Tepelná pojistka transformátoru - oprava - náhrada

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#16 Příspěvek od gepard »

Narazil jsem na to náhodou. Jen je škoda, že je vyšší to poštovné - je ze Slovenska...
-- Gepard --

Vla
Příspěvky: 312
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#17 Příspěvek od Vla »

No právě.Ale je-li to již nesehnatelný díl,což asi ano,tak proč ne.

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#18 Příspěvek od Dvoulampovka »

Trochu nechápu, jak to prodává. Píše kus za 2 Kč, ale draží běžným způsobem od 2 korun... :eyecrazy:

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od radioelectrum »

napsal jsem pánovi že mám zájem o více kusů, aby vystavil více kusů (20 či 30 ) najednou že budu dražit dohromady a dostala se mi odpověd že o to je veliký zájem tak to bude dražit takhle po kuse.

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#20 Příspěvek od Dvoulampovka »

Ano, teď to již v nadpise opravil, tak základ je 132 Kč za jeden kus. Ale chybí tam pozlacení, tak jdu od toho pryč..... :agree:

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#21 Příspěvek od fredis »

A kde je těch 132 za kus? Dej odkaz. :wink: Pojistka je pořád za 2 :lol: . Poštovný do toho nemůžeš motat..

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#22 Příspěvek od ferdislav »

Tak jsem nakonec koupil kousek toho woodova kovu už je doma a náhodou jsem dostal i pár těch nevratných pojistek hodnoty něco do 100 stupňů, ale použiju ten kov, je to snažší a zachová se trafo jak bylo.

Tak snad vyřešeno jsem zvědav : )


děkuji všem za příspěvky rady a postřehy

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#23 Příspěvek od fredis »

Pán nechce za pojistku 132 ale pouze 2 Kč! Těch 130 je poštovné. Komu se to nelíbí, nemusí to kupovat nebo jich může vzít padesát, aby se mu to vyplatilo. Na Ebay je celkem běžné že poštovné u přístroje za 1000 USD je 2500, taktéž tvrdých a pevných USD :cry: .

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od jjilek »

Možná by stálo za to napsat na Slovensko a požádat třebas o 5 ks v obyčejné zásilce. Už jsem takhle do Čech nakupoval a vždycky to vyšlo. Ale i ty 1.2€ za "list 2. triedy" je 35Kč (nebo 2,6€ za doporučenou zásilku). Některé banky dávají SEPA platbu bez poplatků.
Takže mi ale není jasné, proč to onen pán vozí až do ČR na poštu. Také je rozpor v tom, že chce 10 Kč za dalěí kus a přitom uvádí doslovně:
Pre všetkých platí, že ak sa zúčasťňujete viacerých mojich aukcií po ich ukončení všetko zrekapitulujem a predmety posielam naraz za jedno poštovné.
Něco tady nesouhlasí
:cry:
Naposledy upravil(a) jjilek dne 19 úno 2015, 20:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#25 Příspěvek od Artaban001 »

Jakou to má tavící teplotu?

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#26 Příspěvek od Rostav »

Je to už dávno, kdy jsem Woodův kov dělal ze rtuti smíchané za tepla s pájecím cínem. Podle množství přidané rtuti se měnila teplota tavení. Ty ploché pojistky zasunuté do trafa s tím chodily dobře.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#27 Příspěvek od Sendyx »

To ale nebyl Woodův kov, ale nějaký prapodivný cínový amalgám.

Pokud by byl zájem o nízkotavitelné slitiny, dá se objednat ze zahraničí asi 5 typů pro teploty od 62 do 85°C. Balení je obvykle 50 nebo 100g, a bývá to granulát. Možná by to šlo sehnat i v Kovohutích.

Uživatelský avatar
mattheus
Příspěvky: 26
Registrován: 23 srp 2018, 02:00
Bydliště: Praha Nusle

#28 Příspěvek od mattheus »

Je sedm let později a tyto staré tepelné pojistky se už sehnat nedají a ani Woodův kov není běžně k mání jako třeba cínová nebo hliníková pájka ( https://www.p-lab.cz/wooduv-kov nebo https://svetprvku.cz/18-slitiny ).

A transformátory s jazýčky pro tepelnou pojistku omotaná drátem se ještě nějaký čas objevovat budou.

Zatím jsem tento problém řešit nemusel - měl jsem štěstí, že zatím všechny elektronkové přístroje, se kterými jsem se setkal, měly normální pojistkové pouzdro a v něm tavnou pojistku 5x20 mm.

Ale objevila se Gavota 2 na opravu a dávno uletělá tepelná pojistka tam byla nahrazena jak jinak než omotaným drátem.

Podařilo se mi sehnat na Aukru Woodův kov 100 gramů za 100 Kč (to bylo minulý rok, teď už k mání není). Jeho přesné složení ani přesnou teplotu tavení bohužel ověřit nemohu, mohu jen říct, že ano, taví se dřív než klasická 60/40 pájka.
Po prostudování literatury jsem ještě k tomu zjistil, že Woodových kovů bylo očividně několik: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... &p=1227698

Podomácku jsem si vyrobil vlastní pojistku z ohnutého kousku mědi a trubičky z nějakého žlutého kovu uprostřed (přiložené foto). Tu jsem na trafo dal. Ale zároveň jsem do přijímače zapojil pojistkové pouzdro na normální, dnes běžně sehnatelnou tavnou trubičkovou pojistku 0,315 A rozměru 5x20 mm.

Transformátor se při provozu po čase trochu zahřívá a přijímač jsem měl puštěný nejvíc 2-3 hodiny v kuse, takže nevím jak dlouho moje samodomo pojistka vydrží.
Když se rozletí, co s tím? Spájet to Woodovým kovem přímo? Omotat drátem napevno a spoléhat se na trubičkovou pojistku?

Každopádně jsou tam teď pojistky dvě.

A řekněme, že budu mít na stole další přijímač a v něm budu chtít opravit transformátor zamotaný drátem a Woodův kov mít nebudu. Transformátor nechat zamotaný drátem, zapojit pojistkové pouzdro a dát tam trubičkovou pojistku?

Tak tedy čím to nahradit?

Aby to bylo bezpečné. Jak to řešíte?

Předem všem děkuji za odpovědi a zkušenosti.
Přílohy
samodomo tepelná pojistka..jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

Daj tam novu tepelnu poistku. Robia sa aj na teploty pod 100 °C.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ta tepelná pojistka zachrání rádio před požárem, ale ne před zničením trafa při nějakém zkratu. Dávám trubičkové pojistky, většinou T 300mA, ale chce to vyzkoušet, na některá rádia je to málo.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“