Tesla Doris - vadný potenciometr

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

Tesla Doris - vadný potenciometr

#1 Příspěvek od foxrider »

Dobrý den. kamarád mě požádal zda bych se nepodíval na tento tranzistoráček, zlobí v něm potenciometr hlasitosti. Označení má TP181 14A. Hodnota odporu 5k/G.
Má vestavěný vypínač a veškeré vývody jsou drátové, nemá pájecí očka ani piny.

Co jsem hledal a gůglil, bude náhrada zřejmě velmi obtížná, vzhledem k nutnosti vypínače, hodnotě a průběhu dráhy a taky kvůli mechanickým rozměrům.
Chtěl bych se vás zeptat, máte nějakou zkušenost s náhradou tohoto poťáku, co by do tohoto přijímače mohlo nějakým způsobem pasovat?
Děkuji.
Přílohy
Fotografie3429.jpg
Fotografie3431.jpg
Naposledy upravil(a) foxrider dne 02 kvě 2022, 22:47, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#2 Příspěvek od elektrosvit »

Dělal jsem ze dvou jeden - rozpertloval původní potenciometr z Dorise a jeho odporovou dráhu vložil do tělesa potenciometru s vypínačem původně jiné hodnoty, který jsem kdesi našel. Tím jsem ti asi příliš nepomohl...

EDIT: Mrkni sem: https://aukro.cz/potenciometr-tesla-s-v ... 7007368904

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#3 Příspěvek od foxrider »

A jo, to je skoro on. :D Nebude vadit když bude mít dvojnásobný odpor? V té kamarádově Doris je totiž 5k a tento je 10k.

Uživatelský avatar
varikap
Příspěvky: 50
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: Praha 4

#4 Příspěvek od varikap »

Nebude.10k je dokonce hodnota uvedena ve schematu (Kottek - Ceskoslovenske rozhlasove a televizni prijimace II)

Uživatelský avatar
Koloman
Příspěvky: 87
Registrován: 20 dub 2019, 02:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od Koloman »

Ahoj, mám originál, daj SZ a dohodneme sa. 73 Koloman

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#6 Příspěvek od foxrider »

Dobrý den, díky vám všem za ochotu a snahu. Mi to ještě nedalo, a naštěstí se to povedlo opravit tak jsem to dokončil. No, potenciometr jsem zkusil ještě pořádně vydrbat vatovou tyčinkou v lihu, na té první čtvrtině bylo ještě mírně šedého svinstva a zkusil na multimetru jak se to chová. Ńebylo to furt ono, ještě ten průběh místy lítal, hlavně při vracení se k nule a hlavně ta dráha se mi zdála na blízkém pohledu dost divná, trochu jako hrubá, taková hrbolkovitá, nerovná.
S vědomím že stejně asi není co zkazit vzal jsem jemný diamantový pilníček a lehoučce, bez nějakého tlaku na něj!! (= jen vlastní vahou pilníčku s korekcí na rovinu plochy dráhy) zkusil dráhu jemně srovnat. Ne úplně, jen tak lehce přelíznout. Průběh odporu se na multimetru ještě více zlepšil, tak jsem dráhu ještě očistil, poťák složil, zavalil okraje kalíšku a zamontoval do rádia. Poťák se umravnil a chodí už od cvaknutí vypínače. Tak snad bude pokoj, zatím to chodí na výbornou.

Když to šlo rozehrát nedalo mi to a ještě jsem poslepoval prasklou krabici, vyrobil ulomený plexisklový "háček" (okénko) co drží stupnici zevnitř v krabici za podložku se šroubkem, pak ještě vyndal a v rámci možností vyrovnal tu ozdobnou mřížku (škoda že je taková poškrábaná, s tím nic ale neudělám no), vyčistil krabičku jak jen to šlo od špíny a poskládal.

Pak tam ještě byla jedna zrada a to je ta zásuvka pro sluchátka kde docházelo k náhodnému přerušování kontaktu a výpadkům hudby. Taky - zčernalý ten odpínací kontakt.

Dneska mi kolega z práce povídal, že do té odporové dráhy kde jsou ta světlá místa je napařené stříbro, (asi aby se utvořil ten požadovaný průběh odporu) tak možná nějak silně na povrchu dráhy zoxidovalo a přestalo místy vést. Ono to místo docela odpovídá tomu natočení běžce poťáku.
Možná tím pošolicháním pilníčkem se oxidy odstranily a jak se dráha trochu srovnala běžec konečně získal správný kontakt.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Počáteční pokovení dráhy na poťáku bývají na obou stranách stejný, krátký jako je pravej vývod. Tady má levej vývod delší pokovení protože poťák má určitej úhel dráhy zabranej "úhlem" než sepne vypínač.
Pilník není úplně ideální nástroj na čištění dráhy, ja na to používám kousek skleněný tkaniny na laminování nebo tohle.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#8 Příspěvek od Yarda1 »

OT: Co s tím chce chytat, když středovlnné vysílače už většinou jsou mimo provoz?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#9 Příspěvek od foxrider »

Celeron: Aha, to mně nenapadlo, to je zajímavé.
Ano, vhodné to nebylo, nic jiného po ruce nebylo, já tu dráhu právě chtěl jen lehce zarovnat, plošně, do roviny. Opravdu nebyla ani tak vydřená, jako silně znečištěná a byla taková hrbolkovitá. Na tom pilníku to bylo znát že po ní poskakuje. Asi jak to stříbro bylo zoxidované tak běžec jeho oxidy roztahal po dráze a nadskakoval po nic i po hrbolcích.
Ty skleněné štětce si asi pořídím, občas je potřeba něco jemně ošůrovat. Díky za tip.

Yarda1: Povídal jsem mu, že na to se chytnou tak dvě, max. tři naše - české stanice (a to ještě kromě ČRo který už vysílání na SV ukončil).

Tj. chytne se jen Country rádio, rádio Dechovka a Český Impuls.

Je to prý jedno, hlavně že tam něco bude hrát... :D

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“