asynchronní motor jako generátor

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

asynchronní motor jako generátor

#1 Příspěvek od kulikus »

Proč tam má 3 kondy? zde
Jak vznikne prvotní magnet. pole?

Uživatelský avatar
Vaseks
Příspěvky: 135
Registrován: 09 dub 2008, 02:00
Bydliště: Okolí Ostravy

#2 Příspěvek od Vaseks »

Protože je třífázový.
Z remanentního magnetismu.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kulikus »

A ty kondy jsou zapojené kvůli kompenzaci indukčního charakteru vinutí?
Půjde to provizorně i bez kondů?
Záleží na konfiguraci vinutí?(hvězda/trojúhelník)

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od lesana87 »

Pokud si to dobře pamatuju ze školy, tak asynchronní generátor potřebuje k funkci jalovinu, při napojení na síť si ji bere ze sítě a v ostrovním režimu ji dodávají ty kondenzátory.

Uživatelský avatar
Vaseks
Příspěvky: 135
Registrován: 09 dub 2008, 02:00
Bydliště: Okolí Ostravy

#5 Příspěvek od Vaseks »

Bez kondenzátorů ne, v trojúhelníku ano.

Něco třeba tady:

https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_s ... le_id=9101

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od kulikus »

Zkusil jsem generátorový mod s 1f motorkem INTEX 240V 550W Model 7022UM. Kond 25uF mezi modrým a žlutým vývodem.
Roztočeno vrtačkou, ale žárovka 40W se nerozsvítila.
Možná nevhodně zapojený kond, ale při 240V se motor roztočil.

Motor má hnědý, modrý a žlutý drát.
Mezi vývody modrý/ hnědý i modrý/žlutý naměřeno 6 ohmů. Mezi žlutý/hnědý je 14 ohmů. Kam zapojit správně kond a 1f?
Je to trojúhelník nebo hvězda?
Naposledy upravil(a) kulikus dne 24 dub 2022, 08:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Motor musíš nabudit a roztočit nad synchronní otáčky. V klidu pustíš do jednoho vinutí třeba 24VDC na pár vteřin a pak jej roztoč

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od kulikus »

Ok, zkusím. Z měření v předchozím usuzuji, že je to jednofázový motor.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

Artaban001 píše:Motor musíš nabudit a roztočit nad synchronní otáčky. V klidu pustíš do jednoho vinutí třeba 24VDC na pár vteřin a pak jej roztoč
Motor je potřeba nabudit a roztočit, nad synchronní otáčky při 50 Hz netřeba, motor neví, jaké jsou jeho synchronní otáčky. Při nižších otáčkách pochopitelně bude dávat nižší napětí a nižší frekvenci.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Nehraje tam náhodou roli rezonance?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Tak jsem si s tím trochu pohrál. Motor je třífázový 3x400V převíjený, zapojený na pevno, bez možnosti přepojení, zda je do hvězdy, či trojúhelníka nevím a nejspíš je to jedno. 2800 otáček, 2,2 kW. Našel jsem kondíky 9µF, 16µF a 20µF. Při připojení kondíků do trojúhelníka a na jedno vinutí k tomu žárovky jsem to roztočil vrtačkou a ihned si spálil žárovku :-) Měl jsem trochu přemýšlet, vinutí je 400V. Tak jsem dal následně jako zátěž dvě žárovky v sérii. Také jsem si určitě koledoval o proražení kondíků, jsou to všechno motoráky pro jednofázové motory, kondíky ale vydržely. Motor se nejdříve volně roztáčí, v nějakých otáčkách se to nabudí, vyletí na chvíli napětí a pak poněkud spadne. Následně jsem začal odpojovat kondíky. Aby generátor generoval, jsou potřeba dva kondíky a to kdekoli vůči zátěži. Tedy je jedno, zda je jeden na zátěži a druhý na kterémkoli zbývajícím vinutí, nebo je zátěž bez kondíku a kondíky jsou jen na zbývajících vinutích. Taktéž se nezdá, že by hrálo roli, které kapacity byly použité, pocitově se to nabuzovalo v podobných otáčkách. Kapacita ale asi bude mít vliv na maximální odebíratelný výkon, já z toho odebíral jen cca 120W. Jednofázový motor jsem nezkoušel, ale předpokládám, že aby generátoroval, bude potřebovat kondíky do obou vinutí. Pokud se někomu chce, může to zkusit.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od rezis »

Pokud to dobře chápu tak je to vlastně neregulované něco...
K čemu je to dobré?
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

Nadsynchronně přetáčený asynchronní stroj může dodávat energii do tvrdé sítě bez jakéhokoli opruzu s regulací. To bylo vhodné řešení do malých vodních elektráren před rozvojem všech těch dnešních chytrých střídačů, kdy už to smysl nemá. Ostrovní režim nemá v podstatě smysl vůbec. Ale učili jsme se o tom kdysi ve škole a nikdy jsem si to nezkusil, až dnes. V nějakém tom extrémním nouzovém případě (takovém tom post-apokalyptickém, kdy by byli stejně všichni mrtví, takže by to nikdo nepotřeboval...), když by byl řekněme k dispozici ten vodní tok, tak by to mohla být cesta, jak si elektřinu vyrobit, protože sehnat asynchronní motor by bylo zdaleka nejpravděpodobnější, tedy po altíku z auta.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Elektrocentrály s asychronním generátorem v ostrovním režimu fungují a zcela běžně se prodávají. Apokalypsa ještě nezačala. Stabilita napětí není nijak špatná. Nejvíc se asi negativně projeví, pokud je slabý pohon a kolísají otáčky se zátěží.

Na netu ale lze běžně nalézt diskuze, kdy spousta lidí tvrdí, že to fungovat nemůže.
Naposledy upravil(a) PavelFF dne 24 dub 2022, 21:47, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od Zaky »

Přijde mi to, že elektrocentrály s asynchronním gnerátorem jsou už taky spíš minulost, dnes už jsou snad i ty nejlevnější střepy vinuté hliníkem synchronní stroje s buzeným rotorem. Nebo se pletu?
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“