Jak vyleštit čočku (otazník)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Jak vyleštit čočku (otazník)

#1 Příspěvek od Celeron »

Mám tady skleněnou čočku průměr 100 mm, zvětšení kolem 8. Ležela dlouho bez rámečku v šupleti a má středovou část lehce poškrábanou nebo spíš zmatněnou.
V dnešní plastový době bych ji chtěl vyleštit a osadit do tištěnýho tubusu, kterej by ji chránil.
Kámoš, co brousil dalekohledový zrcadla a čočky to už má bohužel za sebou a tak neporadí.
Nenajde se tady někdo podobnej co má s broušením a leštěním zkušenost a poradí, jak na to? Podotýkám reálnou zkušenost, teoretický a nebo načtený bláboly mě nezajímají.
Pokud se to povede, mám tu ještě nevyleštěnou bor-silikátovou 185 mm průměr, kterou ten můj kámoš vybrousil ale už nevyleštil.
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Povím ti zkušenost s broušením a leštěním konkávního zrcadla 150mm do astrokukátka.
Brousí se kysličníkem hlinitým čili korundem s postupně klesající velikostí gritu, končili jsme na čísle 2500. A následuje leštění pomocí obyčejný rzi neboli kysličníku železnatoželezitýho až do zrnitosti 10 000. Na trojnohým stojánku, ručo fučo chodíš okolo jak Pešek a šmrdláš dvěma kusama o sebe. Po pár hodinách to zvedneš, opláchneš a zkusíš, jestli to správně valí Fresnelovy proužky. A zase to plácneš na sebe s přídavkem brusný nebo lešticí kaše a pokračuješ v pochodu dokolečka dokola. Žádnej pohon, žádnej motor nebo jinej pohybovatel. Jen nohy a ruce. Do zblbnutí. Pak si to necháš ve firmě chemicky postříbřit, usadíš to do tubusu, na vypočítaný místo nasadíš optickou soustavu okuláru a jdeš se podívat na Měsíc, jak ti to zrcadlo nádherně zkresluje ... :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Celeron píše:Podotýkám reálnou zkušenost, teoretický a nebo načtený bláboly mě nezajímají.
Načtením blábolů si reálně člověk ušetří v tomto případě spoustu dotazů a vlastních omylů. U mě to nebylo jinak.
Vlastní zkušenost s broušením 100 mm zrcadla před mnoha lety, napřed podle rad jednoho (taky sporadického) praktika, už rovněž není mezi náma, pak s upřesňováním podle literatury tedy v českých podmínkách podle Erhartů.
https://www.trhknih.cz/kniha/26njgdm5dt
Brusivo a růž jsem sehnal, zrcadlo nějak vybrousil, nějak vyleštil, nějak testoval, než jsem stačil ve VOD Turnov dát pohliníkovat (stříbření je archaismus a v podstatě nesmysl), VOD zanikla a s příchodem levných čínských optik to ztratilo smysl.
K odstranění poškození potřebuješ napřed celou plochu (u čočky nejspíš obě plochy) jemně vybrousit a pak vyleštit. Leští se na měkké podložce, k broušení je potřeba protikus z téhož materiálu jako je broušená optická plocha. Testování ploch je celkem náročná pakárna. Naproti tomu u čočky pro pouhé použití jako lupa na chybách povrchu skoro nezáleží.
Sumárum, časově a výsledkem to vidím spíš jako nesmysl, i velmi konzumní 100 mm čínská lupa vyndaná z mizerného plechového rámečku bude mít pravděpodobně lepší vlastnosti než první pokus domácího kutila.
Tím nikoho neodrazuju, pokud tomu chceš věnovat ten čas a překonáš zákonité počáteční omyly, je možné že uspěješ.

