Jak nastavit Zyxel WGM 8924 jako hloupý Ethernet Hub?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jenyk
Příspěvky: 57
Registrován: 25 led 2015, 01:00

Jak nastavit Zyxel WGM 8924 jako hloupý Ethernet Hub?

#1 Příspěvek od Jenyk »

Ahoj, prosím o radu nebo alespoň nasměrování. Zbyl mi WiFi router Zyxel WGM 8924 (černá placka, dávali to O2 k XDSL), tak ho používám k rozšíření počtu 10Base-T (LAN 1 - 4) portů. Odstavil jsem na něm DNS server, nastavil pevnou IP adresu, přívod internetu mám zapojený do LAN1, na ostatní tři porty LAN2 až LAN4 mám připojená další zařízení. Funguje to. Mohl bych ho nastavit tak, abych přívod připojil do WAN portu a LAN1 mohl také použít k připojení dalšího zařízení? Nemá bohužel žádnou základní obrazovku s nastavením módu, muselo by se to nějak vyřešit nastavením WAN rozhraní (pokud to jde) a to jde mimo moje znalosti. Prostě jak ze z toho routeru vytvořit místo čtyřportového pětiportový Ethernet hub?

Nechci to připojit přes WiFi. Nevadí mi, že je mnoho jeho funkcí nevyužitých. Nechci nic kupovat, jen si pohrát s tím, co se mi válí doma jinak bez užitku.

Díky za každou dobrou radu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

WGM 8924 neexistuje.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#3 Příspěvek od josef_novak »

Mezi WAN a LAN ten router NATuje (tzn. překládá adresy), což by bylo zcela zbytečné, když už před ním nějaký router s touto funkcí máš. Navíc bys tento segment sítě oddělil od své stávající sítě, což se NATem nedělá, na to jsou ideální VLANy.

Abys mohl využít i WAN port dle tvých představ, tak bys musel použít alternativní firmware. U těchto krabiček bývá WLAN + LAN v bridge modu, takže by se do bridge přidal i WAN port.

Pamatuji si, že DD-WRT tyhle možnosti určitě měl, protože jsem kdysi u několika TP-Linků, které byly po zásahu blesku, přehodil WAN port na jiný port z LAN rozsahu a TP-Link fungoval dál. Nejspíš to půjde i v OpenWRT.

Uživatelský avatar
Jenyk
Příspěvky: 57
Registrován: 25 led 2015, 01:00

#4 Příspěvek od Jenyk »

rnbw píše:WGM 8924 neexistuje.
Pardon. VMG8924.

NAT nedokážu na WAN portu ve standardním FW odstavit? Přiznávám, že pouštět se kvůli tomu do experimentu s jiným FW se mi moc nechce. Dokonce to vypadá, že jiná verze originálního firmware to umí. Na tom svém (B30A) to ale nemohu najít. https://www.manualslib.com/manual/95863 ... l?page=145

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#5 Příspěvek od josef_novak »

Pokud je tam tato možnost, tak to stávající FW umí. Píšou tam, že když se používá připojení DSL, tak se WAN port dá nakonfigurovat jako LAN port. Tím bys to měl vyřešené.

Uživatelský avatar
Jenyk
Příspěvky: 57
Registrován: 25 led 2015, 01:00

#6 Příspěvek od Jenyk »

To píšou o firmware (a routeru?) verze B10A. Já mám B30A a jak píšu výše, nemohu to v menu najít. Zkoušel někdo nahrát do tohoto routeru jiný tovární firmware?

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#7 Příspěvek od josef_novak »

https://www.zyxel.com/sk/sk/uploads/ima ... rGuide.pdf

Podívej se na stranu 28 (a dál), kde se konfiguruje WAN rozhraní, které je nakonec připojeno k internetu. Dají se přidávat/odebírat ATM/PTM ale i ETH (konkrétně eth4), tak se s tím pohrej, jestli se odebraný eth4 nepřiřadí do LAN (ty budou asi eth0-3).
Každopádně jdeš s kanónem na vrabce, tohle by vyřešil switch za pár stovek.

Uživatelský avatar
Jenyk
Příspěvky: 57
Registrován: 25 led 2015, 01:00

#8 Příspěvek od Jenyk »

To vypadá nadějně, díky, zkusím. Switch by to řešil, ale prostě chci použít tohle (mám to, hraju si, slouží i jako WiFi vysílač....)

Uživatelský avatar
Jenyk
Příspěvky: 57
Registrován: 25 led 2015, 01:00

#9 Příspěvek od Jenyk »

Vyřešeno, skutečně to byla cesta. Vymazat WAN port vyžadovalo vymazat WAN služby. Vzal jsem to zgruntu, vymazal všechny WAN služby, po tom i Layer 2 eth4 rozhraní a WAN port se začal chovat jako pátý LAN port. Když se na to znovu podívám, dá se teď zpětně jako WAN port definovat kterýkoliv z LAN portů.

Ještě jednou díky.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#10 Příspěvek od josef_novak »

To jsi šikula. Takové změny portů bych u oficiálního FW nečekal. Pokud využíváš i tu WiFi, tak kanón beru zpět.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

To je celkom slusny firmware. To by som od routeru od providera necakal.

OpenWrt na tieto Zyxely nie je. Je tam sice pomerne bezny procesor od Broadcomu, ale flash je typu NAND, pre ktoru nie je v OpenWrt podpora.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“