Vodivost vyteklého elektrolytu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

Vodivost vyteklého elektrolytu

#1 Příspěvek od Iroot »

Začaly bručet, bzučet reprobedničky u PC (Genius). Říkám si možná vytekl elektrolyt z filtračního kondíku za graetzákem.. Vyndal jsem z bedničky DPS a už jsem viděl 4 diody za nima větší kondík a nespletl jsem se DPS byla vedle něho poteklá ztvrdlým, už ztuhlým elektrolytem. Snažil jsem se to vyčistit, nejdříve starým zubním kartáčkem a horkou vodou se saponátem, to nepomohlo, tak jsem zkusil isopropylalkohol. Ten to taky nerozpustí, ale částečně se dostane pod vyteklej elektrolyt a umožní ho alespoň odřít a sloupnout. Protože v některých místech se to nedalo dokonale vyčistit, tak bych potřeboval vědět jestli je ten ztuhlej elektrolyt vodivej? Chová se to jako nějaká pružná fólie. Větší kousek, který se mi podařilo sloupnout jsem měřil ohmetrem v rozsahu 2 mega a nenaměřil jsem nic, nekonečně velkej odpor. Díky předem za Vaše poznatky. P

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

nez vodivej tak spis zravej... a ten vytekly elyt na 99% uz neplni svou funkci tak jej vymen a mozna ti ten brum zmizi...
a taky to mohlo byt fixacni lepidlo toho elytu, vyrobci to radi kdecim blemcaj

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od taz »

splést si vyteklý elektrolyt s přilepeným elektrolytem... to chce koule..

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Nekdy byva vytekla i civka.
Obrázek

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#5 Příspěvek od ransom »

Hnědavý či nažloutlý gumovitý povlak pod elytem je fixační chloroprénové lepidlo (u nás Chemoprén). Elyt vyteče velice, velice zřídka, i když je kaput.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

To není vyteklý elektrolyt, ale fixační hmota co stářím degeneruje a stává se vodivou. Očistit se to dá mechanicky, nahrubo nožem či šroubovákem. Zbytek čistím skleněným štětečkem.
Doplním, není to chemoprénové lepidlo. Nová ta hmota má barvu spíš slonové kosti.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

Určitě je těch hmot víc druhů.
Někdy je to skutečně zhnědlá blemcanina s popraskanýmí bublinkami (jak se odpařilo rozpouštědlo) podobná alkaprénu a funguje jako lepidlo mezi malými spárami. Někdy je to hmota konzistence ovocné sisinky (bonbóny), která vyplňuje větší mezery v prostoru a fixuje k sobě třeba dva válce.
Někdy je to jen roztavená plastová hmota do tavné lepicí pistole.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od PotPalo »

Vytečený elektrolyt je zvyčajne bezfarebná tekutina asi ako voda, a nieje priamo vodivá, ale má "kapacitu". Skrátka mať ju medzi dvoma kovovými spojmi znamená mať tam kondenzátor. Zvyčajne ju stačí postriekať izopropylalkoholom aby sa zriedila a následne odsať savým papierom. Prípadne sa pohrať s vatovými tyčinkami.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

Kondenzátor v principu tvoří dvě vodivé plochy a mezi nimi je izolant - dielektrikum. U hliníkových elektrolytů je jednou vodivou plochou hliníková fólie, dielektrikem je vrstvička oxidu Al₂O₃ a jako druhá vodivá plocha slouží elektrolyt. Takže je zřejmě vodivý.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#10 Příspěvek od ZVUK2000 »

Výtečný elektrolyt většinou znamená uhnilé vývody kondenzátoru a měděnka na plošném spoji.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Co je a co umí šploucací elektrolytickej kondík ve starejch rádiích vědí asi už jen jejich restaurátoři. Tyhle kondíky pokud nejsou někdy i desítky let napolarizovaný, tak umí parádně bouchnout. Viděl jsem Telefunkena z počátku 40-tých let, vybouchlej elyt udělal flek až na stropě.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Tak nechat vybuchnout elektrolyt není žádný umění, stačí ho napěťově přetížit o 100 a víc % a exploze jak z patrony je na světě. Na vojně mi o ročník "mladší" kolega, v civilu oživovač elektroniky v Tesle Blatná (zdroje do SAPI a pod) vyprávěl, jak vytrestali semetriku parťačku na tamějším babosedu (osazovací linka v podobě několika podél dlouhýho stolu sedících bab, kde každá na postupně si předávanou DPS osazovala jen některý vybraný součástky). Když už je svým kafráním nastolicovala dostatečně vysoko, tak jí v době pauzy, kdy si odskočila do kantýny pro svačinu bleskově sebrali trafopáječku, rozebrali ji a na kontakty u trafa za hlavním síťovým mikrospínačem jí dovnitř připájeli elyt 100uF/15V - a všecko zase složili dohromady a páječku vrátili na ježibabinu pozici dřív, než se stihla vrátit. Pauza skončila, baba sedla na židli, vzala z hromádky desku, zastrčila do děr součástku, popadla páječku, cvakla spínačem - a RÁNA doprovázená samozřejmě čmoudem a smradem rozstřelenýho elytu ... A baba byla vyléčená z pomluv na hooodně dlouhou dobu, protože si nikdy nemohla bejt jistá, kdy jí zase někdo nepřidá něco do páječky ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jezevec »

Pochybuji, že by TESLA na osazovací lince používala trafopájku.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#14 Příspěvek od ZVUK2000 »

EKKAR píše:Tak nechat vybuchnout elektrolyt není žádný umění, stačí ho napěťově přetížit o 100 .
Nemusíš ho napěťově přetížit, stačí přepólovat.
:D

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#15 Příspěvek od ZVUK2000 »

jezevec píše:Pochybuji, že by TESLA na osazovací lince používala trafopájku.
A co třeba kabeláž mezi plošňáky nebo různé konvektory.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“