Prijimac 137Mhz

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#16 Příspěvek od Radix »

Klabalovy konstrukce měly navíc přímo děsivě zpracované návrhy plošných spojů.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Crifodo »

Klabal publikoval konstrukce v akademickém stylu, ne kuchařky pro autolakýrníky kteří si na víkend odskočili k elektronice. Člověk který obdržel jiné výsledky při oživování než autor a nevěděl co s tím byl obvykle v koncích. Navíc téma VHF přijímačů je trochu odlišné od tématu barevných hudeb nebo medometů :wink: metody diagnostiky jsou trochu jiné.
Navíc ta součástková základna před 20 lety a máme poměrně jasno...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

Radix píše:Klabalovy konstrukce měly navíc přímo děsivě zpracované návrhy plošných spojů.
Takže moje štěstí bylo, že jsem podle něj nestavěl, natož dělal plošňáky, jestli tomu dobře rozumím. Nebo měly štěstí ty MAA661? Asi měly, u mne se jim dařilo (až na výjimky, než jsme si na sebe zvykli) vždycky dobře.
Zato Hyanova finta s porovnáváním výstupu z MAA661 s referencí v MAA723 pro napětí AFC chodila pokaždé a chodí dodnes...

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#19 Příspěvek od Radix »

Já jsem MA661 taky hodně hodně používal, dělal jsem s nimi poměrně dost konstrukcí - přímosměšující přijímače, směšovače superhetů, detektory AM i SSB. Ještě jich mám slušnou zásobu. Některé Axxx z NDR byly možná lepší.
Ale řeč byla o úrovni návrhu plošných spojů výše zmiňovaného. Když podívám třeba do AR B2/76 - Jednoduché přijímače VKV, nebo pozdějších (to se mně teď nechce hledat) na podobné téma od téhož autora, tak ty plošné spoje nejsou podle mého gusta.
Podívejte se na to někdo, třeba to je jen můj subjektivní dojem.
Hyan byl skvělý konstruktér, o tom není sporu.
Naposledy upravil(a) Radix dne 15 pro 2007, 12:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Crifodo »

Nevím jestli je to B2/76, já o hodně časopisů přišel půjčováním :(
jestli je to ten s tím přijímačem s laděním odklápěcíma cívkama a s pásmovou propustí z feritky se dvěma kroužky a takové ty divočiny, to je samorost, pravda.
Já dělal jednodeskový přijímač někdy z 84 roku a ten chodil dobře, až na absenci všech obvyklých funkcí které uměly obvody z DDR (šumová brána, odpojování AFC při ladění, vypínání multiplexu při slabém signálu). K 661 se všechny funkce složitě dosmolovaly. Zkrátka čím byl ten přijímač mizerný, byla prastará koncepce 661, že by k tomu přispěl špatný návrh DPS se mi nezdálo. Už ten přijímač ani nemám, taky někde skončil u někoho na chatě nebo co...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

On taky původně TAA661 vůbec nebyl šváb pro rádia - myšleno rozhlas, byl navrhován někdy v první polovině 70. let minulého století jako mf zesilovač do FM zvukových částí TV přijímačů - a tam jsou přece jen trochu jiné požadavky na funkce, integrované do pouzdra. Základní funkci mf zesilovače a koincidenčního detektoru plnil dobře, o těch "nadstandartních" funkcích jako šumová brána nebo vypínatelné AFC u něj nemá cenu se bavit. TESLA ho navíc obšlehla tak "odbře", že chodil v režimu extrémně sníženého napájecího napětí (ne víc jak asi 1,4V) i jako přímosměšující přijímač FM, což původní PHILIPS/VALVO nezvládal - aspoň mně se ho nikdy nepovedlo přimět takto fungovat. Teslácké MAA661 vždycky - po jistém laborování s nastavením pracovních bodů...
Co se Klabalových tunerů týče, stavěl jsem asi 3, včetně té "Hyanovy finty" s AFC pomocí posunu reference 723 v napájení, ale opravdu špičkově mi nechodil ani jeden. Vždycky něco utíkalo, nešlo doladit nebo nemělo potřebnou jakost, výsledné nastavení bylo kompromisem na kompromisu. Jistý čas po Plyšáku, když se mi do rukou začaly dostávat vysloužilé nebo havarované kusy Ťing-Ťongských kazeťáků, jsem všecky Klabaly postupně delimitoval do zásob náhradních dílů a dílenské přijímače sobě i svým známým ponahrazoval "bastly" z tunerových desek těchto radiomagnetofonů, jednoduchých zdrojů a zesilovačů "co šuplík dal" - kvalita příjmu šla nesrovnatelně nahoru. Možná to souvisí i s nárůstem počtu stanic v FM2 pásmu, ale kdo může na Ťamanovi přijímat i FM1 (a jsou takové tunery), potvrdí mi, že jsou kvalitnější, než celý Klabal...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#22 Příspěvek od SIDTIM »

Také jsem v dřevních dobách "zabředl do Klabala" a postavil několik jeho konstrukcí. A bylo to jako přes kopírák to, co zde již bylo uvedeno výše.
Pak jsem se pustil do "normálních" konstrukcí-mezula s 225, vstup s BF 982/SO42P atd, atd. A bylo to zcela jiné kafe. No, dnes už je to jako vzpomínání bezzubého, jak kdysi jedl ořechy.. Byla jiná doba.. :friday:

ll

#23 Příspěvek od ll »

mi-ro píše:Jo jo, je tam 137,620 beru docela zøetelnì. Teï jen nìjakej modem a máme pøedpovìï on-line
jakej modem nestaci nahodou ten signal privist do zvukovky?????

OK1IN

#24 Příspěvek od OK1IN »

Najdi si na inetu vše o pøíjmu signálu WEFAX z družic NOAA - staèí jakýkoliv kvalitní FM pøijímaè a SW pro zvukovku....

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“