Gitarovy reproduktor 4x12

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pejsvidek
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Pejsvidek »

Hop377 píše:Neda.
Jo a duvod ?

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#17 Příspěvek od Hop377 »

1. Gitarove boxy su otvorene.
2. Plata nedokazu absorbovat energiu.

Uživatelský avatar
Pejsvidek
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Pejsvidek »

Kytarove reproboxy nejsou jenom otevrene.... Ale dik za odpoved, dam tam to rouno

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#19 Příspěvek od SIDTIM »

Na tlumení v boxech pro kapelu nebo jiné hud. produkce se klidně vykašli, efekt uchem nepoznáš.
Když otevřeš profi soustavy třeba z USA, v 90procentech žádné tlumení není, a jak hrají!
Ty plata od vajec byly poplatné "době hlubokého míru", nic lepšího nebylo možné v tak masovém měřítku sehnat. Stará opona nebo těžký, prověšený závěs byly mnohem lepší, ale povídej to klukům z Xaverova!
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Pejsvidek
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Pejsvidek »

No nakonec sem to precejenom vytlumil rounem. Prej je to znat celkem dost, ale to uz nepoznam, protoze ho tam budu mit od zacatku... Uz jenom zakabelovat a muze se testovat :)

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#21 Příspěvek od SIDTIM »

Jasnačka!
Také jsem kdysi studoval, co je lepší, na radu odborné literatury jsem pracně vytvořil tlumení "kmitajícími panely" (pamětníci určitě vědí, o čem je řeč).
Hrálo to výborně!
Pak jsem tlumil molitanem. Zase super! Pak vatou. Ještě lepší!

No, a pak jsem se dostal "k fochu" a viděl na pásmové charakteristice skutečný vliv tlumení. Jakéhokoli.
:aplause:
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Pejsvidek
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Pejsvidek »

SIDTIM píše:No, a pak jsem se dostal "k fochu" a viděl na pásmové charakteristice skutečný vliv tlumení. Jakéhokoli.
:aplause:
A jakej vliv to ma ? A proc se kytarovy reproboxy netlumi ?

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#23 Příspěvek od SIDTIM »

Není to prostě nutné!
Box pro hudební nástroj se spolupodílí na výsledném zvuku a proto jsou na něj kladeny poněkud jiné nároky, jako třeba na studiový poslechový monitor. I na reproduktory.
Obecně: objem uzavřené ozvučnice se tlumí proti vzniku tzv. stojatého vlnění (viz. odborná literatura). To má za určitých podmínek negativní vliv na výslednou frekvenční charakteristiku soustavy (zvlnění průběhu v poměrně úzkém rozsahu).
Jak ale podobně spousta lidí vidí třeba v basreflexovém nátrubku něco až mystického, tak si stejní myslí, že tlumením se dosáhne silnějších basů, nebo vůbec, většího akustického tlaku. Těmto je velmi obtížné tyto chiméry vyvracet. Ale jak se říká, chytrému napověz,......!

Vytlumením kytarového boxu jsi nic nepokazil. Ale až budeš hrát někdy na špičkový profi box renomované značky, nahlédni dovnitř. Možná si na něco vzpomeneš... :)
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Pejsvidek
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Pejsvidek »

No tak to je dobry :D Vsude pisou ze musi byt dobry vytlumeni pro dobrej zvuk... No snad mi budou slouzit

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od stepa »

A kde to pisou? Oskenuj to, nebo hod odkaz.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#26 Příspěvek od SIDTIM »

Také prosím...
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Pejsvidek
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Pejsvidek »

Pucil sem si nakou starou knizku tesla z knihovny, fakt uz nevim jak se menuje... Jinak clanky na ruzne na internetu.
Napriklad:
http://www.instrumento.cz/clanky-clanek ... atery.html
http://www.instrumento.cz/clanky-clanek ... -engl.html
V tom druhym taky pise ze to vytlumil. A to je jasny, ze jde o kytarovej reprobox.
Ja di delam kopii Marshall 1936, nevite jestli se v orig verzi pouziva tlumeni ?

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#28 Příspěvek od SIDTIM »

Ona teorie je krásná věc, člověk jí věří a má mnohdy (jako i v tomto případě) i logický podklad.
Nemohu říci, že autor nemá pravdu, neměl jsem však čas studovat stránku celou, jen jsem si přečetl stať o stojatém vlnění. Nemohu být tudíž ani v tomto tvrzení objektivní.
Nicméně, nejlepší je tzv. slepý test. Pokud máš dvě bedny, do jedné dej tlumící materiál, do druhé nikoli. Pak požádej někoho, kdo Ti zapojí nejprve jednu, pak druhou variantu. A posuď. Ušima! Ne očima třeba z odborného textu.
Takto jsme nachytali i jednoho nejmenovaného velmi známého muzikanta profesionála - bednu bez tlumení nazval jednoznačně barevnější a dynamičtější, s konkrétním zvukem a drivem. Pak se nestačil divit.

Ale, jak už jsem napsal. Nic jsi nezkazil. Jen je tato problematika diskutabilní a výsledky nejsou tak jednoznačné, jak se o nich píše.
U soustav pro domácí poslech, tam nediskutuji, chci-li mít charakteristiku vyrovnanou. Ale,pokud poznáš ušima rozkmit třeba v desetině oktávy u nástrojového boxu, klobouk smekám!
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Pejsvidek
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Pejsvidek »

Tak at nam teoretici laskave nepletou hlavy a raci neco z praxe :)

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od stepa »

Pejsvidek píše:Tak at nam teoretici laskave nepletou hlavy a raci neco z praxe :)
Znas to...papir snese vsechno :)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“