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#4 Příspěvek od lopez »

Na sklo sa používa CeO2 (Oxid ceričitý). Ja som ale leštil akva sklo - to je jednoduché. Je to rovné. Ale už by som to 2 krát nerobil. Radšej vymením sklo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

CeO2 sa pouziva aj na lestenie poskriabanych skiel na autach. K tomu lestiaci kotuc do vrtacky.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Odchytil jsem chlapa, co dělal seřizovače v brusírně lustrových ověsů Železnobrodskýho skla. Ty ověsy s rovnejma plochama se leštily na brusech z topolovýho dřeva na který cvrndala voda s postupně nižšíma zrnitostma zeolitu, což je v podstatě jemnozrnej jíl. Ale to na vypouklou čočku asi nemá použití.
Co zkusit filcák a zubní pastu? Shánět něco speciálního je na čočku do lupy asi kravina. Slušná 100mm skleněná lupa se dá pořídit za 350 kaček ale co jsem našel tak zvětšení max 4. Víc jsem nenašel. Takže za pokus to asi stojí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od lesana87 »

Vyrobit čočku 100 mm se zvětšením 8x, tj. nějakých 30 dioptrií, není žádná prdel, to je taková trochu spláclá skleněná koule. Tak jestli ses s těma 8x trochu neseknul.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Myslim, ze zubna pasta nebude robit nic.
Niekomu mozno zostal zvysok toho ceroxu po lesteni skla na aute.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Je při průměru 100 mm tlustá 35 mm. To zvětšení mám od toho brusiče, viz první příspěvek.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

odstranit škrábanec ze sférické plochy optického olovnatého skla při +- zachování tvaru opravdu není zaleštění okenní tabulky.
Čočky podobných parametrů se nejspíš vyskytujou jako kondenzor u zvětšováků, což je zboží poslední roky spíš přistavované k popelnicím.
https://aukro.cz/cocka-stara-19-cm-m179-7011124659
https://foto.bazos.cz/inzerat/152996017 ... komora.php

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od lesana87 »

Celeron píše:Je při průměru 100 mm tlustá 35 mm.
Takže nějakých 15 dioptrií, pokud je vypouklá na obou stranách stejně, to je zvětšení ani ne 5x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

No nevím kde bereš tyhle údaje. Mám tu stojánkovou 85 mm plastovou lupu s LED přisvětlením, je na ní napsáno 5X a malá vložená čočka 10X. Symetrická, tloušťka 18 mm. Tak co je pravda?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od lesana87 »

Na to jsou vzorečky.
Zvětšení se bere: dipotrie/4 + 1
A dioptrie u tlustý spojky: (1/R1 + 1/R2) * (n2/n1 - 1)
Čočka průměru 85 mm a tloušťky 18 mm má R1 a R2 = 105 mm. Když budu brát n2 skla 1,6 (plast bude mít míň?), tak má 11,4 dioptrie a zvětšuje 3,85x. Ale Číňan může mít jiný vzorečky. :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Záleží taky na indexu lomu danýho skla. Nejpřesnější je aspoň orientačně změřit v zatemněný místnosti pomocí projekce světla bodovýho zdroje na nějakou projekční plochu (kus papíru, bílou zeď) její ohniskovou vzdálenost, optická mohutnost je pak reciproká hodnota ohniskový vzdálenosti ... Broušení bych zkusil brusnou a následně lešticí pastou na autolaky a příslušnej hadrovej kotouč na pomaluběžnou leštičku. Nad tvarem bych moc nešpekuloval, těch pár tisícinek, kolik ubere leštička, na výslednej tvar žádnej výraznej vliv mít nebude, takže o nějakým následným zkreslení taky nebude potřeba moc uvažovat - nebudeš tu šošovicu používat na nějaký fotogrammetrický fotky, nebo jo?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od lesana87 »

EKKAR píše:Záleží taky na indexu lomu danýho skla.
Samozřejmě, to je to n2 ve vzorci. Dosadila jsem 1,6, myslím, že víc než má nejlepší sklo na optiku, to aby Celeron neřekl, že jsem ho ošidila. Plast bude mít určitě míň. (PMMA má 1,49)

Jinak beru zpět, že čočka o průměru 100 mm se zvětšením 8x je taková trochu spláclá skleněná koule, ani nespláclá 100 mm skleněná koule nebude zvětšovat 8x, ale sotva 7x. (R1 = R2 = 50 mm) :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“