Jakou značku dmychadla k čističce

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

Jakou značku dmychadla k čističce

#1 Příspěvek od Victronix »

Ahoj,

Mám čističku 12 let.
Původní dmychadlo Thomas vydrželo 6 let. Poté se protrhla membrána. Membrány pro tato dmychadla jsou drahé. Před objednáním nových membrán jsem dmychadlo rozebral. Plasty uvnitř byly zkřehlé a celé se to rozsypalo.

Tak jsem koupil dmychadlo Secoh JDK 60. A rovnou jsem objednal (já blbec) nové membrány.
Po pěti letech shořela jedna cívka. Celé zařízení je uvnitř vyhřáté. OK. Cívku jsem přemotal, vodiče vyměnil. Cívka má o cca 8Ω více. 2000 závitů. V cívce je tepelná pojistka. Neměl jsem stejný typ, tak jsem tam dal nevratnou pojistku 120°C. Po roce je pojistka v háji. Zase jsou vidět známky tepelného namáhání. Plastový držák přepínače, signalizujícího protržení membrány se rozsypal.
Tepelnou pojistku jsem vyřadil z funkce a teď čekám až dmychadlo shoří.

Takže amortizace na dmychadlo tvoří minimálně 1000,- Kč/rok.

Máte nějaký tip na dmychadlo co opravdu vydrží?
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#2 Příspěvek od Milan_F »

Něco máš blbě. V dmychadlech Secoh jsem měnil membrány a kotvy i po šesti letech a fungují dál. Rozpadlých plastů a shořelých cívek bylo minimum. A to ještě u starších typů.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#3 Příspěvek od Victronix »

Jak můžu mít já něco blbě. Vždyť jsem to dmychadlo nevyráběl :roll: .

Záviťák tam nemám a počet závitů mám taky OK. Vzduch přicpaný není.

Možná je to starší typ, který se moc nevyvedl. Jinak mě nic nenapadá.

Teď jsem se díval, že cívky i s bezpečnostním spínačem jsou za 2760,-. Tak když mám ty náhradní membrány, tak to asi koupím.
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#4 Příspěvek od Milan_F »

To není dmychadlem. Faktorů určujících životnost dmychadla je mnoho... umístění, prostředí, údržba, parametry vedení, zatížení čovky, atd.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od petrfilipi »

S dmychadlem ti nepomohu, ale správný termín pro ČOV je čistírna ..., nikoli čistička ....

PF

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Nechce se mi nyní běžet se dívat na výrobce . Je to nějaký japonec . Dodali mi ho s čistírnou . Zatímco čerpadlo ojebali , dali malé nevyhovující , tak dmychadlo zbytečně výkonné . K rozumnému čeření jsem se dostal s autotrafem na 110V . Běhá to bez výměny membrán 25 let . Ale co jsem byl udržovat cizí ČOVky , tam , kde to jede do plných , tak je dmychadlo jak pětník . Tak jsem raději měnil nejenom membrány , ale i tělesa se zpětnými ventily .

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#7 Příspěvek od Victronix »

petrfilipi píše:S dmychadlem ti nepomohu, ale správný termín pro ČOV je čistírna ..., nikoli čistička ....

PF
Omlouvám se za nesprávný termín. My u nás říkáme čistička. Několik větších ČOV jsem naprogramoval... Taky vždy člověk neřekne radiopřijímač, ale rádio a běžně se to tady toleruje. Tak radši nic nepiš.
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#8 Příspěvek od Victronix »

Milan_F píše:To není dmychadlem. Faktorů určujících životnost dmychadla je mnoho... umístění, prostředí, údržba, parametry vedení, zatížení čovky, atd.
Myslíš, že by delší vedení, kabel cca. 25 metrů průřezu 1,5mm², mohlo mít vliv na parazitní ohřev? Je to zdroj s poměrně velkou indukčností... Už delší dobu přemýšlím nad tím, že bych ke dmychadlu přidal kompenzační kondenzátor. Nebo je to kravina?
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#9 Příspěvek od Milan_F »

Vzduchového vedení...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Vedení tě nezachrání , ani kond , vinutím poběží stejný proud . Zkus snížit výkon .

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#11 Příspěvek od Victronix »

[quote="BOBOBO"...Zkus snížit výkon .[/quote]

Výkon na tuto čističku je tak akorát.
Z toho mi vyplívá, příště koupit větší dmychadlo a snížit na něm výkon. Ale kde budeme s účinností? Ono to jede 24/365. Aby to pak nesežralo víc peněz za elektřinu, než každých 5 let koupit nové dmychadlo.
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#12 Příspěvek od Milan_F »

Victronix píše:Ono to jede 24/365
:scared: Z jakého důvodu? Co píšou v návodu od čov? Napiš typ a výrobce.

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#13 Příspěvek od milosak »

taky mám secoh, podle mě je to absolutní špička, tedy pokud se bavíme o velkém
vzduchovacím motoru co žene vzduch do čistírny (žádné jiné el. zařízení tam nemám)

K provozu : jednou za 5-6 let vyměním mebrány, po 15 letech jsem koupil nový motor
za mě naprostá spokojenost, čistirna je ta nejmenší pro 4 osoby.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#14 Příspěvek od Victronix »

Milan_F píše: :scared: Z jakého důvodu? Co píšou v návodu od čov? Napiš typ a výrobce.
Je to ASIO pro 5 osob. K čistírně nebylo žádné časovací zařízení, při zaškolení mi technik řekl, že dmychadlo musí jet neustále, a v návodu je "Pokud není dmychadlo v chodu, není čistírna funkční."
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#15 Příspěvek od Milan_F »

V rychlosti jsem prolít nějakej návod a moc moudrej z něj nejsem. Není mi z něj jasný, jak se reguluje množství kyslíku v aktivaci. Pokud bude v aktivaci moc kyslíku, čovka začne flotovat. Mimochodem, docela orloj v porovnání s BC4 od envipuru.
Pár (desítek) čistíren jsem namontoval a servisoval. Od malých domovních až po velký obecní čov a vždy bylo dmychadlo zapojený přes spínací hodiny, řídící jednotku nebo kyslíkovou sondu. Při uvádění do provozu musí dmychadlo běžet nepřetržitě. Po asi dvou měsících se u základních typů dmychadlo zapojilo přes obyčejné spínačky do zásuvky. Při 4 osobách se nastavoval 30 minut chod a 30 minut klid. Zde jsou fotky řídích jednotek od BC4 a na prostřední jsou napsaný časy chodu a klidu.
Někteří výrobci umisťují dmychadlo dovnitř čovky, tím se ovšem jeho životnost dost zkracuje.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“