Sháním ZEPARIS, ZEPAFIX

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mwt
Příspěvky: 36
Registrován: 27 bře 2020, 01:00

Sháním ZEPARIS, ZEPAFIX

#1 Příspěvek od mwt »

Zdravím,
léčím kamarádovi historický kousek, který má měření teploty pomocí termočlánku K (dříve značený jako ch-a , chromel-alumel). Odešel mu tam regulátor ZEPARIX a když už jsem to prohlížel, tak jsem objevil, že se tam nikdo netrápil s nějakou kompenzací termočlánku na vstupu Zeparise.
Sháním tedy regulátor ZEPARIS s rozsahem do 1200°C a pokud by se našel tak také kompenzační box ZEPAFIX.
Jsem ochoten za tyto krabičky přiměřené bankovky nebo řízek vyměnit :-)

Ne že by to nešlo vyměnit nebo opravit - jde tam o původní provedení a také o to, že se mi nechce vyvíjet znova kolo, když už kolem jezdí tříkolky....proto zkouším nejdříve tady jestli někdo něco nenajde.

Díky :-)

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#2 Příspěvek od voitano »

ten zeparis by byl, ale mám ho ještě v tom kovovém provedení, né ten plastový. No zepafix, to jsem likvidoval, zařízení k ničemu, nečekal bych, že to v dnešní době bude ještě někdo potřebovat

Uživatelský avatar
mwt
Příspěvky: 36
Registrován: 27 bře 2020, 01:00

#3 Příspěvek od mwt »

Zeparis v kovové krabici nevadí - třeba bude víc odolný elektromagnetickému poli? :wink: Ten můj umřetý plastový má rozměry pod rámečkem 70x149mm - to myslím bude stejné jak u toho kovového.

Podstatné je aby byl na těch 1200°C a pro termočlánek ch-a (to je na stupnici, ale to asi nemusím vysvětlovat...)

Zepafix v nejhorším nahradím nějakým termostatovaným kusem kovu a termočlánkem. Chtěl jsem si zjednodušit život. Ten, co dělal ten rozvaděč jej podle kamaráda " ukradl Doenitzovi z U-Bootu" a podle toho to vypadá - na výstup termočlánku je natvrdo připojená CYKY 2x1,5 a tak to při měření lže jak ruský generál. Proto mne napadlo tam dát Zepafix, aby to bylo jaksi..dobové..řešení. Zeparis vnější kompenzaci potřebuje, tam se to nedá nijak obejít. A vyměňovat jej nechci jednak z pietních důvodů, jednak kamaráda už bych novým kouskům těžko učil a hlavně - on z principu ukazuje teplotu stále, i bez napájení... to je ta krása jednoduchosti. :-)

Otázka tedy zní kde, jak a za kolik ?

MW

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#4 Příspěvek od vicious »

Ak by bol záujem, mám Zepakomp 0 až 1200°C, na termočlánok "K". Prípadné poštovné by bolo asi na úrovni ceny za prístroj.

Uživatelský avatar
Zdenekr
Příspěvky: 34
Registrován: 25 říj 2020, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Zdenekr »

Zepafix mam skladem v Brně novy zabaleny

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Když už se tady o těch ZPA reglech bavíme, nevíte prosím někdo, co se dávalo k kalícím/popouštěcím pecím velikosti kuchyňský trouby? Vzpomínám, že to mělo stejnej systém nastavení teplot spodní a horní "zarážkou" jako Zeparis ale zepředu to bylo takový oblý bakelitový. Že by Zepakomp? A jakej rozsah a sonda? Známej má tu pec bez regulace a chtěl by to někdy zprovoznit.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zdenekr
Příspěvky: 34
Registrován: 25 říj 2020, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Zdenekr »

pár fotek mám i návod pokud by byl zájem
Přílohy
20210114_160429_r.jpg
20210114_160233-1_r.jpg

Uživatelský avatar
mwt
Příspěvky: 36
Registrován: 27 bře 2020, 01:00

#8 Příspěvek od mwt »

Celeron píše:Když už se tady o těch ZPA reglech bavíme, nevíte prosím někdo, co se dávalo k kalícím/popouštěcím pecím velikosti kuchyňský trouby? Vzpomínám, že to mělo stejnej systém nastavení teplot spodní a horní "zarážkou" jako Zeparis ale zepředu to bylo takový oblý bakelitový. Že by Zepakomp? A jakej rozsah a sonda? Známej má tu pec bez regulace a chtěl by to někdy zprovoznit.
To určitě Zepacomp nebyl, ten je rozměrově stejný jako Zeparis a jediný rozdíl je, že má ukazatel poháněný lineárním motorem místo magnetoelektrického ústrojí jako Zeparis. A má plochou stupnici na rozdíl od Zeparisu, který má stupnici jako výseč z kruhu.

Nejsem znalec ZPA (to mě donutila nouze..) ale začal bych aspoň rozměry otvoru na regulátor - třeba z toho půjde něco vydedukovat. A taky - pokud není požadavek na historickou nebo jinou..netechnickou..hodnotu, tak bude asi jednodušší a přesnější použít nový regulátor. Třeba od ZPA, když už se o nich tady bavíme.
Protože když si představím, co budu vymýšlet proto, aby Zeparis nelhal a měřil přesně ve srovnání s novým regulátorem, který má vnitřní kompenzaci, tak je to opravdu práce pro zábavu, pro radost a pro dobrého kamaráda. Finančně ale nesmysl.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#9 Příspěvek od foxrider »

Celeron: Mohl by to být polskej MERA LUMEL

https://www.elektro-svestka.cz/detail/2 ... 800%C2%B0c#


Tady je pro srovnání s ZEPAKOMPem
https://aukro.cz/elektro-pristroje-regu ... 6987248383

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Ta kalící pec je prý dederón, takže to bude nejspíš taky dederón regl. Vím o dalším člověku, co tu pec má a v panelu pod pecí je v původním výřezu osazen náš Zepakomp do 1200 st. C. Výřez je na šířku o cca 2 cm větší a na výšku cca 10 mm, takže tam původně muselo být něco většího. Mera, co jsi dával odkaz je naopak menší.
Otázka je, co je v tom dederónu za termočlánek...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
mwt
Příspěvky: 36
Registrován: 27 bře 2020, 01:00

#11 Příspěvek od mwt »

Termočlánek by mohl jít poznat podle:
-štítku - mívaly i ty nejstarší
- bareného značení na tělese
- vyražené značky na svorkovnici
- pokusně, když se zkusí ohřát o definovanou teplotu, mělo by jít spočítat podle změny napět o jaký typ jde. Ale je to legrace, jsou to změny o milivolty...
Hm, ke mně zatím Zeparis nedorazil žádný. Zepafix ano, to jsem rád, Zepacomp bych mohl mít, ale zatím jsem nedostal "befél", že ano...

Pokud kolega netrvá na originálu, tak elektronický regl se dá do 1000,- koupit i s vhodným SSR spínačem...

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“