež nepodceňoval. Hasiči si tie fakty verím nevymysleli, o všetkom sa v správach nedozvieme: tiež sa nikde nepísalo o požiari, ktorý som zo samovznietenia fermeže zažil, a ktovie aké "desaťročiami" pozmenené vdýchnuté svinstvo z tej nedovretej fľaše Otex ma položilo, čo som tu "live" minule písal; takže ten zbytok IPA čo mám "desaťročia" v kúte v PET (ako som ho z tlačiarní dostal) asi poriešim tiež...

Odstránením zkorodovateľných predmetov z blízkosti kyseliny sa ochránia samotné predmety, ale jej skladovanie to nerieši, kyselina sa odparuje ďalej... Zaujímavé, že to v skladoch a predajniach nikomu nevadí...

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od kevin_mitnick »

adakar píše: Odstránením zkorodovateľných predmetov z blízkosti kyseliny sa ochránia samotné predmety, ale jej skladovanie to nerieši, kyselina sa odparuje ďalej... Zaujímavé, že to v skladoch a predajniach nikomu nevadí...
V skladech a prodejnach to vetsinou drzi v mistech kde je prodeni vzduchu (otevrene regaly, skladove police, velke mistnosti, takze to asi nevadi.

Jinak doma skladuju chemikalie tohoto druhu zasadne v lahvich na to urcenych.
Nekde z velkoskladu stoji sklenene lahve na chemikalie par korun a clovek ma vystarano naveky a nemusi se bat co to udela za rok...
Přílohy
verkon-lahev-sirokohrdla-prachovnice-se-zabrousenou-zatkou-hneda-5207.jpg
verkon-lahev-uzkohrdla-reagencni-hneda-10822.jpg

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Ty se zabroušenou zátkou jsem měl a snad myslím HCL v tom skladovat nešlo, časem byl vždycky problém zátku vytáhnout. Ale už je to dost dlouho a možná to bylo něco jinýho. Stejně jako se mi to neosvědčilo tuším u tvrdidla na epoxid, to vyvzlínalo snad vždy a ze všeho.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

HCL se v tom skladovat nedá. To je dobré tak na vývojku a ustalovač. Na HCL ale stačí obyčejná skleněná flaška, která musí mít plastový špunt a potom šroubovací uzávěr. Mám doma aspoň dvě litrové flašky a nikdy neprolínaly, protože jsou v těchto originál flaškách tak, jak to má správně být. Peroxid vodíku je taky bez problémů a ostatní "domácí" chemikálie už nejsou tak citlivé na jiné skladování. Dusičňany ale skladuji úplně jinde, aby se tyhle sračky neviděly ani přes otevřené dveře. :wink:

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#11 Příspěvek od sr71 »

mì HCL prolínala i ze sklenìné láhve se zabroušenou zátkou

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

V podobnej flaske sme mali v chemickom labaku na strednej skole kyselinu sirovu. Ked sme s nou mali robit, otvorit sa to nedalo.

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#13 Příspěvek od adakar »

Práveže fľaša s HCL bola originál, so vsunutým plastovým klobúčikom a závitovým uzáverom, nepomohlo, preto som sa nad tým pozastavil... Korkový uzáver neriešim, ten je porézny určite, neviem do akej miery utesní kyselinu, ale údajne pri bielom víne sa práve táto jeho vlastnosť využíva. Sklo na sklo mi nepríde že by to malo tesniť, aj keď je to brúsené...

Ako ste na tom s IPA? Tiež máte aj prastarú zásobu? Je mi to ľúto vyhodiť, videohlavy síce už nečistím, ale myslím že by sa ešte nestratil...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

IPA je dobry na cistenie vsetkeho. Lepidlo zo samolepiek a pod.
Ale ked nevies, co tam skutocne je, tak to vyhod a kup novy.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#15 Příspěvek od Otkundes »

Kdysi jsme na vojně čistili pisoáry kyselinou solnou. Byla to slabě žlutá, páchnoucí tekutina, která po styku s čištěným povrchem pěnila a muselo se s ní pracovat při otevřeném okně, nejlépe v průvanu. Jo, a jak si teď vzpomínám, rádi jsme se před tím nasoukali do "atombordelu" (plynová maska a VOP63) Tekutina v lahvi na fotce nevypadá jen na kyselinu solnou, možná byla něčím znečištěna. Případně by to mohla být lučavka královská. Ta by měla být žlutohnědá. Ale, že by její páry dlouhodobě vydržel korek?
Stejně tak, dle barvy, ten zbytek ve druhé lahvičce není jen čpavek. Ten by měl být čirý, nebo slabě žlutý. Je to plyn, rozpuštěný ve vodě.
Takže nejlépe, jak již bylo nade mnou doporučeno, odevzdat ve SD do nebezpečného odpadu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“