Nebezpečný elektrický vařič

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#76 Příspěvek od Lukas-Peca »

Když zapneš obyčejnou elektrickou plotýnku s šestistupňovou regulací, jaká se dělá někdy od 50. let dodnes pořád stejná, naprázdno na plný výkon, tak se rozžhaví do oranžova a nakonec taky něco povolí. Buď se plotna zkřiví nebo se spálí spirála. Nebezpečné to je bezesporu. A vadí to někomu? Ne. V běžném životě lidi pracují se spoustou potenciálně nebezpečných věcí. Poslední dobou je teda snaha všechna nebezpečí ze života odstranit, ale normálním lidem to ten život akorát otravuje a blbec si vždy najde cestu, jak se dopravit na pohotovost nebo k havranům.

Že u těchto vařičů s regulací vypíná ten bimetal zbytečně často i na plný výkon, to je pravda. Mmch. úplně stejnou regulaci mají všechny sklokeramické desky s klasickým ovládáním, tam taky není zpětná vazba, jen intervalový spínač.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#77 Příspěvek od Kremik »

Žádný PWM, obyčejnej termostat je to. Nějakej výhřevnej plíšek možná trochu upravuje reakci, ale je to pořád jen a jen termostat.
Přílohy
Tak mi to nedalo...
Tak mi to nedalo...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#78 Příspěvek od Crifodo »

bimetal se nachází v luftu, takže odezva na teplotu varné desky buď symbolická nebo žádná. koukám, že výrobce okatoval kosty i na dávce barvy do stříkací pistole...

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#79 Příspěvek od Kremik »

V tom vařiči je teplo úměrné teplotě plotýnky. Reakce bude opožděná, ale bude.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#80 Příspěvek od Crifodo »

z hlediska smažení palačinek nebo (ne)vyvaření vody z hrníčku s vajíčkama je taková "regulace" supernapiču.
Takovej vařič je psycho a návrat před neregulovaný vařiče 80 let starý.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#81 Příspěvek od samec »

Crifodo píše:koukám, že výrobce okatoval kosty i na dávce barvy do stříkací pistole...
A len vďaka tomu sú neživé časti uzemnené.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#82 Příspěvek od Crifodo »

samec píše: sú neživé časti uzemnené.
Pokud vidím pod tím černým (...) vodičem PE je vějířová podložka, jestli jsou mezi krytem a upevněním topného tělesa, není vidět.
U takové asijské kvality je tak jako tak ochrana před úrazem jen ruská ruleta, není možné se spolehnout na materiál a průřezy vodičů a další věci.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#83 Příspěvek od VASEK_W »

Plotýnka je uchycena pouze pomocí těch tří šroubů na plechové pásky, jak je vidět na třetím vloženém obrázku na první straně. Žádné podložky, natož vějířové tam nejsou a je to docela dobře nastříkané barvou.
Odpor ochranného obvodu je však větší než 0,3 ohmu, takže to revizí v tomto stavu nemá šanci projít :-(

Vašek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#84 Příspěvek od Crifodo »

Výchozí revizi sotva bude někdo dělat, periodické se to (pokud to je někde ve firmě) stejně nedožije, protože to dřív zahodí, podobně jako varné konvice za 250,-
Takže je to akorát ilustrace toho, co za humus sem asiati dovážejí a jak kvalitní je legislativa, která to sem pustí.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#85 Příspěvek od Hill »

To nemusí být zrovna asijská produkce: kombinace dvouplotýnkový vařič na malé troubě s grilem Gorenje, výroba 2004: jedna plotýnka pěkně brněla, konkakt na kostru žádný, stejnosměrně měřený izolační odpor těsně přes 2 MΩ, takže fáztužku rozsvěcel spíše kapacitní proud. Na vyhození chrániče nestačí. Nějaké to měřicí vybavení nevyndávám z kufru, ani když jedu na dovolenou, tak jsem se na to podíval.
Dlužno podotknout, že to zařízení je v provozu každý rok červen až září v rekreačním objektu.
Mimo středový šroub do třmenu nebylo ochranný vodič kam připojit, ale ten šroub s přístupnou částí plotýnky také nebyl spojený, takže by to stejně bylo zbytečné. A kontakt přes smalt jaksi nefunguje.
Majitel před asi 3 lety koupil tohoto kombíka nového, ale v podstatě se toho moc nezměnilo - plotýnka brní i na něm, fáztužku ale už nerozsvítí. A jen ta jedna.
Ovšem pravidelní návštěvníci už přišli na to, že když se vařič napřed vypne, dá se na hrnce sáhnout, aniž by brněly. A stejně je neberou holou rukou...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#86 Příspěvek od Crifodo »

To mohla být spíš nějaká příprava à la Kramný, než sériová systémová vada?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#87 Příspěvek od Hill »

Naopak, myslím si, že to je vada právě té jedné velikosti plotýnky, ty všechny větší kontakt na kostru vyvedený a propojený mají. Vždyť jsem snad psal, že to bylo u dvou různých kusů.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#88 Příspěvek od Behemot »

Osmdesat píše:Měl jsem rád rychlovařiče s vinutými trubkovými plotnami. Byly rychlé a účinné. Ty lepší výkonnější měly termostaty - jeho čidlo bylo vyvedené z ovladací kastle a navařené na spodek plotýnky. U té větší výkonné trubkové plotny se ale obvykle časem teplem od plotny odlomilo, takže bylo volně ve vzduchu a už nesnímalo a plotna jela pořád naplno.
Jeden tu mám, i když hrozně shnilej uvnitř i vně a jeden rozbitej knoflík. Ale dyž vidím ty dnešní kvality, možná se na tom začnu učit pískovat a třeba to i vyjde a podaří se to nějak přelakovat a uvést zas někdy do provozu.

Je to vopravdovej hnůjdaj (ta firma dřív nedělala úplnej šmejd), nebo nějakej fejk?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#89 Příspěvek od Crifodo »

Přinesli mi opět variantu vařiče s tímto asijským (neregulátorem), značku to snad ani nemá, jen na štítku že to dodává GM Electronic. Provedením je to keramická dvouplotýnka.
Stejný problém s velice malým reálným výkonem a stejné samovyhřívací bimetaly. Přineseno na "opravu" pro zcela nedostatečný výkon ve srovnání s štítkově stejně výkonnými starými vařiči.
Tady je na knoflíku "regulace" série několika puntíků a pak stupně 1-4. V oblasti těch puntíků, úhlově na asi první čtvrtině otáčky, se nic neděje, bimetal je vypnut ještě při pokojové teplotě. Pokusil jsem se přihnutím ten krám posunout do oblasti, kdy by nevypínal ještě přečd dosažením teploty pro smažení, a pak mi to došlo co je to za sračku.
Tyhle vařiče nemají vůbec vypínač pro spolehlivé vypnutí (vyrobit kvalitní vypínač pro 2 kW je pro typického asiata náročné). Bimetal nesmí zapnout ve "vypnutém" stavu při teplotě okolí, která ale může být různá, klidně i podnulová. Takže proto je rozsah sepnutí posunut tak nízko.
Úchvatná, zprasená a úchylná konstrukce.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#90 Příspěvek od bu2520 »

promiň , ale možná by jsi měl nastudovat jak tyto věci fungují. Neříkám, že to není nějaý nepodařený šmejd, ale podle toho co píšeš mi přijde, že v této technice máš určité mezery. :)

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“