Rušení v pásmu VHF

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#16 Příspěvek od Neniu »

Crifodo píše:Mně se nezdá, že by to rušení mohlo být tak dominantní vůči přenosu z mikroportu do přijímače.
Věř tomu, že je. Mimochodem, dneska to bylo rušení v pásmu 710 až 713 MHz a ukázalo se tak, že je to i jindy než večer, ale opět to umí úplně zmizet. Dneska necháme běžet skener celý den až do zítra a uvidíme, jak často to je. Třeba tak něco zajímavého najdeme.

Nakonec to určitě bude nějaká blbost, pravděpodobně i něco přímo našeho, jen to najít. Mě šlo hlavně o to, jestli nezačalo vysílat něco co nám uniklo. Což podle všeho nezačalo.

Port to určitě není, protože to rušení je vidět i když jsou všechny vypnuté.
Hill píše:Čili to, že signál vypadá, jako nemodulovaný, neznamená, že nějakou modulaci nenese, jen to, že ji asi přijímač nedokáže zpracovat.
To je jasné.
Hill píše:Ale to ti technik z ČTÚ zjistí velmi rychle.
V to doufám :) Ale zatím si ho nechávám jako poslední možnost.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#17 Příspěvek od xsc »

Problémem je, že technika z ČTÚ bys na to neměl volat. Protože pokud nyní používáš mikroporty nad současným UHF rozsahem, tedy nad 50. kanálem, jsi v pásmu LTE a tak jsi tím rušícím ty, nikoliv LTE nebo jiná služba, která nyní nově oprávnění má. A to i přes to, že mikroporty byly zakoupeny jako homologované v době, kdy pro TV bylo vyhrazeno psmo až do 60. kanálu.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#18 Příspěvek od xsc »

Crifodo píše:Mně se nezdá, že by to rušení mohlo být tak dominantní vůči přenosu z mikroportu do přijímače.
Rušení od LTE dokáže mikroport zcela spolehlivě vymazat, záleží jen na vzdálenosti od BTS, případně mobilu (ten musí být blízko). Nezapomeň že se jedná o digitální modulaci s trvale obsazeným širokým kusem pásma a výkon BTS není malý.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#19 Příspěvek od Neniu »

xsc píše: Protože pokud nyní používáš mikroporty nad současným UHF rozsahem
Jsme pod pásmem LTE.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#20 Příspěvek od Neniu »

xsc píše:modulaci s trvale obsazeným širokým kusem pásma a výkon BTS není malý.
A citlivost přijímače je naopak docela veliká.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#21 Příspěvek od xsc »

Neniu píše:Jsme pod pásmem LTE.
Pokud jsi do těch 713 MHZ, tak OK, ale na začátku jsi psal, že používáte pojítka v pásmu 614 až 798 MHz, takže na to pozor. Jinak pokud máš k dispozici takto široký rozsah, tak by neměl být problém volné pásmo do 700 MHz najít, větší část DVB-T2 sítí nyní vysílá v dolní oblasti UHF.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#22 Příspěvek od monterjirka »

Pokud je tam signál po nějakou dobu, je to možné najít. Nějaký "přijímač" RTL-SDR k notebooku není problém, jako zaměřovací anténu slepit HB9CV nebo použít jen dipol a hledat to podle minima signálu.

To u nás je to je horší, občas vypadne příjem DBV-T2

Zachytil jsem jakýsi si signál na 433,925MHz, který má slušný "ocas" až přes 600MHz, ale zaměřit to není sranda, když cca po 55 vteřinách proběhne nějaký balík dat po dobu 1 - 1,5 vteřiny
Stopu už mám...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#23 Příspěvek od mi-ro »

Jak už bylo napsáno, problémy s porty kolem 800MHz jsme pochopitelně měli taky. Ale k tvému problému, kmitočty pro provoz mikroportů jsou nám zdarma
PROPUJČENY od čtu. Nemáš žádný nárok na ochranu nebo řešení jejich zarušení. Naopak nám je může ČTÚ kdykoli bez náhrady odebrat (následně třeba výhodně prodat dalšímu operátorovi).
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#24 Příspěvek od Neniu »

Tak ať to nějako uzavřeme. Dopadlo to zatím tak, že rušení zase zmizelo. Musím to zaťukat, ale už je zase nějakou dobu klid. Takže kdo ví co to bylo. Asi to už zůstane tajemstvím.

Díky za všechny nápady i rozšíření mých obzorů.
Jsem na cestě k šípku.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“